«Ժողովրդի թշնամիների» ցանկը թարմացվեց. Գուրբանգուլին հեռվից ժպտում է (տեսանյութ)
Երեկ պոեզիայի օր էր հայտարարված։ Իսկ այսօր «էքշըն» ոճի մեջ էր մտել Նիկոլ Փաշինյանը։ «Կինոյի միջի տղու» կերպարը նրան ակնհայտորեն դուր է գալիս, քանզի այդպիսով հնարավոր է աղի արտասուք քամել հնդկական սերիալի սիրահար 45–անց կանանցից։
Փաշինյանը բարկացել էր։ «Ջղային ձյաձյայի» դերի մեջ մտած ու «հպարտ» քաղաքացիների դարդերով տապակվողի մտահոգ հայացքով նա անդրադարձավ ԱԳԼՃԿ–ներում վաճառվող գազի թեմային ու ներկայացրեց «ժողովրդի թշնամիների» իր շրջանակը։
Նա նաև հանձնարարականներ տվեց։ Այդ հանձնարարականներում կար «ժողովրդի թշնամիների» թարմացված կազմի դեմ գործողությունների ծրագիրը։ Դրանք նախկին օլիգարխներն էին և «հեղափոխական ֆեյքերը»։
Նախկին օլիգարխներին Փաշինյանը սպառնաց ծնոտներին հասցնել, իսկ իրենց հոգեհարազատ ֆեյքերով հրահանգեց զբաղվել ԱԱԾ–ին։ Փաշինյանի տեսքն այդ պահին հեղափոխական էր, սարսափազդու և ինչ–որ տեղ՝ նաև թուրքմենբաշիական։ Վերջինս էլ է սիրում բանաստեղծություններ գրել և կառավարության նիստերի ժամանակ ժողովրդի դարդերով տապակվել՝ անհաշտ պայքար մղելով չար ուժերի դեմ։
Գուրբանգուլիի համեմատ՝ Փաշինյանը սկսնակ բանաստեղծ է ու նորելուկ հակակոռուպցիոներ։ Մեր «Գուրբանը» դեռ աճելու և սովորելու բան ունի։ Նրա մոտ դեռ այն չէ էմոցիան։ Չկա էքսպրեսիա, չկա էնտուզիազմ։ Կաղում է նաև դերասանական վարպետությունը։ Բայց դե, երևի ժամանակի ընթացքում այդ ամենը կլինի։ Մանավանդ որ առիթներ շատ են լինելու։ Որքան վատանալու է տնտեսական վիճակը, որքան շատանան ձախողումներն արտաքին քաղաքական ոլորտներում, այնքան բեմադրություններն ու տեսարանները շատանալու են՝ շատացնելով նաև «ժողովրդի թշնամիների» ցանկը։
Որքան ողջամիտ կասկածներ առաջանան նորերի կոռուպցիոն ռիսկերի և շվայտ ապրելակերպի կապակցությամբ, այնքան հակակոռուպցիոների դերի մեջ են մտնելու սրանք։
Որքան շատանան իշխանության վերին օղակների ու նրանց ընտանիքի անդամների կասկածելի գործողությունները, այնքան մեղավորները շատանալու են։ Կառավարությունն ամենուրեք սաբոտաժնիկներ, սևեր ու հակահեղափոխական ուժեր է տեսնելու ու «հպարտ» քաղաքացիներին կեղծ թիրախներ է մատուցելու։ Թե որքան դա կտևի, դժվար է ասել։
Մի հայտնի խոսք կա։ Ասում են՝ կարելի է ամբողջ ժողովրդին խաբել մի կարճ ժամանակահատվածում, կարելի է նաև ժողովրդի մի մասին ահագին ժամանակ խաբել, բայց ամբողջ ժողովրդին երկար ժամանակ խաբել հնարավոր չէ։

Список «врагов народа» обновлен: Гурбангулы издали улыбается
Вчера был объявлен день поэзии, а сегодня в жанре «экшн» выступал Никол Пашинян. Ему явно по душе роль «парня из кино», так как этим можно навернуть горькую слезу у любительниц индийских сериалов за 45.
Пашинян рассердился. С озабоченным выражением лица вошедшего в роль «гневного дяди» и живущего проблемами «гордых» граждан он обратился к теме продаваемого на АГЗС газа и представил свой круг «врагов народа».
Он отдал также распоряжения. В них присутствовала программа действий в отношении обновленного состава «врагов народа». Ими являются бывшие олигархи и «революционные фейки».
Бывшим олигархам Пашинян пригрозил дать в челюсть, а душевно близкими ему фейками распорядился заняться СНБ. Вид Пашиняна в этот момент был революционным, устрашающим и в какой-то степени туркменбашийским. Последний тоже любит писать стихи и жить в ходе заседаний правительства проблемами народа, ведя непримиримую борьбу со злыми силами.
В сравнении с Гурбангулы Пашинян – начинающий стихоплет и новоиспеченный антикоррупционер. Нашему «Гурбану» еще предстоит подрасти и многому научиться. У него еще нет той экспрессии и того энтузиазма. Хромает также актерское мастерство. Что ж, со временем появится и это. Тем более что поводов будет предостаточно. Чем хуже будет становиться экономическая ситуация и чем больше будет провалов во внешней политике, тем больше будут ставиться шоу и обеспечиваться зрелища – с параллельным расширением списка «врагов народа».
Чем больше разумных подозрений будет возникать по части коррупционных рисков и разгульной жизни новых властей, тем сильнее они будут вживаться в роль борцов с коррупцией.
Чем больше будет становиться сомнительных действий представителей высших звеньев власти и членов их семей, тем больше будет становиться виновных. Правительство везде будет видеть саботажников, черных и контрреволюционные силы, а также потчевать «гордых» граждан ложными мишенями. Сколько это продлиться, сказать пока трудно.
Есть известное выражение. Говорят, весь народ можно обманывать короткое время, часть народа – на протяжении длительного периода, но долго обманывать весь народ невозможною.