Տեր–Պետրոսյանից մինչև Փաշինյան. ԵԿՄ–ն ունի նոր «սմատրյաշչի» (տեսանյութ)
Երկրապահների միությունը ստեղծվեց ՀՀ 1–ին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողմից։ Նպատակը քաղաքական էր՝ հանրային վստահության կորստի պայմաններում կիսառազմականացված հենարան, ընտրակեղծիքներ և այլն։
ԵԿՄ–ն ներքաղաքական կյանքում միշտ էլ օգտագործվել է օրվա իշխանության կողմից։ Ընդ որում՝ օգտագործվել է հաճույքով ու կանխիկ տարբերակով։
ԵԿՄ նախագահի պաշտոնում Մանվել Գրիգորյանին հիմա փոխարինել է Սասուն Միքայելյանը, ով ընդամենը ամիսներ առաջ վրդովվում էր, երբ պնդում էին, որ ինքը մտադրություն ունի ԵԿՄ նախագահ դառնալ։ Նա հավաստիացնում էր, որ նման մտադրություն չունի։ Պարզվեց՝ ունի, քանզի հեղափոխական ու թավշյա ախորժակն ուտելիս է բացվում։
Իսկ ինչո՞վ է Սասունը պակաս Նիկոլից, ով ասում է մի բան ու անում ճիշտ հակառակը։ Սասունը հավաստիացնում էր, որ չի դառնա ԵԿՄ նախագահ, բայց դարձավ։ Նիկոլն էլ հազար ու մի բան է ասել ու ասում, բայց անում է ու անելու է ասածների հակառակը։ Եթե ժողովուրդը հանդուրժում է, ուրեմն հասնում է ժողովրդին, որին հետևողականորեն ամբոխի են վերածում՝ «հպարտ քաղաքացու» պիտակով։
Նկատենք, որ պատերազմի վետերաններին միավորող կառույցի ղեկավար դարձավ մեկը, ով «թավշյա հեղափոխությունն» ավելի կարևոր է համարում, քան Արցախյան ազատամարտը։
Ինչ մնում է ԵԿՄ–ին, ապա այնտեղ բան չի փոխվել։ Իրենք միշտ հավատարիմ են մնացել օրվա իշխանությանը ծառայելու և ղեկավարության կողմից օգտագործվելու սկզբունքին։ Միայն 2 անգամ՝ 1999–ին ու 2008–ին մի փոքր խաղեր սկսեցին տալ ու անցնել «ժողովրդի» կողմը, բայց հետո արագ շտկվեցին ու անցան կանխիկ ծառայության։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը 2008–ին ինքնամոռաց վանկարկում էին Մանվել Գրիգորյանի անունը։ Նրանց հույսն այն էր, որ կիսառազմականացված ԵԿՄ–ն, այսինքն՝ «օրինական բանդան», կանցնի 1–ին նախագահի կողմը, բայց Մանվելը կանխիկ պաշտոնը նիսյայի հետ չուզեցավ փոխել։ Արդյունքում՝ 2008–ի բախումներն ընդդիմության կողմից ղեկավարվեցին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։
Հիմա Նիկոլն արդեն դարձել է «օրինական բանդայի» նոր «սմատրյաշչին»։ Սասուն Միքայելյանը նոր Մանվել Գրիգորյանն է։ Ամեն ինչ նույնն է, միայն, ինչպես հայտնի անեկդոտում, «թղթաբանություն», այսինքն՝ ճառեր են ավելացել։

От Тер-Петросяна до Пашиняна: у «Еркрапа» новый «смотрящий» (видео)
Союз добровольцев «Еркрапа» был создан 1-ым президентом РА Левоном Тер-Петросяном. Цель была политической – создать полувоенизированную опору в условиях потери общественного доверия, сфальсифицировать выборы и т.д.
«Еркрапа» всегда использовалась действующими властями во внутриполитической жизни. Причем использовалась с удовольствием и по наличному варианту.
Манвела Григоряна на посту председателя «Еркрапа» сейчас сменил Сасун Микаэлян, который всего несколько месяцев назад возмущался, когда утверждали, что он намерен возглавить Союз. Он заверял, что подобного намерения у него нет. Выяснилось, что оно было, так как революционный и бархатный аппетит приходит во время еды.
А чем Сасун хуже Никола, который говорит одно, а делает совсем другое? Сасун заверял, что не станет председателем «Еркрапа», но стал. Никол же говорил и говорит тысячу и одну вещь, и будет делать прямо противоположное. Если народ это терпит, значит заслуживает этого – его последовательно превращают в толпу, навешивая ярлык «гордого гражданина».
Заметим, что руководителем объединяющей ветеранов войны структуры стал тот, кто ставит «бархатную революцию» превыше Арцахской освободительной войны.
Что до «Еркрапа», то здесь ничего не изменилось. Он всегда оставался верен принципу служения действующей власти и бытности используемым руководством страны. Лишь дважды, в 1999-ом и 2008-ом, начал вести небольшие заигрывания и переходить на сторону «народа», но затем быстро опомнился и вернулся к служению за наличные.
Левон Тер-Петросян и Никол Пашинян в 2008-ом самозабвенно скандировали имя Манвела Григоряна. Их надеждой было то, что полувоенизированный «Еркрапа», то есть «законная банда» перейдет на сторону 1-го президента, но Манвел не захотел менять уже имевшийся пост на обещавшийся. В результате в 2008-ом столкновения со стороны оппозиции руководились Николом Пашиняном.
Сейчас Никол стал новым «смотрящим» «законной банды». Сасун Микаэлян – новый Манвел Григорян. Все то же самое, и всего лишь, как говорилось в известном анекдоте, стало больше «бухгалтерии», то есть речей.