Փաշինյանը շանտաժ է անում Կրեմլին
Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետությունը լարվածություն է առաջացրել հայ–ռուսական հարաբերություններում, ՀԱՊԿ–ում և ԵԱՏՄ–ում։ Պատճառը «դասակարգային» է։
Յուրայինների մեջ օտարը
Այն ճանապարհը, որով իշխանության է եկել Փաշինյանը, ընդունելի չէ ԵԱՏՄ–ում։ Այդ ճանապարհն ընդունված է «գունավոր» հեղափոխություն համարել։ Ու թեև 2018–ին տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխությունը», ի տարբերություն Ուկրաինայում և Վրաստանում տեղի ունեցած «գունավոր» հեղափոխությունների, չունի հստակ ընդգծված հակառուսական ու արևմտամետ արտաքին վեկտոր, այդուհանդերձ, կասկածները Մոսկվայում մնացել են։
Փաշինյանը, փոխանակ փարատելու այդ կասկածները և ամեն ինչ անելու, որպեսզի հարթվեն իր ու ԵԱՏՄ լիդերների «դասակարգային» ճչացող տարբերությունները, ինչպես նաև ՀՀ և ՌԴ շահերից բխող դաշնակցային հարաբերությունները բարելավվեն, ամեն ինչ արեց հակառակ ուղղությամբ։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Խաչատուրովի դեմ արված քայլն ուներ ներքաղաքական նպատակ, բայց մեր արտաքին գործընկերները դա գնահատեցին որպես այդ կառույցի ու Մոսկվայի իմիջին հարվածելու քայլ։ Հատկապես երբ այդ քայլն ուղեկցվում էր ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ Երևանի սիլի–բիլիով՝ «պատմական կաղապարներից հրաժարվելու» ծրագրի շրջանակներում։
Ռոբերտ Քոչարյանի գործոնը
Հայ–ռուսական հարաբերություններում լրջագույն լարվածություն է առաջացրել նաև ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ապօրինի կալանավորումը։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այդ կալանավորումն ընդունել է որպես անձամբ իր դեմ արված քայլ։ Պատճառը միայն այն չէ, որ Քոչարյան–Պուտին հարաբերություններն ընկերական են։
Պուտինի ու ԵԱՏՄ մյուս ղեկավարների համար Քոչարյանի ճակատագիրը վատ ազդակ է, քանզի այն կարող է վարակիչ լինել։ «Хотим как в Армении»-ն («ուզում ենք ինչպես Հայաստանում») կարող է «օդակաթիլային» ճանապարհով տարածվել, և հենց այդ պատճառով էլ Փաշինյանն անընդունելի է։
Պուտինը հայելու մեջ նայում և Քոչարյանի հետ տեղի ունեցողն է տեսնում։ Եվ բնական է, որ դա պետք է լրջորեն անհանգստացնի և նյարդայնացնի նրան։
Երբ Փաշինյանը նախկին նախագահ է կալանավորում, դրանով իսկ դառնում է հակահամակարգային ու անընդունելի, ընդ որում՝ ոչ միայն ԵԱՏՄ տիրույթում։ Նույնիսկ եթե նա, պատկերավոր ասած, 10 մատները մոմ դարձնի ու վառի Կրեմլի պատի տակ, ապա, միևնույն է, չի ընդունվելու Մոսկվայում ու մյուս մայրաքաղաքներում։
Հայաստանի ու Փաշինյանի շահերը հակադրվում են
Եթե Հայաստանն այս տարածաշրջանում չգտնվեր և չունենար լրջագույն խնդիրներ անվտանգության ոլորտում, ապա կարելի էր բանի տեղ չդնել Մոսկվայի ու մյուսների արձագանքը և վերաբերումունքը։ Բայց հայ–ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և մեր պետությունների ղեկավարների լիակատար փոխըմբռնումը նաև մեր շահերից են բխում։ Ուստի պետք է Փաշինյանն ամեն ինչ աներ, որպեսզի մենք արտաքին ոլորտում ու հատկապես մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ հարաբերություններում խնդիրներ չունենայինք վերը նշված պատճառներով։ Սակայն նա պետական շահը ստորադասեց անձնական հաշվարկներին ու քաղաքական նպատակներին։ Դա է պատճառը, որ ՌԴ–ն ամեն կերպ ցույց է տալիս, որ չի ընդունում այդ մոտեցումը։
Պատահական չէ, որ ՌԴ դաշնային հեռուստաալիքները Ռոբերտ Քոչարյանին համարում են քաղբանտարկյալ, իսկ Նիկոլ Փաշինյանին՝ փորձառու քաղաքական խառնակիչ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմակից ու 2008–ին տեղի ունեցած անկարգությունների կազմակերպիչ։ Սա շատ վատ մեսիջ է ոչ միայն Փաշինյանին, այլ նաև Հայաստանին։
Ի դեպ, Ադրբեջանում չեն էլ թաքցնում, որ ուրախ են Երևան–Մոսկվա հարաբերությունների վատացմամբ։ Նրանք սպասում են, որ այդ հարաբերությունների բացասական դինամիկան անցնի սահմանագիծն, ու դիմեն գրոհի, քանզի այսօր ռազմական գործողությունների վերսկսման խոչընդոտը բացառապես ՌԴ–ն է, ու դա լավ գիտի նաև Փաշինյանը (պատահական չէ, որ նա Վիեննայից վերադարձավ ու զանգեց Պուտինին՝ տեղեկություններ հաղորդելու Ալիևի հետ բանակցությունների մասին ու միջնորդական առաքելության համար շնորհակալություն հայտնելու)։
Փաշինյանն ամեն ինչ լավ գիտի, բայց նժարի տարբեր կողմերում է դրել ՀՀ շահը և իր «բզիկները»՝ նախապատվությունը տալով վերջինին։
Պարզունակ շանտաժ
«Ժողովրդի վարչապետը» ոչ միայն չի բարելավում հայ–ռուսական հարաբերությունները, այլ նույնիսկ փորձում է Ռոբերտ Քոչարյանի պահով շանտաժի դիմել Կրեմլին։
«Ռուսաստանյան որոշ հեռուստաընկերություններ, մասնավորապես «Ռոսիա» ալիքը, եթեր են հեռարձակում չափազանց ագրեսիվ հաղորդումներ՝ ակնհայտ հակահայկական ուղղվածությամբ, որոնք հայերի հանդեպ ատելության կոչ են անում»։ Այս մասին ապրիլի 10-ին գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին» հաշվետվության ներկայացման ժամանակ ասել է «Իմ քայլը» իշխող խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը։
«Իմ քայլում», ինչպես հայտնի է, ընդունված է նույնացնել «Հայաստան» և «Փաշինյան» բառերը։ Նաև ընդունված է առանց Փաշինյանի հրահանգի, պատկերավոր ասած, անգամ զուգարան չգնալ։ Դա նշանակում է, որ Թուխիկյանը սեփական նախաձեռնությամբ չի խոսել, այլ կատարել է «վերևից» իջած հրահանգը։
Նիկոլն իր պատգամավորի շուրթերով հիմա սպառնում է փակել «Ռոսիա» ալիքը Հայաստանում, քանզի այդ ալիքով Քոչարյանի թեման են պարբերաբար արծարծում։ Վերջին անգամ դա արվեց շատ կոշտ ոճով, ինչը, բնականաբար, առանց Կրեմլի գիտության չէր կարող լինել։ Եվ ահա, Փաշինյանն ուզում է Կրեմլին շանտաժ անել, թե բա՝ տեսեք, Հայաստանում այսպիսի տրամադրություն կա, ու եթե շարունակեք Քոչարյանին պաշտպանող ու ինձ քննադատող ռեպորտաժներ տալ, ապա այդ ալիքը կարող է «բազմաթիվ հեռուստադիտողների խնդրանքով» փակվել։
Նա իր քայլարած պատգամավորուհու շուրթերով պահանջում է փակել «Ռոսիան» Հայաստանում, բայց, միևնույն ժամանակ, Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի իր նշանակած նախագահ Տիգրան Հակոբյանի միջոցով ընդդիմախոսում է փակմանը։ Այսինքն՝ մուկ ու կատու է խաղում։
Սա իրականում պարզունակ շանտաժ է։ Այդ շանտաժով ոչ մի բանի չես հասնի, իսկ ահա Մոսկվայում ադրբեջանական լոբբինգի ձեռքը հերթական փաստարկը կտաս։ Եվ այդ ամենը՝ անձնական շահերից ելնելով։
Եթե այս շանտաժին գումարենք նաև այն, որ օրերս «Իմ քայլի» մեկ այլ պատգամավոր և Փաշինյանի նեղ թիմի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը, ըստ մամուլի հրապարակումների, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ 1999–ի հոկտեմբերի 27–ին տեղի ունեցած ահաբեկչության կազմակերպիչը ռուսական հատուկ ծառայություններն են, որոնք գործել են Պուտինի հրահանգով, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա։ Կստացվի, որ «թավշյա» հեղափոխությունն, այդուհանդերձ, հակառուսական վեկտոր ունի։
Փաշինյանը, հանուն իր անձնական հաշվարկների, կրակի հետ է խաղում ու հարվածի տակ դնում հայ–ռուսական հարաբերությունները։ «Հպարտ քաղաքացիները» սա՞ էին ուզում։

Пашинян шантажирует Кремль
Премьерство Никола Пашиняна породило напряженность в армяно-российских отношениях, в ОДКБ и ЕАЭС. Причина – «классовая».
Чужой среди своих
Тот путь, которым пришел к власти Пашинян, является в ЕАЭС неприемлемым. Этот путь здесь принято называть «цветной» революцией. И хотя имевшая место в 2018 году «цветная революция», в отличие от произошедших в Украине и Грузии «цветных» революций, не имеет четко подчеркнутого антироссийского и прозападного внешнеполитического вектора, тем не менее, сомнения в Москве остались.
Вместо того чтобы развеять эти сомнения и сделать все, чтобы сгладить вопиющие «классовые» отличия между собой и лидерами ЕАЭС, а также улучшить продиктованные интересами РА и РФ союзнические отношения, было сделано все в противоположном направлении.
Предпринятый против генсека ОДКБ Хачатурова шаг преследовал внутриполитическую цель, но наши внешние партнеры оценили это как бьющий по имиджу структуры и Москвы шаг. В особенности когда он сопровождался заигрываниями Еревана с советником президента США по вопросам национальной безопасности Джоном Болтоном – в рамках «отказа от исторических стереотипов».
Фактор Роберта Кочаряна
Серьезнейшую напряженность в армяно-российских отношениях породил также незаконный арест 2-го президента РА Роберта Кочаряна. Президент РФ Владимир Путин воспринял это как направленный лично против него шаг. И причина здесь не только в том, что отношения Кочарян-Путин носят дружеский характер.
Для Путина и остальных руководителей стран-членов ЕАЭС случившееся с Кочаряном было плохим сигналом, так как это могло быть заразительным. «Хотим как в Армении» могло передаться «воздушно-капельным» путем, и именно поэтому Пашинян был неприемлемым.
Путин смотрит в зеркало и видит происходящее с Кочаряном. И естественно, что это должно его серьезно беспокоить и заставлять нервничать.
Когда Пашинян арестовывает бывшего президента, тем самым он становится антисистемным и неприемлемым, причем не только в пределах ЕАЭС. Если даже он, образно говоря, падет ниц и расшибет себе лоб под стенами Кремля, то все равно не станет своим в Москве и в других столицах.
Интересы Армении и Пашиняна противопоставляются
Если бы Армения не находилась в данном регионе и не имела бы серьезнейших проблем в сфере безопасности, то реакцию и отношение Москвы и остальных можно было ни во что не ставить. Однако высокий уровень армяно-российских отношений и полное взаимопонимание руководителей наших государств продиктовано также нашими интересами. Следовательно, Пашинян должен был сделать всё, чтобы во внешнеполитической сфере и в особенности в отношениях с нашим стратегическим партнером мы не имели проблем из-за отмеченных выше причин. Но он поставил личные расчеты и политические цели превыше государственных интересов. Именно поэтому РФ всячески демонстрирует, что не принимает этот подход.
Неслучайно, что федеральные российские телеканалы считают Роберта Кочаряна политзаключенным, а Никола Пашиняна – членом команды опытного политического подстрекателя Левона Тер-Петросяна и организатором беспорядков 2008-го. Это очень плохой месседж не только для Пашиняна, но и для Армении.
Кстати, в Азербайджане и не скрывают, что рады ухудшению отношений между Ереваном и Москвой. Они ждут того, чтобы негативная динамика этих отношений пересекла красную черту, и они перешли в наступление, так как сегодня единственным препятствием для возобновления военных действий является РФ, и это прекрасно знает также Пашинян (неслучайно, что он вернулся из Вены и позвонил Путину, чтобы проинформировать о переговорах с Алиевым и поблагодарить за посредническую миссию).
Пашинян все прекрасно знает, но поставил на разные чаши весов интересы РА и свои бзики, отдав предпочтение последним.
Примитивный шантаж
«Народный премьер» не только не улучшает армяно-российские отношения, но даже пытается шантажировать Кремль по части Роберта Кочаряна.
Отдельные российские телекомпании, в частности, канал «Россия», выпускают в эфир крайне агрессивные передачи с явной антиармянской направленностью, призывающие к ненависти к армянам. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта при представлении отчет «О деятельности Национальной комиссии по телевидению и радио за 2018 год» заявила 10 апреля депутат от правящего альянса «Мой шаг» Нарине Тухикян.
Как известно, в «Моем шаге» принято отождествлять слова «Армения» и «Пашинян». Принято также, образно говоря, не идти даже в туалет без распоряжения Пашиняна. Это означает, что Тухикян выступала не с собственной инициативой, а выполняла спущенное сверху распоряжение.
Устами своего депутата Пашинян сейчас грозит закрыть в Армении телеканал «Россия», так как по нему периодически освещают тему Кочаряна. В последний раз это было сделано в очень жесткой форме, что, естественно, не могло быть без ведома Кремля. Теперь Пашинян хочет шантажировать тем, что, мол, в Армении присутствуют подобные настроения, и если вы продолжите выпускать защищающие Кочаряна и критикующие меня репортажи, то этот канал может быть закрыт «по просьбе многочисленных телезрителей».
Устами своего мойшаговского депутата он требует закрыть в Армении телеканал «Россия», но одновременно оппонирует этой идее через назначенного им председателем Национальной комиссии по телевидению и радио Тиграна Акопяна. То есть играет в кошки-мышки.
В реальности это – примитивный шантаж. Добиться им чего-либо невозможно, но при этом дается очередной аргумент в руки азербайджанского лобби в Москве. И всё это исходя из личных интересов.
Если прибавить к этому шантажу также то, что на днях другой депутат от фракции «Мой шаг» и член узкой команды Пашиняна Андраник Кочарян, согласно публикациям в прессе, в ходе расширенного заседания Постоянной комиссии НС по обороне и вопросам безопасности заявил, что организатором теракта 27 октября 1999 года являются российские спецслужбы, которые действовали с распоряжения Путина, то картина станет целостной. Получится, что «бархатная» революция, тем не менее, имеет антироссийский вектор.
Из-за своих личных расчетов Пашинян играет с огнем и ставит под удар армяно-российские отношения. Этого ли хотели «гордые граждане»?