Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի պատասխանն Արմեն Մովսիսյանին
Մենք շնորհակալ ենք Արմեն Մովսիսյանին՝ «Գույք պարտքի դիմաց» գործարքի մանրամասների համար և կցանկանայինք ամբողջացնել դրանք հավելյալ տեղեկատվությամբ:
Գույքի փոխանցմամբ պարտքի խնդիրը լուծելու գաղափարը գալիս էր Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներից: Սակայն «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի բանակցությունները վարվում էին հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում, որի համանախագահներն այն տարիներին Սերժ Սարգսյանը և Իլյա Կլեբանովն էին: Համաձայնագրի պարամետրերի մասին բոլոր պայմանավորվածությունները, մանավորապես ձեռնարկությունների ընտրության, դրանց գնահատման և կողմերի պարտավորությունների վերաբերյալ ձեռք են բերվել հենց միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում, ինչը և ամրագրվել է համապատասխան արձանագրություններում: Ինքը՝ Արմեն Մովսիսյանը, որպես էներգետիկայի նախարար, գործընթացի առանցքային մասնակից է եղել էներգետիկ ակտիվների մասով: Պայմանավորվածությունների վերջնական արդյունքները զեկուցվել են ՀՀ և ՌԴ նախագահներին՝ հավանություն ստանալու համար: Ի դեպ, Ռոբերտ Քոչարյանը մինչև հիմա էլ համարում է, որ համաձայնագիրը լավն էր ու փոխշահավետ, և որ միջկառավարական հանձնաժողովը լավ է աշխատել: Դատելով հարցազրույցից, Մովսիսյանը ժամանակի ընթացքում վերաիմաստավորել է իր կատարված աշխատանքի գնահատականը և իր անձնական նպաստը այդ համաձայնագրի կայացման գործում: Ի՞նչ արած, երբեմն մարդկանց հետ այդպես էլ է պատահում: Այսքանը 2002թ. համաձայնագրի մասին:
Տպավորությունն այնպիսին է, որ նախարարը շփոթել է 2002 և 2006 թվականների համաձայնագրերի բաղադրիչները: 2006 թվականի համաձայնագրի հիմնական շարժառիթը Իրան-Հայաստան գազամուղի կառուցման նախագծին Գազպրոմի ներգրավումն էր՝ 5-րդ էներգալբլոկի շինարարության ավարտմամբ: Նշենք, որ այդպիսով Գազպրոմը ներառվում էր Իրանական գազով էլեկրաէներգիայի արտադրության և հետագայում դրա՝ Իրան արատահանման սխեմայի մեջ: Այդ սխեման լիարժեք դեռ չի շահագործվել էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության ուշացման պատճառով: Այն, ինչով պարտավոր էր զբաղվել էներգետիկայի նախարարը:
Կիսակառույց 5-րդ էներգաբլոկը գնահատվեց 250 մլն դոլար: Այդ Էներգաբլոկը սկսել էր կառուցվել ԵՎԶԲ-ի վարկով 1995-96թթ.-ին, այնուհետ կոնսերվացվել էր, ընդհանուր ծախսը կազմել էր շուրջ 60 մլն դոլար: Գազպրոմն ընդունեց գնահատված արժեքը հենց այն պատճառով, որ հայկական կողմը հնարավորություն ունենա սուբսիդավորել գազի գինը: Ընդհանուր առմամբ, Գազպրոմի կողմից նախագիծն իրականացվեց բարձր մակարդակով: Նախագծի վարողը հանդիսանում էր Հայռուսգազարդի ղեկավարությունը: Հայաստանը, գրեթե ոչինչ չծախսելով. ստացավ նոր ժամանակակից էներգաբլոկ և հայ-իրանական գազամուղ, ինչպես նաև, առանց բյուջեն ծանրաբեռնելու, գազի գնի սուբսիդավորման միջոցներ: Ընդ որում, որևէ մեկին որևէ բացառիկ իրավունք չտրվեց: Դա արվել է բաց և թափանցիկ /տես՝ ՀՀ կառավարության 2006թ. ապրիլի 6-ի որոշումը, համար 449/:
Իսկ հիմա նախարարի հարցազրույցի մնացած դրվագների վերաբերյալ: Տպավորություն կա, որ Մովսիսյանը չի կարդացել ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցը, ո՛չ էլ Գազպրոմի հետ վերջին համաձայնագիրը: Իսկ եթե կարդացել է, ապա ոչինչ չի հասկացել: Ակնհայտ է, որ նա լրջորեն խճճվել է:
Մանավորապես.
1. Այն ժամանակվա և ներկայիս սուբսիդիաների տարբերությունն այն է, որ այն ժամանակ սուբսիդիան կատարվում էր արդեն համաձայնագրի կնքումից հետո, այսինքն՝ օրինական հիմքի վրա: Հիմա՝ հետին թվով, ի հաշիվ գազի դիմաց կուտակված փաստացի պարտքի: Հուսով ենք՝ նախարարը այս տարբերությունը հասկանում է:
2. Անհասկանալի է Մովսիսյանի՝ բաշխիչ ցանցերի մասնավորեցման հետ արված համեմատությունը: Բացառիկ իրավունքներ այնտեղ չկային և չէին կարող լինել: Ընդհակառակը, այնտեղ մանրամասն շարադրված են սպառողների սպասարկման մասով ընկերության պարտավորությունները և գեներացիայի վճարումների մեխանիզմները: Թվում էր, թե էներգետիկայի նախարարը պետք է որ իմանար դրա մասին:
3. Հայռուսգազարդի գործադիր տնօրենը ընկերության աշխատանքների մասին անձամբ ամեն ամիս զեկուցում էր նախագահին, սակայն նա երբևէ չի ասել, թե տնօրենների խորհրդում Գազպրոմի ներկայացուցիչները խոչընդոտներ են ստեղծում մենեջմենթի առաջ: Ընդհակառակը, մշտապես խոսվել է փոխադարձ վստահության և ընկերությունը կառավարող թիմի գործողությունների ազատության բարձր մակարդակի մասին: Հայռուսգազարդի ընթացիկ գործունեությանը Մովսիսյանը չի առնչվել:
4. Որպեսզի ընթեցողը ինքը գնահատի, թե ինչ իրավունքներով է օժտվել ընկերությունը, մի մեջբերում անենք մամուլում հրապարակված և չհերքված վերջին համաձայնագրից.
«Հայկական կողմը երաշխավորում է, որ մինչև 2043թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ Հայաստանի Հանրապետության ապագա որևէ օրենքներ, որոշումներ, հրամանագրեր և այլ նորմատիվ իրավական ակտեր չեն փոփոխի և /կամ չեղյալ հայտարարի/ և կամ այլ կերպ ոտնահարի սույն Համաձայնագրի ստորագրման ամսաթվի դրությամբ «Գազպրոմ» բաց բաժնետիրական ընկերության, «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության և դրանց համապատասխան իրավահաջորդների իրավունքները և շահերը (ներառյալ «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության ֆինանսական պարտավորությունների ավելացումը և/կամ տնտեսական վիճակի վատթարացումը, պետական բյուջետային և արտաբյուջետային նպատակային հիմնադրամներ հատկացումների նորմատիվների ավելացումը, արտարժույթի առքի վրա տուրքերի սահմանումը, նոր հարկերի/ ևկամ տուրքերի գործարկումը կամ նմանատիպ ազդեցություն ունեցող գործող հարկերի և/կամ տուրքերի դրույքների ավելացումը, գործունեության ցանկացած արգելքների և/կամ սահմանափակումների գործարկում»:
Այստեղ է, որ նախագահ Քոչարյանը խնդիր է տեսնում: Սա ապագայի առումով վատ նախադեպ է էներգետիկայում հնարավոր ներդրումների համար: Այսօր Հայռուսգազարդը ոչ միայն բնական մենաշնորհ ունի գազի ոլորտում, բայց և էլեկտրոգեներացիայի խոշոր մասնակից է /5-րդ էներգաբլոկ/: Գեներացիայում այլ ընկերությունները այդպիսի իրավունքներ ապագայի համար չունեն, ինչը կարող է խաթարել նրանց մրցակցային հնարավորությունները:
Նախարարը թերևս կհանդարտեցներ հանրությանը, եթե համաշխարհային պրակտիկայից նման համաձայնագրերի մի քանի օրինակ ներկայացներ /բայց ոչ գաղութային Աֆրիկայի ժամանակաշրջանից/:
5. Մենք նաև կուզենայինք, որպեսզի ստորագրված համաձայնագրի մասով ապագայում խնդիրներ չառաջանային և որ Գազպրոմի հետ պահպանվեին գործընկերային հարաբերությունները:
Ափսոսում ենք, որ ստիպված ենք բացատրել նախարարին մի բան, որ գրված է սևով սպիտակին, և հրապարակված է երկու լեզվով: Հիշողության ընտրողականությունը նենգ բան է. կարող ես շփոթել դարպասները և ինքնագոլի հեղինակ դառնալ: Ի՞նչ արած, այսպիսին է մեր նախարարը, և այսպիսին է մեր իրականությունը:
Կուզենայինք մի քանի բառով անդրադառնալ նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի հայտարարություններին /15 հունվարի, ասուլիս ՀՀ կառավարության շենքում/:
Պետական գործչի հիշատակի մասին քաղաքական գործիչների հոգածությունը պետք է առաջին հերթին դրսևորվի ոչ թե այցելություններով նրա շիրիմին, այլ իր քաղաքական ժառանգության հանդեպ հոգատար վերաբերմունքով: Ծավալված բանավեճի էությունն այն էր, որ առանձին պաշտոնյաներ, ձգտելով արդարացնել այսօրվա խնդիրները, փորձում էին վերագնահատել նախորդ իշխանության տնտեսական քաղաքականության արդյունքները: Խոսքը հիմնականում 2001-2007 թվականների մասին է:
Նախագահ Քոչարյանը կարող էր պարզապես լուռ մնալ, հիմք ընդունելով այն, որ ըստ Սահմանադրության՝ տնտեսության պատասխանատուն կառավարությունն է: Բայց նա պաշտպանեց այդ ձեռքբերումները ոչ միայն և ոչ այնքան իր համար, այլ նաև այն թիմի համար, որը երկարամյա աշխատանքով կերտել է այդ ձեռքբերումները: Խոսքը վարչապետի, նախարարությունների, Երևանի և այլ քաղաքների քաղաքապետարանների, տասնյակ հազարավոր շինարարների մասին է, որոնք ոչ թե փուչիկ էին փչում, այլ բարեկարգում էին երկիրը: Այդ «փուչիկներից»՝ ճանապարհներից, կամուրջներից, թունելներից, բարեկարգված թատրոններից ու թանգարաններից, այսօր օգտվում են բոլորը, այդ թվում՝ մոռացկոտ պաշտոնյաները:
Ցավոք, այդ ձեռքբերումներն այսօր պետք է պաշտպանել նաև այն երիտասարդ հանրապետականների ոտնձգություններից, որոնց կարիերան սկսվել է Անդրանիկ Մարգարյանի օրոք և նրա շնորհիվ:

Ответ офиса Роберта Кочаряна Армену Мовсисяну
Мы благодарны Армену Мовсисяну за подробности сделки «имущество в обмен на долг» и хотели бы пополнить их дополнительной информацией.
Идея рассмотреть возможность решения проблемы долга передачей имущества исходила от президентов Армении и России. Однако переговоры по соглашению «имущество в обмен на долг» велись в рамках армяно-российской межправкомиссии, сопредседателями которой в те годы были Серж Саргсян и Илья Клебанов. Все договоренности по параметрам соглашения, а именно по выбору предприятий, их оценке, и обязательствах сторон были достигнуты в рамках именно межправкомиссии, что и было закреплено соответствующими протоколами. Сам Мовсисян как министр энергетики, был ключевым участником процесса по части энергетических активов. Окончательные результаты договоренностей были доложены президентам России и Армении для одобрения.
Кстати, Роберт Кочарян до сих пор считает, что соглашение было хорошим и взаимовыгодным для сторон и что межправкомиссия поработала хорошо. Судя по интервью, Мовсисян, со временем переосмыслил оценку проделанной работы и свой личный вклад в это соглашение. Что тут скажешь, такое с людьми иногда случается. Столько о соглашении 2002г.
Складывается такое впечатление, что министр перепутал детали соглашений 2002 и 2006г. Основной мотив соглашения 2006 года был в подключении «Газпрома» к проекту строительства газопровода Иран-Армения с завершением строительства 5 энергоблока. Для включения его в схему выработки электроэнергии на иранском газе, с последующим ее перетоком в Иран. Схема пока полноценно не заработала из-за задержки строительства 3-й линии электропередачи. То, чем должен был заниматься министр энергетики. Недостроенный 5й энергоблок был оценен в 250 млн долларов. Строился он в 1995-96 годах на кредит EBRD, затем был законсервирован, всего было потрачено около 60 млн. долларов. «Газпром» согласился с такой оценкой именно для возможности субсидирования армянской стороной цены на газ. В целом проект «Газпромом» был реализован на высоком уровне, ведущим проекта был менеджмент «АрмРосгазпрома». Армения, почти ничего не потратив, получила новый современный энергоблок и армяно-иранский газопровод, а так же средства для субсидий цены на газ, без нагрузки на бюджет. При этом никаких эксклюзивных прав никто не получил. Сделано это было открыто и прозрачно (см. решение правительства от 6 апреля 2006г., номер 449).
А сейчас относительно остальных моментов интервью министра. Ощущение такое, что министр не читал ни интервью Роберта Кочаряна, ни последнее соглашение с «Газпромом». Если и прочитал, то ничего не понял. Очевидно, что он серьезно запутался.
А именно:
1. Разница между субсидиями тогда и сейчас в том, что тогда субсидия осуществлялась уже после заключения соглашения, т. е. на законной основе. Сейчас – задним числом, в счет де-факто накопленного долга за газ. Надеемся, что министр эту разницу понимает.
2. Не понятна приведенная А.Мовсесяном аналогия с приватизацией распределительных сетей. Там не было и не могло быть каких либо эксклюзивных прав. Там как раз, напротив, расписаны обязательства компании по обеспечению потребителей электроэнергией и расчеты с генерацией. Казалось бы, министр должен об этом знать.
3. Исполнительный директор «АрмРосгазпрома» ежеквартально лично докладывал президенту о делах компании и никогда не говорил о том, что представители Газпрома в совете директоров создают препятствия работе менеджмента. Напротив, всегда говорилось о высоком уровне взаимного доверия и свободы действий управленческой команды. К текущей деятельности «АрмРосгазпрома» Мовсисян отношения не имел.
4. Мы приводим абзац из последнего газового соглашения, текст которого был опубликован в прессе и не был кем-либо опровергнут, чтобы читатель сам оценил, какими правами на будущее наделена компания.
«Армянская сторона гарантирует, что до 31-го декабря 2043 года включительно какие-либо будущие законы, решения, приказы и другие нормативные акты Республики Армения не изменят и/или не денонсируют и/или каким-либо другим образом не будут попирать закрепленные на момент подписания данного Соглашения права и интересы ОАО «Газпром», ЗАО «АрмРосгазпром» и их соответствующих правопреемников (в том числе увеличение финансовых обязательств и/или ухудшение экономической ситуации ЗАО «АрмРосгазпром», увеличение нормативов отчислений в государственные бюджетные и внебюджетные целевые фонды, увеличение пошлин на скупку валюты, внедрение новых налогов и пошлин и/или увеличение налоговых ставок, запретов на любую деятельность и/или применение ограничений. Неофициальный перевод с армянского 2rd.am)»
Президент Кочарян в этом видит проблему. Это плохой прецедент на будущее для возможных инвестиций в энергетику. Ведь сегодня «АрмРосгазпром» не только естественный монополист в газовой сфере, но и крупный игрок в электрогенерации (5-й энергоблок). Другие компании в электрогенерации таких прав на будущее не имеют и их конкурентные возможности могут быть серьезно ущемлены. Министр успокоил бы общественность, если бы привел примеры подобных соглашений из мировой практики (не из эпохи колониальной Африки).
5. Мы так же хотели ли бы, чтобы в будущем не возникло проблем с подписанным соглашением и чтобы с «Газпромом» сохранились партнерские отношения.
Мы сожалеем, что министру надо разъяснять то, что написано черным по белому и опубликовано на двух языках. Избирательность памяти штука коварная, можно перепутать ворота и забить автогол. Ну что поделаешь, таков наш министр и такова наша реальность.
В заключение – два слова о заявлениях министра науки и образования РА, заместителя председателя РПА Армена Ашотяна (15-е января 2014 года, пресс-конференция в правительстве РА).
Память о государственном деятеле должна выражаться политическими деятелями в первую очередь не посещениями его могилы, а в бережном отношении к его политическому наследию. Суть развернувшейся дискуссии в попытках некоторых должностных лиц переоценить результаты экономической политики прежней власти, чтобы оправдать сегодняшние проблемы. Речь в основном о 2001-2007 годах.
Президент Кочарян ведь мог просто промолчать, сославшись на то, что по Конституции за экономику отвечает правительство. Но он стал отстаивать эти достижения не только и не столько ради себя, но и ради той команды, которая эти достижения создавала трудом. Это и премьер, и министерства, мэрии Еревана и других городов, десятки тысяч строителей которые обустраивали республику, а не надували пузырь. Этими пузырями, т.е. дорогами, мостами, тоннелями, благоустроенными музеями и театрами сегодня пользуются все, в том числе и забывчивые чиновники.
К сожалению, эти достижения надо отстаивать и от посягательств юных республиканцев, карьера которых начиналась при Андранике Маркаряне и благодаря ему.