Սերժ Սարգսյանի ներքաղաքական «և, և»–ը
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն այսօր հրապարակեց «Սահմանադրական բարեփոխումներ» կոչված փաստաթղթի հայեցակարգը, որը հանգիստ կարելի է անվանել որպես «Լիսկաների միջոցով Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության» ծրագիր։
Ուշագրավն այն է, որ հայեցակարգի հրապարակմանը զուգընթաց՝ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում վերարտադրվել նախագահի կամ վարչապետի կարգավիճակով։
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին»,– ասել է Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխությունները նախապատրաստող հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Փաստորեն, ներքաղաքական դաշտում Սարգսյանը հերթական զիջմանն է գնում (առաջինը Տիգրան Սարգսյանի հեռացումն էր)՝ հայտարարելով, որ չի պատրաստվում նախագահի կամ վարչապետի տեսքով վերարտադրվել։ Այսինքն, նա և՛ շրջանառության մեջ է դնում մի փաստաթուղթ, որը ընտրակեղծիքների միջոցով վերարտադրվելու հնարավորություն է տալիս, և՛ հայտարարում է, որ չի պատրաստվում հետագայում զբաղեցնել նախագահի կամ վարչապետի աթոռը։
Թե որ «և»–ին է նա հակվելու և որքանով է հավատարիմ մնալու իր ասածներին, դժվար է ասելը։ Փորձը ցույց է տվել, որ Սարգսյանը մի բան ասում է, և ճիշտ հակառակ բանն՝ անում ու վերջում ստանում ենք մի երրորդ «և»։
Փորձը նաև ցույց է տվել, որ նա առանց աչքը թարթելու և առանց ամոթի կարող է ստել։
Սերժն ասում էր, որ գազը չի թանկանա, բայց թանկացրեց։
ՀՀԿ ղեկավարը պնդում էր, թե ՄՄ մտնելու խնդիր դրված չէ, և բանակցում էր ԵՄ–ի հետ ասոցացվելու շուրջ, սակայն մեկ գիշերվա մեջ հայտնվեց ՄՄ–ում։
Սարգսյանը «տիեզերական» ծրագրերի իրականացում էր խոստանում, բայց դրանցից ոչ մեկը կյանքի չկոչեց։
Հիմա նա ասում է՝ եկեք ընդունենք իմ առաջարկած սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը, և խոստանում է չվերարտադրվել։
Ու որպեսզի գուշակությունների և «մամայիս արևների» հետևից չընկնենք, պետք է այնպես անենք, որ Սերժ Սարգսյանը ստիպված լինի հեռանալ պետական կառավարման համակարգից, քանզի ապացուցել է, որ այդ գործում ինքն անկարող է։
Պետք է մեկ բան հստակ արձանագրել. թեև Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է, թե նախագահ ու վարչապետ չի պատրաստվում դառնալ, բայց դա չի նշանակում, որ ուզում է հեռանալ իշխանությունից։
Անշո՛ւշտ, «մուտիլովկաների» իրականացման հնարավորություն Սերժը միշտ ունի, բայց քաղաքական ուժերի և ՀՀ քաղաքացիների խնդիրը պետք է լինի «մուտիլովկաների» տեղ չթողնելը, քանզի վերջին տարիների փորձը մեկ այլ բան է ցույց տվել, այն է՝ ուժ տեսնելիս Սերժ Սարգսյանը զիջում է ու հանձնվում։
Այժմ նա գոնե հրապարակավ ընդունել է, որ չի գնալու վարչապետի կամ նախագահի աթոռին, բայց միևնույն ժամանակ չի թաքցրել, որ փորձելու է ընտրակեղծիքների միջոցով ու լիսկայական խորհրդարանի ձևավորման օգնությամբ շարունակել նեոբոլշևիկյան իր ծրագիրը՝ ԱԺ նախագահի կարգավիճակով։
«Ես ղեկավարում եմ Հայաստանի ամենամեծ քաղաքական ուժը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, և ինչպիսի սահմանադրական կառուցակարգերի վրա էլ ի վերջո կանգ առնեք, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն այդ կանոններով կշարունակի իր ծանրակշիռ ու որոշիչ դերակատարությունը Հայաստանում»,– իր իրական ծրագրերի մասին քողարկված ձևով հանդես է եկել Սերժ Սարգսյանը՝ բացահայտելով անկախ Հայաստանում ՍՄԿԿ–ի ղեկավար դառնալու և երկիրը «գենսեկի» կարգավիճակով կառավարելու իր նկրտումները։
Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանն ամենևին էլ չի պատրաստվում լքել պետական կառավարման համակարգը, այլ ուզում է կառավարման մոդելը փոխել, որպեսզի առանց ընտրական պրոցեսների մեջ ներքաշվելու հնարավորություն ստանա հավերժ իշխել։ Ու արդեն մեզանից է կախված, թե արդյոք թույլ կտա՞նք դա նրան անել, թե՞ ոչ։
Թույլ չտալու առաջին քայլը մինչև համապետական ընտրությունների անցկացումը սահմանադրական փոփոխություններ թույլ չտալն է։

Внутриполитические «и, и» Сержа Саргсяна
Итак, Серж Саргсян сегодня опубликовал концепцию документа под названием «Конституционные реформы», которую спокойно можно назвать программой «Воспроизводство власти Сержа Саргсяна посредством Лисок».
Примечательно, что, параллельно публикации концепции, Серж Саргсян заявил, что не готовится воспроизводиться у власти на посту президента или премьера.
«Официально заявляю, что я, Серж Саргсян, никогда больше не буду выдвигаться на пост президента Армении. И если в результате окончательных обсуждений будет выбран вариант, не соответствующий моим желаниям, я имею в виду модель парламентского управления, то я не буду претендовать и на должность премьер-министра», - заявил Серж Саргсян во время встречи с членами специализированной комиссии по конституционным изменения.
Фактически, Саргсян идет на очередную уступку на внутриполитическом поле (первая – отставка Тиграна Саркисяна). Иными словами, и вводит в оборот документ, предоставляющий возможность воспроизвестись на должности премьера посредством фальсификаций, и заявляет, что не готовится впоследствии занимать президентское или премьерское кресло.
К какому «и» он склонится и насколько верен останется своему обещанию, сказать трудно. Опыт показал, что Саргсян заявляет одно, поступает по-другому, но в конце получается нечто третье.
Опыт показал также, что он может не колеблясь врать без зазрения совести.
Серж заявлял, что газ не подорожает, но это произошло.
Руководитель РПА заверял, что вопроса вступления в Таможенный союз не стоит, и ведутся переговоры по ассоциации с ЕС, но за одну ночь оказался в ТС.
Саргсян обещал реализацию программ «вселенского» масштаба, но ни одна из них так и не стала реальностью.
Сейчас он призывает принять предложенный им пакет конституционных изменений и обещает не воспроизводиться во власти.
И дабы не гоняться за предположениями и данными клятвами, нам необходимо сделать так, чтобы Серж Саргсян оказался вынужден исполнить свое обещание и уйти из системы госуправления, поскольку доказал свою несостоятельность.
Необходимо также констатировать, что, несмотря на заявление Сержа Саргсяна о том, что впредь он не готовится занимать президентское или премьерское кресло, это не означает, что он хочет уйти из власти.
Несомненно, у Сержа всегда есть возможность для «мутиловок», однако задачей политических сил и граждан РА должно стать лишение ресурса их использования, поскольку опыт последних лет показал, что Серж Саргсян отступает и сдается исключительно при виде силы.
Сейчас он хотя бы публично признал, что не пойдет на занятие премьерского или президентского поста, но при этом не скрыл и того, что попытается продолжить осуществление своей необольшевистской программы посредством фальсификации выборов и формирования состоящего из Лисок парламента, но уже в статусе спикера НС.
«Я возглавляю самую крупную политическую силу Армении – РПА, и на каком бы конституционном строе мы не остановились, Республиканская партия Армении продолжит играть в стране свою весомую и решающую роль», - завуалировано рассказал о своих реальных планах Серж Саргсян, раскрыв свое устремление продолжить править в статусе «генсека» КПСС независимой Армении.
Иными словами, Серж Саргсян отнюдь не готовится покидать систему госуправления, и всего лишь хочет поменять управленческую модель, чтобы без втягивания в избирательные процессы получить возможность править вечно. И уже от нас зависит, позволим мы это ему или нет.
Первым же шагом в деле непозволения должно быть недопущение проведения конституционных изменений до общереспубликанских выборов.