Տիգրան Սարգսյանի տե՞ղը, թե՞ կողքը
Սոցիալ–տնտեսական իրավիճակով պայմանավորված՝ հանրային դժգոհությունը ոչ թե Տիգրան Սարգսյանի անձով էր պայմանավորված, այլ վարվող քաղաքականությամբ։ Տիգրանը պարզապես ձախողումների խորհրդանիշն էր և դարձել էր համընդհանուր ատելության առարկա։
Հիմա եթե նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ինչպես ՀՀԿ խորհրդի նիստում հրահանգվեց, շարունակի այն տնտեսական քաղաքականությունը, որը երկրի թուլացման, ՀՀ քաղաքացիների աղքատացման, ներդրումների կրճատման, արտաքին պարտքի ավելացման, կապիտալի արտահոսքի, արտագաղթի և այլ բացասական երևույթների պատճառ է դարձել, ապա կարժանանա շատ ավելի վատ գնահատականի, քան իր նախորդը։
Եթե նախորդի գիծը պահպանվելու է, ապա կարող ենք արձանագրել, որ Աբրահամյանին նշանակել են ոչ թե Տիգրան Սարգսյանի տեղը, այլ կողքը՝ ձախողված պաշտոնյաների «գերեզմանոցում»։
Սերժ Սարգսյանի խոսքերից պարզ դարձավ, որ Աբրահամյանին տրվում են կադրային հարցերում լայն լիազորություններ, իսկ ահա քաղաքականության իրականացման հարցում՝ զրո լիազորություն՝ փչացման հեռանկարով։
Եթե Հովիկ Աբրահամյանը քաղաքականությունից բան հասկանար, ապա պետք է համաձայնվեր վարչապետի պաշտոնին միայն այն դեպքում, եթե իրեն թույլ տրվեր վարվող քաղաքականության փոփոխություն իրականացնել։ Այդ դեպքում կադրային հարցերը կդառնային երկրորդական։ Բայց Հովիկը հակառակին է համաձայնել՝ «կադրերը ինձ, քաղաքականությունը՝ ձեր ուզածը» տարբերակով։ Իսկ դա նշանակում է, որ նա, իրոք, հայտնվելու է «հանգուցյալ» վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կողքը։ Եվ դա լավագույն դեպքում։ Քանզի Տիգրանին շնորհակալություն հայտնեցին երկրի հերն անիծելու համար և գործուղում են «կայֆերի»՝ դեսպանի կարգավիճակով։
Տիգրանին չէր ընդունում հանրությունը և բիզնես դաշտը։ Սակայն նա վայելում էր Սերժ Սարգսյանի անվերապահ աջակցությունը, ինչի արդյունքում ուղղիչ աշխատանքայինի փոխարեն աշխատանքի է անցնում դիվանագիտական կորպուսում։
Հովիկ Աբրահամյանի պարագան այլ է։ Հովիկի ձախողվելուց հետո ՀՀԿ ղեկավարը նրան շնորհակալություն չի հայտնի։ Ավելին՝ մեծ հաճույքով կկալանավորի, և որպես քավության նոխազ՝ կմատուցի հանրությանը։
Այնպես որ, Հովիկ Աբրահամյանը մեծ ընտրության հնարավորություն չունի։ Նա կա՛մ պետք է գնա Տիգրան Սարգսյանի տեղը, իսկ դա նշանակում է սոցիալ–տնտեսական քաղաքականության փոփոխություն, մասնավորապես՝ կուտակայինի պարտադիր բաղադրիչի չկիրառում և տնտեսության այլ ոլորտներում իր նախորդի կիրառած մոտեցումներից հրաժարում, կա՛մ պետք է գնա Տիգրան Սարգսյանի կողքը՝ անշեղորեն կատարելով Բաղրամյան 26–ից եկող հրահանգները։
Թե ո՞ր տարբերակը կընտրի Աբրահամյանը, կպարզվի շատ շուտով։ Առայժմ նա «և, և» է փորձում խաղալ, բայց դա երկար տևել չի կարող։ Հիմա «կամ, կամ»–ի հարց է։

На место Тиграна Саркисяна или рядом с ним?
Связанное с социально-экономическим состоянием страны общественное недовольство было обусловлено не личностью Тиграна Саркисяна, а проводившейся политикой. Тигран был живым воплощением провалов и стал предметом всеобщей ненависти.
Если сейчас новоназначенный премьер Овик Абрамян, как было поручено в ходе заседания Совета РПА, продолжит экономическую политику, ставшую причиной ослабления страны, обеднения граждан, сокращения инвестиций, увеличения внешнего долга, оттока капитала, эмиграции и других негативных явлений, он удостоится намного более худшей оценки, чем его предшественник.
Если линия прежнего премьера будет продолжена, можно будет с уверенностью констатировать, что Абрамяна поставили не на место Тиграна Саркисяна, а рядом с ним – на «кладбище» провалившихся чиновников.
Из слов Сержа Саргсяна стало ясно, что Абрамяну предоставляются широкие полномочия в кадровом вопросе при абсолютном подчинении логике проводившейся ранее политики с перспективой полной самодискредитации.
Если бы Овик Абрамян разбирался в политике, он согласился бы на пост премьера лишь случае предоставления ему возможности изменения проводимой политики. Однако Овик согласился на обратное, то есть, на вариант «кадры мои, политика – ваша». А это означает, что он действительно окажется рядом с «почившим» премьером Тиграном Саркисяном. И это в лучшем случае, поскольку Тиграна поблагодарили за развал экономики страны и командируют наслаждаться жизнью в статусе посла.
Тиграна не принимало ни общество, ни бизнес-поле. Однако он пользовался беспрекословной поддержкой Сержа Саргсяна, в результате чего оказался не в исправительно-трудовом учреждении, а перешел на работу в дипломатический корпус.
В случае с Овиком всё обстоит иначе. Если он провалится, руководитель РПА не выразит ему благодарности. Более того, с большим удовольствием арестует и преподнесет обществу в качестве козла отпущения.
Так что, у Овика Абрамяна нет особого выбора. Он либо пойдет на место Тиграна Саркисяна, что предполагает изменение социально-экономической политики (в частности, отмену обязательного компонента накопительной пенсионной системы и отказ от подходов своего предшественника в остальных сферах), либо окажется рядом с Тиграном, неукоснительно выполняя указания президентского дворца.
Какой же из вариантов выберет Абрамян, станет ясно в ближайшее время. Сейчас он пытается играть в «и, и», но долго так длиться не может. Вопрос стоит ребром – «или, или».