Հայաստանը հայտնվել է սրտի ու խելքի արանքում
Նրանք, ովքեր մտածում են, որ Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը չի ուզենա լավացնել Հայաստանի տնտեսության վիճակը, սիրտ չունեն։ Իսկ նրանք, ովքեր կարծում են, որ Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությանը կհաջողվի տնտեսական բեկում ապահովել, խելք չունեն։
Հովիկ Աբրահամյանը, ի տարբերություն Տիգրան Սարգսյանի, գաղափարախոս չէ։ Տվյալ դեպքում դա Աբրահամյանի հարաբերական առավելությունն է, քանզի Տիգրանը տնտեսությունը կենտրոնացնելու, «Մեկ պատուհանի թալանչիական համակարգ» ստեղծելու, «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու գաղափարախոս էր։ Կարճ ասած՝ նախկին վարչապետը հայկական «Դոկտոր Նազիմն» է, ով, ինչպես հայտնի է, հայերի ցեղասպանությունը կազմակերպելու գաղափարախոսն էր։ Հովիկը նման գաղափարախոսության կրող չէ։ Դրա համար էլ դա համարում եմ առավելություն իր նախորդի համեմատ։
Հովիկ Աբրահամյանը չի տեղավորվում «տեխնոկրատ վարչապետ» մոդելի մեջ (թեև դա էլ ընկալման խնդիր է)։ Նա կառավարչական հատկություններ ունի, տեղյակ է պրոբլեմներից և տիրապետում է իրավիճակին, բայց խնդիրն այն է, որ մեր երկրի թիվ մեկ պաշտոնյան՝ Սերժ Սարգսյանը, շահագրգռված չէ տնտեսության մեջ դրական տեղաշարժ ապահովելու հարցում։ Եթե շահագրգռված լիներ, ապա Հ. Աբրահամյանից չէր պահանջի շարունակել Տ. Սարգսյանի գործը։
Հայաստանի տնտեսության վիճակը, որքան էլ Հովիկը աջ ու ձախ «կռուտիտներ» լինի, օբյեկտիվորեն չի կարող լավանալ, քանի դեռ պահպանվում է Սերժ Սարգսյանի նեոբոլշևիկյան կուրսը։ Ճիշտ է, Հովիկը Տիգրանի ախմախությունները չի անի, նյուվասյուկիզմով չի զբաղվի ու դրանով իսկ արդեն ահագին օգուտ կտա տնտեսությանն ու բիզնեսին, բայց դա քիչ է։
Մեզ ճեղքում է պետք։ Հ. Աբրահամյանը ճեղքում ապահովող չէ։ Նա կարող է նպաստել ճեղքմանը կամ գոնե չխանգարել։ Կամ էլ՝ ամբողջությամբ տրվել Սերժ Սարգսյանին՝ վերածվելով «Տիկոշենկո-2»–ի։
Աբրահամյանը, որպես վարչապետ, երկու ճանապարհ ունի՝ կա՛մ հայտնվել Տիգրան Սարգսյանից էլ «բեթար» վիճակում, կա՛մ մասնակից դառնալ ճեղքմանը։
Երկրորդ տարբերակի համար սիրտ ու խելք է պետք։ Սիրտ՝ չվախենալու, իսկ խելք՝ Սերժ Սարգսյանից տարանջատվելու համար։
«Կուտակայինի» հետ կապված Հովիկ Աբրահամյանի այն որոշումը, ըստ որի՝ պետք է սեղմ ժամկետներում նախապատրաստել օրենքի նախագիծ, որով, մինչեւ Սահմանադրական դատարանի 2014-ի ապրիլի 3-ի որոշմամբ նախատեսված` «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը, Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը, որոշակի քայլ է Սերժ Սարգսյանից տարանջատվելու և Տիգրան Սարգսյանի կուրսը հետ պտտեցնելու առումով։
Հաջորդ քայլը պետք է լինի Տիգրան Սարգսյանի օրոք կառավարության կողմից ընդունված գաղտնի որոշումների հրապարակայնացումը։ Հետո՞ ինչ, որ Սերժ Սարգսյանը պահանջել է չքննադատել նախորդին ու նրա արածներին չանդրադառնալ։
Եթե Հովիկը չի ուզում քավության նոխազ դառնալ, ապա պետք է բացահայտի տեղի ունեցած թալանը, այլապես ինքն էլ կդառնա թալանի մասնակից ու պատասխանատու։

Армения между сердцем и умом
Те, кто считают, что правительство Овика Абрамяна не захочет улучшать состояния экономики Армении, не имеют сердца. Те же, кто полагают, что правительству Абрамяна удастся обеспечить экономический прорыв, лишены ума.
Овик Абрамян, в отличие от Тиграна Саркисяна, не идеолог. В данном случае это является относительным преимуществом Абрамяна, поскольку Тигран был идеологом централизации экономики, создания «Грабительской системы одного окна» и построения «Экономики одного олигарха». Иными словами, бывший премьер был армянским «доктором Назимом». Овик не является носителем подобной идеологии, и это можно считать его преимуществом в отношении своего предшественника.
Овик Абрамян не умещается в модель «премьера-технократа» (хотя, это тоже вопрос восприятия). Он обладает управленческими способностями, сведущ в проблемах и владеет ситуацией, однако проблема в том, что чиновник номер один нашей страны Серж Саргсян не заинтересован в обеспечении позитивного сдвига в экономике. Если бы это было так, он не потребовал бы от Абрамяна продолжать дело Тиграна.
Экономическое положение Армении, как бы Овик ни пытался выкрутиться, объективно не может улучшиться, пока сохраняется необольшевистский курс Сержа Саргсяна. Правда, Овик не натворит глупостей Тиграна и не займется «ньювасюкизмом», и уже этим принесет немалую пользу экономике и бизнесу, но этого мало.
Нам нужен прорыв, а Абрамян не способен его обеспечить. Он может поспособствовать прорыву или хотя бы не мешать этому. Или же полностью предаться Сержу Саргсяну, превратившись в «Тикошенко-2».
В качестве премьера у Абрамяна есть два пути: или оказаться в худшем, чем в случае с Тиграном, положении, или стать соучастником этого прорыва.
Для второго варианта нужно обладать и сердцем, и умом. Сердцем, чтобы не бояться, а умом, чтобы дистанцироваться от Сержа Саргсяна.
Решение Овика Абрамяна в связи с «накопительным» вопросом (согласно которому в сжатые сроки необходимо подготовить проект закона, которым будет приостановлен расчет штрафов по закону «О накопительных пенсиях» до принятия НС Армении пакета законов, предусмотренных решением Конституционного суда от 2-го апреля) является определенным шагом по дистанцированию от Сержа Саргсяна и смене курса Тиграна Саркисяна.
Следующим шагом должна стать публикация тайных решений правительства Тиграна. Мало ли, что Серж Саргсян потребовал не критиковать бывшего премьера и не обращаться к его деятельности.
Если Овик не хочет становиться козлом отпущения, он должен разоблачить имевшее место разграбление, иначе он сам станет соучастником и ответственным за это человеком.