Սերժ Սարգսյանի իշխանության խորհրդանիշները
Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը քայլող խորհրդանիշներ ուներ։ Դրանք երկուսն էին՝ Արթուր Բաղդասարյանը և Տիգրան Սարգսյանը։
ՕԵԿ նախագահի առկայությունն իշխանության մեջ մշտապես հիշեցնում էր, որ Սերժ Սարգսյանը նախագահի պաշտոնում է հայտնվել «Մարտի 1»–ի շնորհիվ։
Ա. Բաղդասարյանը ողբերգական դեպքերից մեկ օր առաջ կտրուկ շրջադարձ էր կատարել ու հայտնվել Սերժ Սարգսյանի թիմում՝ մինչև այդ հասցնելով կատաղի քննադատության ենթարկել վերջինիս։
Բաղդասարյանի փոխակերպումն իշխանություններին պետք էր, որպեսզի ուժային գործողություններին «լեգիտիմ» տեսք տրվի։ Անձամբ Արթուրի ձեռքերն արյունոտ չեն, բայց նա արյուն թափելուն նպաստել է։ Ճիշտ է, նա ասում էր, որ եթե Սարգսյանին չմիանար, ապա ավելի շատ արյուն կթափվեր, բայց դա արդարացնող փաստարկ չէ, քանզի նա կարող էր, Լևոն Տեր–Պետրոսյանին չմիանալով հանդերձ, չմիանալ նաև Սերժ Սարգսյանին։
Իսկ եթե ինչ–ինչ պատճառներով ընտրության հնարավորություն չի ունեցել, ապա պետք է ազնվորեն խոսի այդ մասին՝ բոլոր մանրամասները ներկայացնելով հանրությանը։
Եվ այսպես, Արթուրը խորհրդանշում էր ներկայիս իշխանությունը, որը հիմնված է դավաճանության ու արյան վրա։
Անցած վեց տարիների ընթացքում սերժսարգսյանական իշխանությունն ունեցավ նաև մյուս քայլող խորհրդանիշը։ Դրա դերը կատարում էր տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանը։ Նա մարմնավորում էր տնտեսական ձախողումները, աղքատության աճը, արտագաղթը, կապիտալի արտահոսքը, գաղջը, համատարած ու համակարգված կոռուպցիան, ստի ու կեղծիքի վրա հիմնված իշխանական մեքենան, ցինիզմը, դեմագոգիան, փարիսեցիությունը և կեղծ բարեպաշտությունը։
Այժմ այդ երկու խորհրդանիշներից Սերժ Սարգսյանը զրկվել է։ Տիգրան Սարգսյանին նա զոհաբերեց՝ վախենալով սեփական անկումից։ Իսկ Արթուր Բաղդասարյանը հեռացավ՝ լքելով փլուզվող բուրգը։
Արթուրի հեռանալը նույնպես խորհրդանշական է ստացվում։ Նա 2008ին միացավ Սերժին, ու Սերժը կարողացավ իշխանություն պահել, իսկ հիմա ՕԵԿ նախագահը լքում է նրան ճիշտ այն պահին, երբ նավակը ճոճվում է։
Քաղաքականության մեջ, ինչպես պատերազմում, երբ վայր են ընկնում դրոշը կամ կողմերից մեկի այլ խորհրդանիշները, ապա դա ցույց է տալիս, թե ինչով է ավարտվել պայքարի ելքը։
Սերժն այժմ մնացել է առանց խորհրդանիշների՝ «մերկ» վիճակում։ Հետագա զարգացումները դառնում են շատ կանխատեսելի։

Символы власти Сержа Саргсяна
Присутствие председателя партии «Оринац еркир» во власти постоянно напоминало о том, что Серж Саргсян оказался на посту президента благодаря событиям 1 марта 2008 года.
За день до трагических событий Багдасарян совершил крутой разворот и оказался в команде Сержа Саргсяна, успев до этого подвергнуть последнего нещадной критике.
Перевоплощение Багдасаряна властям нужно было для предания «легитимности» своим силовым действиям. Руки лично Артура не в крови, но он поспособствовал ее пролитию. Правда, он утверждал, что, не присоединись он к Саргсяну, пролилась бы еще большая кровь, однако это его не оправдывает, поскольку он мог не присоединиться как к Левону Тер-Петросяну, так и к Сержу Саргсяну.
Если же по каким-то причинам у него не было возможности выбора, он должен честно заявить об этом, представив обществу все подробности.
Итак, Артур олицетворял собой действующие власти, основанные на предательстве и крови.
Последние шесть лет сержсаргсяновская власть имела и другое свое живое воплощение. Это печально известный Тигран Саркисян. Он воплощал в себе экономические провалы, рост бедности, эмиграцию, гнетущую атмосферу, повсеместную и систематизированную коррупцию, основанную на лжи и фальши властную машину, цинизм, демагогию, фарисейство и лжеправедность.
Сейчас Серж Саргсян лишился двух символов своей власти. Тиграном Саркисяном он пожертвовал, испугавшись собственного падения, а Артур Багдасарян оставил его, покинув разваливающуюся властную пирамиду.
Уход Артура весьма символичен. В 2008 году он присоединился к Сержу, и тот смог удержать свою власть, а сейчас руководитель «Оринац еркир» оставляет его, как только властная лодка начала покачиваться.
В политике, как и на войне, падение знамени или другого символа одной из сторон, говорит о предстоящем исходе противостояния.