Ազգային ժողովի նախագահի աթոռն ազատ է։ ժամանակավորապես այն զբաղեցնում է Էդուարդ Շարմազանովը, բայց դե, հույս ունի, որ չկա ավելի հավերժական բան, քան ժամանակավորը։
Շարմազանովն ԱԺ նախագահ դառնալու մեծ շանսեր ունի։ Նա, պատկերավոր ասած, նույնիսկ բարև տալուց առաջ օգտագործում է «Ինչպես ճիշտ նկատել է Սերժ Սարգսյանը ...» ձևակերպումը։ Դա շատ լուրջ փաստարկ է ՀՀԿ ղեկավարի համար։ Նա սիրում է, երբ իր անձը մեծարում են, իրեն քծնում են ու իր խոսքերից մեջբերում են։ Իսկ Շարմազանովն այդ գործի վարպետ է։
ԱԺ նախագահ դառնալու հաջորդ թեկնածուն Կարեն Կարապետյանն է՝ ռուսաստանաբնակ մեծահարուստ Սամվել Կարապետյանի եղբայրը։
Մամուլի հրապարակումները հաշվի առնելով՝ Կարենն այնքան էլ հակված չէ դրան։ Պատճառը, թերևս, տեխնիկական է։ Նա նիստերը վարելու հավես և կարողություն չունի։
Եթե Կարապետյանին առաջադրեն որպես ԱԺ նախագահ, ապա դա կլինի յուրօրինակ փոխհատուցում Սարգսյանի կողմից՝ նախագահական նստավայրում երիտմուտիլովչիկների արածների դիմաց։
ԱԺ նախագահացու է նաև Գալուստ Սահակյանը։ Որպես ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար՝ նա շատ լավ տիրապետում է ՀՀԿ–ական «անլեզու» պատգամավորներին բերման ենթարկելու արհեստին։ Իսկ հաշվի առնելով այն, որ ՕԵԿ–ն այլևս կցորդի ֆունկցիայից հրաժարվում է, ՀՀԿ–ն մշտապես բախվելու է քվորումի ապահովման խնդիրներին։
Գալուստ Սահակյանի թեկնածության օգտին է նաև այն, որ նա շուլուխչի է, ու կատարյալ թամաշայի կարող է վերածել խորհրդարանի աշխատանքները։ Ուրիշ էլ ի՞նչ է պետք Բաղրամյան 26–ին ու ԱԺ–ում հավատարմագրված լրագրողներին։
Խորհրդարանի խոսնակի ամենաիսկական թեկնածուն, սակայն, վերը նշված գործիչները չեն։ Սերժ Սարգսյանին, Սահմանադրության համաձայն, հաջորդող երկրորդ պաշտոնյայի ամենասազական դերակարատը Առաքել Մովսիսյանն է՝ Շմայսը։ Կամ էլ՝ Մանվել Գրիգորյանը (Մանվել որ ասում ենք, Սեյրանը հետն է)։
Առաքել Մովսիսյանն ամենաշատն է համապատասխանում Սերժի պատկերացումներին։ Առաքելի ֆոնին Սերժը համարյա Սպինոզա կամ Սոկրատ կարող է ընկալվել։
Ուրիշ արժանի թեկնածուներ էլ կան ՀՀԿ–ում, բայց հիմնականում այս անձանցից է ընտրություն կատարելու «Վերջի բոլշևիկը»։ Ուրիշ չկա։ ՀՀԿ խմբակցությունում բոլորն էլ գալուստներ են կամ մանվելներ՝ անկախ կրթական մակարդակից, կրոնական պատկանելությունից ու սեռական կողմնորոշումից։

Кандидаты в спикеры НС
Кресло председателя Национального собрания пустует. Временно его занимает Эдуард Шармазанов, пребывающий в надежде, что нет ничего более постоянного, чем временное.
У Шармазанова большие шансы стать спикером НС. Он, образно говоря, даже перед тем, как поздороваться, использует формулировку «Как правильно заметил Серж Саргсян…». Для руководителя РПА это довольно серьезный аргумент. Ему нравится, когда его персону возвеличивают, когда ему льстят или просто цитируют его слова. Шармазанов же в этом деле мастак.
Другим кандидатом на должность председателя НС является Карен Карепетян – брат проживающего в России мультимиллионера Самвела Карапетяна.
Судя по публикациям в прессе, Карен не слишком склонен к этой должности. Причина, по всей видимости, чисто техническая – отсутствие желания и способностей для ведения заседания парламента.
Если Карапетяна выдвинут спикером НС, это будет своеобразной отплатой Саргсяна за деяния младомутиловщиков из президентского дворца.
Кандидатом на пост спикера НС является и Галуст Саакян. Как руководитель фракции РПА, он прекрасно владеет искусством привода «безгласных» депутатов от РПА. Если же учесть и то, что впредь «Оринац еркир» отказывается выполнять функцию придатка республиканцев, РПА постоянно будет сталкиваться с проблемой обеспечения кворума.
В пользу Галуста Саакяна говорят также его острословие и способность превращать работу парламента в шоу. А что еще нужно президентскому дворцу и аккредитованным в парламенте журналистам?
Однако наиболее типичными кандидатами в спикеры НС являются не они. Самый подходящий на должность второго после Сержа Саргсяна чиновника в стране – Аракел МовсисянШмайс»). Или Манвел Григорян (говоря Манвел, подразумеваем и Сейрана).
Более всего представлениям Сержа соответствует Аракел Мовсисян. На его фоне Серж может показаться Спинозой или даже Сократом.
В РПА есть и другие достойные кандидаты, однако выбор «последнего большевика» в основном будет делаться из них. А других-то вариантов и нет. Во фракции РПА все являются галустами или манвелами, независимо от уровня образования, религиозных представлений или сексуальной ориентации.