Նաիրա Զոհրաբյան. «Ղարաբաղյան հարցի պատճառով Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին երկարաձգելու դեպքում հարկավոր է հրաժարվել բանակցություններից»
Հայաստանի իշխանությունները չեն միանա տնտեսական կամ քաղաքական որեւէ դաշինքի, որտեղ կոտնահարեն Հայաստանի կամ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շահերը: Նման վստահություն NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար, Հայաստանի Ազգային Ժողովում եվրոպական ինտեգրացման հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա դժվարացել է նշել, թե ինչում է կայանում Հայաստանի հետ բանակցությունների երկարաձգման պատճառը, ինչպես հայտարարել է նախագահը, մինչեւ հուլիսի 1-ը չի ստորագրվել ԵՏՄ անդամակցության հիմնարար փաստաթուղթը: Ակնհայտ է, որ պատգամավորի խոսքով, գոյություն ունեն լուրջ տարաձայնություններ: «Ինչով են պայմանավորված այդ տարաձայնությունները. արդյոք խնդիրը կապված է Լեռնային Ղարաբաղի հետ, թե բանակցություններն անդրադառնում են 1200 տեսակ ապրանքների, որոնց շուրջ կարծես համաձայնության չեն գալիս, ոչ ոք չի կարող ասել, քանի որ Հայաստանի իշխանությունները չեն բարեհաճում բացատրություններ տալ, կամ գոնե նվազագույն տեղեկություններ այս խնդրի վերաբերյալ՝ նույնիսկ խորհրդարանի քաղաքական ուժերին»,- ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա պատմել է, որ նախօրեին վերադարձել է Ստրասբուրգից, որտեղ ԵՄ տարբեր պաշտոնական անձինք հարցնում էին, թե ինչու է Ղազախստանի արտգործնախարարը հայտնում, թե երբ է Հայաստանն անդամակցելու ԵՏՄ-ին: «Ինչո՞ւ պետք է Ղազախսատանի ԱԳ նախարարը հայտնի, թե Հայաստանը հոկտեմբերին կանդամակցի Եվրասիական տնտեսական միությանը: Ինչո՞ւ պետք է բելառուսական մամուլն ինչ-որ վերլուծություններ ներկայացնի Հայաստանի հասցեին ուղղված վերջնագրային գնահատականների վերաբերյալ»,- զայրացել է պատգամավորը:
Նա ընդգծել է, որ եթե իսկապես երկարաձգումը կապված է ղարաբաղյան հարցի հետ, ապա, իհարկե, պետք է հրաժարվել նման բանակցություններից:

Наира Зограбян: «В случае затягивания вступления Армении в ЕАЭС из-за карабахской проблемы нужно отказаться от переговоров»
Власти Армении не присоединятся к какому-то экономическому или политическому альянсу, в котором будут попраны интересы Армении или Нагорно-Карабахской Республики. Такую убежденность в беседе с «news.am» выразила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения», председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян.
Она затруднилась отметить, в чем состоит реальная причина затягивания переговоров и почему Армения, как заявил президент, до 1 июля не подписала основополагающий документ по вступлению в Евразийский экономический союз. Очевидно, по словам депутата, что существуют серьезнейшие разногласия. «С чем связаны эти разногласия: заключается ли проблема в Нагорном Карабахе или переговоры касаются 1200 видов товаров, вокруг которых как будто нет согласия, никто не может сказать, поскольку власти Армении не соблаговолят давать разъяснения или хоть минимальную информацию по поводу этой серьезнейшей проблемы даже представленным в парламенте политическим силам», - подчеркнула Наира Зограбян.
Она рассказала, что накануне вернулась из Страсбурга, где разные должностные лица Евросоюза спрашивали, почему министр иностранных дел Казахстана осведомляет, когда Армения присоединится к Евразийскому экономическому союзу. «Почему глава МИД Казахстана должен говорить, что Армения вступит в Евразийский экономический союз в октябре? Почему белорусская пресса должна представлять какие-то анализы с ультимативными оценками в адрес Армении?», - возмутилась депутат.
Она подчеркнула, что если затягивание вступления на самом деле связано с карабахской проблемой, то, конечно, нужно отказаться от подобных переговоров.