«Պատերազմի» կուսակցության առաջնորդի խոստովանությունը
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղին ներկա գտնվելուն ընդառաջ՝ Սերժ Սարգսյանը շրջագայում է Հարավային Ամերիկայի մի շարք երկրներում։
Շրջագայությունը ծափծլնգոցային և տաշիտուշիային բնույթ է կրում։ Որևէ տնտեսական կամ քաղաքական բաղադրիչ այն չունի։
Թանկարժեք և անիմաստ այդ ճամփորդության ընթացքում քաղաքական հայտարարություն, այդուհանդերձ, հնչել է։ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել այնտեղի թերթերից մեկին ու ասել, որ չի բացառում պատերազմի վերսկսումը։
Սա ուշագրավ հայտարարություն է այն առումով, որ հնչեցվում է իրեն «Խաղաղության» կուսակցության առաջնորդ հռչակած մարդու շուրթերից։
Սերժը նորություն չի ասել։ Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման հավանականությունը կա 1994ի մայիսից սկսած։ Նորությունն այն է, որ 2008թ. նախագահական «ընտրություններից» հետո Բաղրամյան 26–ում հայտնված «Վերջի բոլշևիկը» հիմա ընդունում է, որ իր վարած «նախաձեռնողական» և «ֆուտբոլային» քաղաքականության արդյունքում պատերազմի շեմին ենք մոտեցել առավել քան երբևէ։ Սա «նախաձեռնողականության» ֆիասկոյի մասին խոստովանություն է։
Սերժ Սարգսյանն իրականում «Պատերազմի» կուսակցության ներկայացուցիչ է։ Երբ նա Թուրքիայի հետ «ֆուտբոլ» էր նախաձեռնել, հայտարարեց, թե մենք գնում ենք այդ քայլին, քանի որ խաղաղություն ենք ուզում։
Փորձագետների ու քաղաքական շրջանակների բոլոր նախազգուշացումներին, թե նման ճանապարհով խաղաղության չես հասնի, այլ հակառակը՝ կմեծացնես պատերազմի հավանականությունը, իշխանությունները չէին արձագանքում կամ արձագանքում էին կործանարար ինքնավստահությամբ։
Սերժ Սարգսյանին դուր էին գալիս միջազգային մամուլի հերոս դառնալը, եվրանյուզներին, դոյչեվելեներին ու մյուս խոշոր լրատվամիջոցներին հարցազրույց տալը, Գյուլի հետ գրկախառնվելը և արտաքին փայլ ապահովող մյուս բաները։
Հայաստանը Սերժի օրոք հրաժարվեց հավասարակշռված ու կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականությունից։ Արդյունքը եղավ այն, որ մենք կորցրեցինք և՛ Ռուսաստանին, և՛ Արևմուտքին։
Հիմա մեզ լուրջ չեն վերաբերվում։ Խոշոր խաղացողները Հայաստանի ու Ղարաբաղի վրա առևտուր են սկսել Բաքվի հետ։ ՀՀԿ ղեկավարը համաձայնել է այդ առևտրում ներկայացնել Մոսկվայի շահերը (ԵՄ–ի հետ ասոցացման փուլում նույն բանը նա անում էր Արևմուտքի համար)։
Սերժը ԽՍՀՄ առաջին ու վերջին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովի ոճով է արտաքին քաղաքականություն վարում։ Վերջինս էլ էր իրեն հռչակել «Խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչ, սակայն դարձավ տասնյակ լոկալ պատերազմների պատճառ՝ հընթացս փլելով այն պետությունը, որը ղեկավարում էր։
Բայց եթե ԽՍՀՄ փլուզումը Հայաստանի համար դրական հաշվեկշիռ ապահովեց (անկախության ձեռքբերում և Ղարաբաղի ազատագրում), ապա անկախ Հայաստանում գորբաչովիզմի կիրառմամբ քաղաքականություն վարելը շատ թանկ կարող է նստել բոլորիս վրա։ Այնպես որ, Սերժ Սարգսյանին պետք է հեռացնել իշխանությունից, քանի դեռ նա չի հեռացրել Հայաստանն աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրայից։
Հ.Գ.։ Լատինական Ամերիկայում գտնվելիս Սերժ Սարգսյանը մի քիչ բողոքել է ռուսներից։ Նա հայտարարել է, որ ցավ է ապրում այն բանի համար, որ Ռուսաստանը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին։
Այն, որ Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելը դրական չէ մեզ համար, անվիճելի է, և բնական է, որ պետք է ցավ առաջացնի, բայց այդ ցավի մասին երբ խոսում է երկրի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող մարդը, մի քիչ զարմանալի է ու դեմագոգիկ։
Սերժն իր ցավը պետք է հայտներ Պուտինին, ընդ որում՝ Մաքսային միություն մտնելու որոշումը կայացնելուց առաջ, այլ ոչ թե Ուրուգվայում բնակվող լրագրողի հետ զրույցում։
Մինչդեռ, անցած տարվա սեպտեմբերի 3-ին Սերժը ոչ միայն ցավ չհայտնեց, այլ դեռ մի բան էլ Զորի Գայկովիչի միջոցով նամակ գրեց ռուսաց թագավորին և իր հավատարմության երդումները փոխանցեց Գյուլիստանի պայմանագրին։ Դրանից հետո ցավ հայտնելն արդեն անճարակության, անհեռատեսության ու դեմագոգիայի նշան է։

Признание лидера партии «Войны»
В преддверии посещения финальной игры чемпионата мира по футболу Серж Саргсян совершает турне по ряду стран Южной Америки.
Эти визиты носят развлекательный и времяпрепроводительный характер. Какой-либо экономической или политической составляющей в них нет.
В ходе этого дорогостоящего и бессмысленного турне политическое заявления, тем не менее, прозвучало. Серж Саргсян дал интервью одной из газет, в ходе которого заявил, что не исключает вероятности возобновления войны.
Это заявление примечательно в том плане, что прозвучало из уст провозгласившего себя лидером партии «Мира» человека.
Ничего нового Серж не сказал. Вероятность возобновления войны в Карабахе присутствует с мая 1994 года. Новость в том, что оказавшийся после президентских «выборов» 2008 года на Баграмяна 26 «последний большевик» сейчас признает, что в результате проводившейся им «инициативной» и «футбольной» политики мы более чем никогда оказались на пороге войны. Это своеобразное признание фиаско «инициативности».
В действительности Серж Саргсян является представителем партии «Войны». Инициировав «футбол» с Турцией, он заявил, что мы идем на этот шаг, поскольку хотим мира.
На все предостережения экспертных и политических кругов о том, что подобным путем мира не достигают, и это, наоборот, повышает вероятность возобновления войны, власти не реагировали или отвечали губительной самоуверенностью.
Сержу Саргсяну нравилось быть героем международной прессы, давать интервью евроньюзам, дойчевелле и другим крупным СМИ, обниматься с Гюлем, как и нравились все остальные обеспечивающие внешний лоск вещи.
При Серже Армения отказалась от сбалансированной и комплементарной внешней политики. Результатом стало то, что мы потеряли как Россию, так и Запад.
Нас перестали воспринимать серьезно. Крупные игроки начали торговаться с Баку на Армению и Карабах. Руководитель РПА согласился обслуживать в этих торгах интересы Москвы (в период ассоциации с ЕС то же самое делалось для Запада).
Серж проводит внешнюю политику подобно первому и последнему президенту СССР Михаилу Горбачеву. Он тоже провозгласил себя представителем партии «Мира», однако стал причиной десятков локальных конфликтов, развалив заодно государство, которым руководил.
Однако если распад СССР обеспечил Армении положительный баланс (приобретение независимости и освобождение Карабаха), то осуществление в Армении политики горбачевизма может весьма дорого нам обойтись. Так что, Сержа Саргсяна нужно незамедлительно отстранить от власти, пока он сам не устранил Армению с политической карты мира.
P.S. Находясь в южной Америке, Серж Саргсян немного пороптал на русских. Он заявил, что сожалеет в связи с продажей Россией оружия Азербайджану.
То, что поставки Россией вооружения Азербайджану для нас негативны, бесспорно, и естественно, что это должно вызывать сожаление, однако когда об этом говорит занимающий пост руководителя страны человек, это выглядит весьма странно и демагогично.
Серж должен был выражать свое сожаление Путину, при этом до принятия решения о вступлении в Таможенный союз, а не в беседе с проживающим в Уругвае журналистом.
Между тем, 3 сентября прошлого года Серж не только не выразил сожаления, но даже написал через Зори Гайковича письмо российскому царю, в котором передал клятву верности Гюлистанскому договору. Выражение сожаления после этого уже является признаком беспомощности, недальновидности и демагогии.