Անգելա Մերկելը հերքել է իր հրաժարականի մասին տեղեկատվությունը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մտադիր չէ ժամանակից շուտ հրաժարական տալ։ Կիրակի երեկոյան Գերմանական իրավահասարակական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Մերկելը հայտարարել է, որ զբաղեցնելու է Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնը մինչև լիազորությունների ավարտը՝ 2017 թվականը։ Մերկելը նաև բացասական է արձագանքել այն հարցին, թե չի ուզում զբաղեցնել ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը։
«Նման բան միանշանակ չի լինի»,–ասել է կանցլերը։ Հարցին՝ ի՞նչ է նա ցանկանում իր ծննդյան տարեդարձին, Մերկելն ասել է, որ կուզենար «առողջ մնալ և ի վիճակի լինել անել այն, ինչը նրան հաճույք է պատճառում»։
Կիրակի Մերկելը ներկա է գտնվել Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը Ռիո–դե–Ժանեյրոյում, որտեղ Գերմանիայի հավաքականը 1։0 հաշվով հաղթանակ տարավ Արգենտինայի նկատմամբ։

Ангела Меркель опровергла сообщения о своей досрочной отставке
Канцлер Германии Ангела Меркель не намерена досрочно уходить в отставку. Как сообщает ИТАР-ТАСС, в интервью, показанном в воскресенье вечером в эфире второго телеканала Немецкого общественно-правового телевидения (ЦДФ), Меркель заявила, что будет занимать пост главы правительства ФРГ до окончания срока полномочий в 2017 году.
«Есть желание хорошо работать в течение всей нынешней легислатуры, а там поглядим», - подчеркнула глава германского кабинета министров. Таким образом, канцлер опровергла появившуюся в ряде СМИ информацию о своей якобы скорой отставке.
Меркель также отрицательно ответила на вопрос о том, не намеревается ли она занять пост генерального секретаря ООН. «Такого точно не произойдет», - сказала канцлер.