Բաղրամյան 26–ի ստվերները չեն անհետանում
Սերժ Սարգսյանը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր ոճին։ Նա հրապարակավ աջակցություն է հայտնում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, բայց «1in.am»–ի միջոցով «տակից» հակաքարոզչություն տանում նրա դեմ։ Դա, իհարկե, Հովիկ Աբրահամյանի խնդիրն է։ Մենք պարզապես փաստերն ենք արձանագրում և ցույց տալիս, թե ինչպես է առաջանում գաղջ մթնոլորտը։
Ուշագրավն այն է, որ Բաղրամյան 26–ից անընդհատ տարածում են, թե, իբր, իրենք գովազդների մեջ լողացող «1in.am»–ի հետ կապ չունեն, և այդ կայքին աջակցում է ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատունը (մեր ողջույնները «քաղաքացիական» Ջոն Հեֆերնին)։
Այն, որ «1in.am»–ը ֆինանսական աջակցություն կարող է ունենալ ԱՄՆ դեսպանատնից, ոչինչ չի նշանակում։ Հայաստանում գռդոնչիություն անող մյուս «արևմտամետներն» էլ են խրախուսվում ԱՄՆ դեսպանատնից կամ արևմտյան այլ կառույցների կողմից, բայց չկարողացան, ավելի ճիշտ՝ չէին էլ կարող հայկական «Մայդան» սարքել նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3–ից հետո, քանզի իրենց իրական «պապան» Հայաստանը Մաքսային միություն մտցնելու որոշում կայացրած և մեր երկիրն այդ միության դռան շեմին կանգնեցրած Սերժ Սարգսյանն է։ Հո իրենց տիրոջ դեմ «Մայդան» չէի՞ն սարքելու։ Հետո ի՞նչ, որ հեֆերններն առատաձեռն էին գտնվել։ Բաղրամյան 26–ն ավելի առատաձեռն է։ Ինչևէ։
Ի դեպ, արդեն կես ամիս է անցել այն պահից, երբ պետք է «գիծ» քաշվեր, ու բոլոր տնտեսվարողները դուրս գային ստվերից, սակայն պետք է արձանագրել, որ Հովիկ Աբրահամյանը զրոյական արդյունքի է հասել հիմնական ստվերի դեմ պայքարում, քանզի բիզնես կանտոռայի վերածված Բաղրամյան 26–ը շարունակում է գործել ստվերում և փողեր հավաքել բիզնես դաշտից։
Եթե Սերժ Սարգսյանն ու իր բարեկամները շարունակում են բիզնես գործունեությունը, ապա ի՞նչ «գծի» մասին է խոսքը, ի՞նչ ստվերի դեմ պայքարի մասին է խոսքը։
Սերժ Սարգսյանն իր ողջ գիտակցական կյանքն անցկացրել է պետական կառույցներում, բայց հանդիսանում է Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխը։ Հարց է առաջանում՝ որտեղի՞ց և ինչպե՞ս։ Այ, հենց այս հարցերն իշխանությունը պարզաբանի, դրանից հետո միայն թող սկսի «գծեր» քաշել։
Եթե Բաղրամյան 26–ի ստվերները չեն անհետանում, ապա Հայաստանի բոլոր՝ փոքրից մինչև խոշոր բիզնեսմենների բարոյական իրավունքն է հնարավորինս թաքցնել հարկերը։

Тени президентского дворца не исчезают
Серж Саргсян продолжает оставаться верен своему стилю. Публично он выражает премьер-министру Овику Абрамяну поддержку, но посредством «1in.am» подспудно осуществляет в его отношении антипропаганду. Конечно же, это проблема самого Овика Абрамяна. Мы всего лишь констатируем факт и пытаемся указать на то, как возникает гнетущая атмосфера.
Примечательно то, что из президентского дворца постоянно распространяют, будто они не имеют никакого отношения к изобилующему рекламой «1in.am», и поддержку этому сайту оказывает посольство США в Армении (наш пламенный привет «гражданственнику» Джону Хефферну).
То, что сайту «1in.am» может оказываться финансовая поддержка из посольства США, ни о чем не говорит. В Армении остальные «прозападники»-шарашники тоже поощряются посольством США или другими западными структурами, но они так и не смогли (да и вряд ли смогли бы) устроить армянского «майдана» после 3 сентября прошлого года, так как их реальным «папой» является принявший решение о введении Армении в Таможенный союз и оставивший нашу страну на пороге этого союза Серж Саргсян. Ну не устроили бы они «майдан» против своего хозяина? Мало ли что хефферны нашлись столь щедрыми – президентский дворец оказался щедрее.
Кстати, уже месяц прошел с того момента, когда должна была быть проведена «черта» и все хозяйствующие субъекты выведены из тени. Необходимо констатировать, что в деле борьбы с основной тенью Овик Абрамян добился нулевого результата, так как превратившийся в бизнес-контору президентский дворец продолжает действовать в тени и собирать деньги с бизнес-поля.
О какой «черте» и борьбе с тенью может идти речь, когда Серж Саргсян и его родственники всё еще продолжают свою бизнес-деятельность?
Всю свою сознательную жизнь Серж Саргсян провел в государственных структурах, но при этом является главным олигархом Армении. Возникает вопрос: откуда и как? Как только власти ответят на эти вопросы, с этого момента пусть и начинают проводить «черты».
Когда не исчезают тени президентского дворца, в Армении все – от малых до крупных предпринимателей – имеют моральное право по возможности больше скрывать налоги.