Գառնիկ Իսագուլյան. «Սահմանադրական փոփոխություններն ունեն կոմերցիոն նշանակություն»
Հաշվի առնելով այժմ առկա թե՛արտաքին և թե՛ ներքին լարվածությունը՝ որքանո՞վ է հնարավոր, որ Սերժ Սարգսյանը չգնա սահմանադրական փոփոխությունների։
Ցավով պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի ներսում, ինչպես նաև նրա շուրջ առկա ներքին ու արտաքին քաղաքական լարվածությունը հետևանք է բացառապես Հայաստանի իշխանությունների կողմից վարվող ապաշնորհ և ինքնանպատակ գործունեության: Այսօրվա Հայաստանում պետական պաշտոնը գործադրվում է ոչ թե ազգային ու պետական շահը տարբեր իրավիճակներում ու ատյաններում պաշտպանելու համար, այլ հանդիսանում է բիզնեսի ձև, որով պետական չինովնիկները նախ ապահովում են սեփական բիզնեսի անվտանգությունը, օրենքների շրջանցման միջոցով հնարավորինս յուրացնում են պետական միջոցները, մենաշնորհային հսկողություն են սահմանում տարբեր բիզնես ոլորտների նկատմամբ։ Եվ այս հիերարխիայում ազդեցությունները բաշխվում են ըստ ունեցած պաշտոնի ընձեռած հնարավորությունների՝ նախագահից միչև վերջին չինովնիկը: Այս տրամաբանության մեջ ամբողջությամբ տեղավորվում է սահմանադրական փոփոխությունների ներկայիս նախաձեռնությունը: Հանրապետության նախագահը իր ձեռքում կենտրոնացնելով բոլոր լծակները՝ գալիք ընտրությունների արդյունքում կարող է դրանք կորցնել, և ահա, այդ իսկ առումով, նախաձեռնվում են սահմանադրական փոփոխություններ, որպեսզի վերջինս կարողանա այլ մեխանիզմների միջոցով, որոնք կներդրվեն փոփոխվող Սահմանադրության մեջ, պահպանել իր և իր նեղ շրջապատի իշխանությունն և վերահսկողությունը ողջ բիզնես միջավայրի վրա: Այսինքն, նախատեսվող փոփոխությունները կրում են ոչ թե իրավիճակից բխող կենսական անհրաժեշտություն, այլ ունեն կոմերցիոն նշանակություն, և այս «պատերազմում» նրանք լինելու են անզիջում: Վերջնարդյունքը կախված է ուժերի հարաբերակցությունից, որը կձևավորվի մոտ ժամանակներս: Եվ միայն դրանից է կախված Սերժ Սարգսյանի վերջնական որոշումը: Որպեսզի չկորցնի ամբողջը, նա պարտավոր կլինի զիջել մասը, թեկուզև՝ մեծ մասը:
Փորձը ցույց է տվել, որ ոչիշխանական «քառյակը»՝ ԲՀԿն, ՀԱԿը, ՀՅԴն և «Ժառանգությունը», կարողանում են Սերժ Սարգսյանին ստիպել գնալ զիջումների։ Եթե, այդուհանդերձ, Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխությունները փորձի կյանքի կոչել, ի՞նչ պետք է անի «քառյակը»՝ պահանջի արտահերթ խորհրդարանական կամ նախագահական ընտրություննե՞ր, թե՞այլ միջոցների դիմի։
Ըստ էության, նախորդ հարցուպատասխանի վերջնամասում, երբ ես ակնարկում էի ուժերի հարաբերակցությունը, ի նկատի ունեի հենց իշխանություն-«քառյակ» ուժային փոխհարաբերությունը: «Քառյակը» վերջին շրջանում իր գործունեության արդյունքով կարողացել է իշխանություններին պարտադրել որոշակի զիջումներ տարբեր բնագավառներում, և եթե նա կարողանա շարունակել իր ակտիվ գործունեությունն ու միաժամանակ լայնամաշտաբ աշխատանք տանի հասարակության տարբեր շերտերի հետ, ես վստահ եմ, որ կկարողանա կասեցնել իշխանությունների ինքնանպատակ սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնությունը, և իր ակտիվ գործունեությամբ, հաշվի առնելով նաև օր օրի վատթարացող սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական վիճակը Հայաստանում, հասնել համակարգային փոփոխության: Այսօր սա պետք է լինի բոլորիս նպատակը:

Гарник Исагулян: «Конституционные изменения имеют коммерческое значение»
-Учитывая сложившуюся на сегодня внешне- и внутриполитическую напряженность, насколько велика вероятность того, что Серж Саргсян не пойдет на конституционные изменения?
-С сожалением приходится констатировать, что эта напряженность является следствием исключительно проводимой властями Армении бесталанной политики. На сегодня государственные посты используется не для отстаивания национальных и государственных интересов Армении в различных ситуациях и инстанциях, а являются разновидностью бизнеса. С их помощью госчиновники обеспечивают безопасность своего бизнеса, присваивают государственные средства путем обхода законов и устанавливают монопольный контроль в различных сферах бизнеса. И в подобной иерархии влияние распределяется согласно предоставляемому тем или иным постом влиянию – от президента до последнего чиновника. Нынешняя инициатива конституционных изменений полностью умещается в эту логику. Сконцентрировав в своих руках все рычаги, президент страны может их потерять в результате предстоящих выборов, и поэтому он инициирует конституционные изменения, чтобы суметь посредством иных механизмов, закрепленных в Конституции, сохранить свою власть и контроль над всей бизнес-средой. То есть, намеченные изменения носят не продиктованный обстоятельствами жизненно важный характер, а имеют коммерческое значение, и в этой «войне» они будут бескомпромиссны. Конечный результат будет зависеть от соотношения сил, которое сформируется в ближайшее время. И лишь от этого будет зависеть окончательное решение Сержа Саргсяна. Чтобы не потерять всё, он будет обязан уступить часть, пускай и большую.
-Опыт показывает, что некоалиционная «четверка» – ППА, АНК, АРФД и «Наследие» – может принуждать Сержа Саргсяна идти на уступки. Если, тем не менее, Серж Саргсян решит провести конституционные изменения, что должна будет предпринять «четверка» – потребовать проведения внеочередных парламентских или президентских выборов, либо пойти на иные шаги?
–Когда я говорил о соотношении сил, я имел в виду соотношение сил как раз власти и «четверки». В последний период «четверке» удавалось принуждать власти к определенным уступкам в различных сферах, и если она сможет продолжить свою активную деятельность и одновременно развернуть широкомасштабную работу с различными слоями общества, я уверен, сможет пресечь инициативу властей по конституционным изменениям, а также, учитывая ухудшающуюся изо дня в день социально-экономическую и политическую ситуацию, добиться системных реформ. Сегодня это должно быть целью всех нас.