Խոսում և ցուցադրում է ՀՀԿ–ական «համույթը»
Արտահաստիքայինները հանդես են գալիս «ընդդիմադիրի» կամ «անկախի» փաթեթավորմամբ և ավելի «նուրբ» ձևով են պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին՝ ընդդիմանալով վերջինիս ընդդիմախոսներին (ալիբի ապահովելու համար զուգահեռաբար քննադատում նաև Սերժ Սարգսյանին)։
Ինչ վերաբերում է հաստիքայիններին, ապա սրանց վերապահված է ամենակացնային մեթոդով ու կոմսոմոլական ոճով «Վերջի բոլշևիկին» պաշտպանելու ֆունկցիան։
Արտահաստիքայինները, որպես կանոն, «խելոք–խելոք» մտքեր են հայտնում, պահանջում են Պուտինի հրաժարականը, երբեմն թունդ քննադատում Սերժին, բայց գլխավորը «Սերժի ընդդիմախոսներն էլ մի բան չեն, ու «վաբշե» սաղ սութ ա» կոդով հանդես գալն է։ Հենց արտահաստիքայինների միջոցով էլ տարածվում է գաղջը, քանզի պատվիրատուին պարտադիր քննադատելու միջոցով գեղամյանություն անելը գարշահոտություն է տարածում ամբողջ քաղաքական դաշտում։ Պատկերացնո՞ւմ եք, մարդուն վճարես ու պահանջես, որ քեզ քննադատի, ու երբեմն՝ նաև հայհոյի, ինչ է թե դրանից հետո հնարավորություն է ստեղծվելու մի քանի հավի խաբել ու ընդդիմության ընդդիմություն խաղալը որպես պայքար ներկայացնել։
Համեմատաբար անշառ են հաստիքայինները։ Սրանց պահով «մազալուն» այն է, որ այնքան են ձգտում էնտուզիազմով պաշտպանել շեֆին, որ ստացվում է՝ ինչպես միշտ։
Այսպես, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հարցազրույցից հետո մարտի նետվեց ՀՀԿական «համույթը»՝ Հերմինե Նաղդալյան, Էդուարդ Շարմազանով, Կարեն Ավագյան և Հովհաննես Սահակյան։
ՀՀԿ–ականները, օգտագործելով «հայրենասիրական» բառապաշարը, փորձեցին պաշտպանել Սերժ Սարգսյանին, սակայն ակամայից «սխալ» հանեցին նույն Սերժ Սարգսյանին։
Ամենաուշագրավը Հերմինեի բոցաշունչ հարցազրույցն էր իշխանամետ կայքերից մեկին (մինչև նրա հարցազրույցը նույն կայքում հասցրել էր Տեր–Պետրոսյանի ասածների վերաբերյալ իր փայ «զաչոտը» ստանալ Բաղրամյան 26–ի արտահաստիքայիններից մեկը՝ թունդ արևմտամետ և սաստիկ սկզբունքային)։
Ըստ ԱԺ փոխնախագահի աթոռին հասած տիկնոջ՝ «քառյակի» մի շարք անդամներ փոխել են իրենց վերաբերմունքը սահմանադրական փոփոխությունների և պետական կառավարման ձևի վերաբերյալ, ինչը մահացու մեղք է։
Նախ՝ պետք է նշել, որ «քառյակում» որևէ մեկը տեսակետ չի փոխել։ Պարզապես կան ուժեր, որոնք տարբերում են խորհրդարանական կառավարման համակարգը խորհրդայինից՝ նեոբոլշևիկյանից, և այդ իսկ պատճառով էլ դեմ են այն փոփոխություններին, որոնք ընդամենը միտված են «կաղ բադիկի» վերածված Սերժ Սարգսյանի իշխանության երկարաձգմանը։
Բացի այդ, եթե իշխանություններն, իրոք, ուզում են ոչ թե նեոբոլշևիկյան, այլ խորհրդարանական կառավարման համակարգ ներդնել, ապա թող ՀՀԿ–ական տղաներն ու աղջիկները, ինչպես նաև «ձյաձյաներն» ու «ծյոծյաները» Սերժ Սարգսյանին ու իրենց մյուս ընկերներին մեղադրեն անսկզբունքայնության մեջ, քանզի նույն Սերժ Սարգսյանը պարբերաբար հրապարակավ դեմ է արտահայտվել պետական կառավարման խորհրդարանական համակարգին, իսկ այսօր սահմանադրական փոփոխությունների մոլի երկրպագու և քարոզիչ դարձած Հրայր Թովմասյանը ոչ վաղ անցյալում հայտարարում էր, թե խորհրդարանական կառավարման համակարգը ծնել է ֆաշիզմ, և, հետևաբար, այն վատն է։ Այսօր արդեն Հրայրը «ձվերից» է կախվել ու կաշվից դուրս է գալիս Սերժի վերարտադրությանը նպաստելու համար։
Հիմա բոլոր այն մարդիկ, ովքեր կրծքով պաշտպանում էին կիսանախագահական համակարգը, դարձել են սահմանադրական փոփոխությունների ջատագովներ և ուզում են հանրությանը համոզել, որ Սերժ Սարգսյանը վերջին վեց տարում կառավարեց, կառավարեց, երկիրը հետ շպրտեց, ահագին լավացրել իր ու իր նեղ շրջապատի սոցիալ–տնտեսական վիճակն ու դրանից հետո հասկացավ, որ Հայաստանում անձնակենտրոն ու միահեծան իշխանություն է ձևավորված, և ահա, պետք է այնպես անել, որ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն դառնա։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանը մեծ հումանիստ է, իսկ մենք այդպես էլ չենք գնահատում նրան, ու ստիպված դա անում է ՀՀԿ–ական «համույթը»։
Հ.Գ.: Դատելով ՀՀԿ–ականների արձագանքից՝ սրանց բոլորին շրջաբերական են իջեցրել (նախագահականի «պոլիտԾիխնոլոգներն ալարել են կամ չեն կարողացել ամեն մեկին մի ուղղություն տալ)։ Դա է պատճառը, որ Տեր–Պետրոսյանի խոսքին արձագանքողները թութակի պես նույն միտքն են տարբեր բառերով կրկնում նախագահի ինստիտուտի մասին, և այն մասին, որ իրենք շատ են հարգում առաջին նախագահին, բայց քանի որ այսպիսի փիս–փիս բաներ է ասում, այլևս չեն հարգելու նրան։
Փաստորեն, ՀՀԿ–ականների պռոշը ճաքում է Տեր–Պետրոսյանի ու նախագահի ինստիտուտի համար, բայց դե, ծաղկից առավել Սերժին են սիրում։
Հ.Գ.-2: Մի միջանկյալ դիտարկում նախագահականի «կուկլավոդների» թեմայով։ Ա՛յ «պոլիտԾիխնոլոգներ», հերի՛ք է «գռդոնով» զբաղվեք։ «Դառմայեդի» պես նստած՝ ուղեղներիդ չեք ուզում զոռ տալ ու ամեն մի հաստիքայինի օրիգինալ մի առաջադրանք տալ։ Դնում ու «շտամպովկա» եք անում էդ տնաշեններին, որ ի՞նչ անեք։
Բա լավ, մի մտքի թռիչք ունեցող «մուտիլովչիկ» չկա՞ էդ կողմերում, որ Սերժի հաստիքային պաշտպաններին վատ վիճակի մեջ չդնի։
Հ.Գ.-3։ Բաղրամյան 26–ը «1in.am»–ի միջոցով «մուտիլովկաներ» է տարածում, թե, իբր, Լևոն Տեր–Պետրոսյանը մտավախություն ունի, որ Գագիկ Ծառուկյանը Սերժ Սարգսյանի հետ լեզու կգտնի սահմանադրական փոփոխությունների հարցում, և դրա համար է տվել իր հարցազրույցը։
Ա՛յ խելքներիդ ձյուն գա, էսքան «մուտիլովկաներ» եք անում, բայց չսովորեցիք գոնե ճշմարտանման «մուտիլովկաներ» հորինել։
Իրականությունն այն է, որ Ծառուկյանը վաղուց է կատարել իր ընտրությունը, իսկ Տեր–Պետրոսյանն ընդամենը զգուշացրել է, որ եթե իշխանությունները շարունակեն ճղճիմ մեթոդներով ճնշումներ բանացնել, ապա ստանալու են միասնական հակահարված, այսինքն՝ ՀԱԿ առաջնորդն իր գործընկերային ձեռքն է մեկնել ԲՀԿ–ին։ Ու հիմա որքան էլ «1in.am»–ների հետույքը մրմռա, միևնույն է, դրանից բան չի փոխվելու։ Շունը հաչում է, իսկ քարավանը՝ գնում։

Говорит и показывает «ансамбль» РПА
Внештатные выступают в «оппозиционном» или «независимом» обличии и защищают Сержа более «изощренно», противостоя оппонентам последнего (для обеспечения алиби они параллельно критикуют также и самого Саргсяна).
Что касается штатных, то им отведена функция защиты «последнего большевика» в самом топорном и комсомольском стиле.
Внештатные, как правило, выражают «дельные» мысли, требуют отставки Путина, иногда яро критикуют Сержа, но в качестве главного используют код «Оппоненты Сержа тоже не подарок, да и, вообще, всё – обман». Именно посредством внештатных и распространяется гнетущая атмосфера, так как занятие гегамянством путем обязательной критики заказчика автоматически разносит зловоние над всем политическим полем. Представляете, платить человеку и требовать, чтобы он тебя критиковал и даже иногда оскорблял, дабы получить после этого возможность провести нескольких дурачков и преподнести заигрывание в оппозицию оппозиции в качестве реальной борьбы?
Штатные сравнительно безобидны. Вся хохма по их части в том, что они пытаются защитить своего шефа с таким энтузиазмом, что получается как всегда.
Итак, после интервью Левона Тер-Петросяна в бой был вброшен «ансамбль» РПАЭрмине Нагдалян, Эдуард Шармазанов, Карен Авагян и Ованнес Саакян.
Используя «патриотическую» риторику, эти республиканцы попытались защитить Сержа Саргсяна, однако невольно выставили его «неправым».
Наиболее примечательным было «искрометное» интервью Эрмине одному из провластных сайтов (до этого на том же сайте свой «зачет» по части заявлений Тер-Петросяна успел получить один из внештатных клиентов президентского дворца – яро прозападный и крайне принципиальный).
Согласно добравшейся до кресла зампредседателя НС госпоже, ряд членов «четверки» поменял свое отношение к конституционным изменениям и модели государственного правления, что является смертным грехом.
Прежде необходимо отметить, что в «четверке» никто своих позиций не менял. Просто есть силы, которые отличают парламентскую систему правления от советскойнеобольшевистской, и поэтому выступают против тех изменений, которые всего лишь направлены на продление власти ставшего «хромой уткой» Сержа.
Кроме того, если власти действительно хотят внедрить не необольшевистскую, а парламентскую систему правления, то пусть мальчишки и девчонки, а также их «дяди» и «тети» из РПА обвиняют в непринципиальности Сержа Саргсяна и остальных своих товарищей, поскольку именно Серж периодически публично выступал против парламентской системы правления, а ставший сейчас ярым сторонником и пропагандистом изменений Грайр Товмасян не так давно заявлял, что парламентская система правления породила фашизм, следовательно, она плоха. Сегодня Грайр уже цепляется за «яйца» и выходит из кожи вон, чтобы поспособствовать воспроизводству власти Сержа.
Сейчас все те, кто грудью отстаивали полупрезидентскую модель, стали апологетами конституционных изменений и хотят убедить общество в том, что правивший страной последние шесть лет и отбросивший ее назад в развитии Серж Саргсян улучшил социально-экономическое положение себя и своего окружения, после чего осознал, что в Армении сформировалась единоличная и ориентированная на одного человека власть, и необходимо сделать всё, чтобы Конституция была ориентирована на всё общество.
Фактически, Серж Саргсян – большой гуманист, а мы никак не можем его оценить, и этим вынужденно занимается ансамбль из РПА.
P.S. Судя по реакции республиканцев, им был спущен циркуляр («политтехнологи» президентского дворца поленились или не смогли дать каждому из них свое направление). Именно поэтому реагировавшие на заявления Тер-Петросяна подобно попугаям вторили в разных формулировках о президентском институте и том, что очень уважают первого президента, но, поскольку он позволяет себе подобное, впредь перестанут его уважать.
Фактически, республиканцы всей душой переживают за Тер-Петросяна и президентский институт, но истина в лице Сержа им всё же дороже.
P.S.-2. Еще одно промежуточное наблюдение на тему кукловодов президентского дворца. Эй, вы, горе-политтехнологи, хватит шабашничать! Подобно дармоедам, вы не хотите напрягать свои извилины и давать каждому штатному свое оригинальное задание. На штампованных клиентах далеко не уедешь.
Неужели среди вас нет хоть одного «мутиловщика» высокого полета мысли, чтобы не ставить в неудобное положение штатных защитников Сержа?
P.S.-3. Президентский дворец посредством сайта «1in.am» распространяет «мутиловки», мол, Левон Тер-Петросян обеспокоен тем, что Гагик Царукян может найти с Сержем Саргсяном общий язык в вопросе конституционных изменений, почему и дал интервью.
Уразумейте уже, что, распространяя «мутиловки», их нужно делать хоть немного правдоподобными.
Реальность в том, что Царукян уже давно сделал свой выбор, а Тер-Петросян всего лишь предупредил, что если власти продолжат свои жалкие попытки оказывать давление, им будет дан совместный отпор, то есть лидер АНК протянул ППА свою партнерскую руку. И как бы сейчас сайты вроде «1in.am» не досадовали, всё равно от этого ничего не изменится. Собака лает – караван идет.