Ղրղզստանի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևը, ով փախել էր երկրից, և նրա կրտսեր եղբայրը՝ պետանվտանգության նախկին ղեկավար Ջանիբեկ Բակիևը, մեղավոր են ճանաչվել 2010թ. ապրիլի 7–ի զանգվածային սպանությունների կազմակերպման համար։ Այսօր նրանք հեռակա կարգով դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման՝ գույքի բռնագրավմամբ։ «Интерфакс»–ի փոխանցմամբ՝ երկու եղբայրները մեղավոր են ճանաչվել նաև մահափորձի և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար։ Դատարանը նրանց 3 տարով զրկել է պետական բարձր պաշտոն զբաղեցնելուց ևս։
Բակիև եղբայրներից բացի՝ դատարանը ազատազրկման է դատապարտել նաև պետական բարձրաստիճան նախկին 26 պաշտոնյայի։
2010թ. ապրիլի 7–ին Բիշքեկի կենտրոնում բախվել էին իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչները։ Ավելի քան 80 մարդ սպանվել էր, ավելի քան 300–ը՝ տուժել։ Արդյունքում՝ Ղրղզստանում իշխանափոխություն էր տեղի ունեցել, և նախագահը փախել էր երկրից։ Այժմ նա՝ իր կրտսեր եղբոր հետ, բնակվում է Բելառուսում։ Երկուսն էլ բազմիցս հայտարարել են, որ չեն ընդունում իրենց մեղքը, իսկ դատական ողջ գործընթացը, որն ընթանում էր 4 տարի, համարում են քաղաքական պատվեր։

Бывший президент Киргизии заочно приговорен к пожизненному заключению
Бывший президент Киргизии, бежавший из страны, Курманбек Бакиев и его младший брат, экс-начальник службы госохраны Жаныбек Бакиев признаны виновными в соучастии в организации массового убийства 7 апреля 2010 года и заочно приговорены к пожизненному заключению с конфискацией имущества. Приговор огласил в пятницу в Бишкеке председательствующий судья Дамир Онолбеков, сообщает «Интерфакс».
Он сказал, что оба брата Бакиевых также признаны виновными в покушении на убийство и превышении должностных полномочий. Суд лишил их права занимать государственные должности в течение трех лет.
Напомним, что 7 апреля в центре Бишкека произошли столкновения между властью и оппозицией, в ходе которых более 80 человек были убиты, более 300 пострадали. В результате произошедших событий в Киргизии сменилась власть, а бывший президент сбежал из страны и сейчас проживает в Белоруссии, где также находится его младший брат Жаныбек Бакиев. Оба неоднократно заявляли, что не признают себя виновными и весь судебных процесс называли политическим заказом.