Սերժսարգսյանական օլիգարխիայի վերջին գրոհը
Սերժ Սարգսյանը շատ լավ հասկանում է, որ առանց ԲՀԿ–ի աջակցության կամ գոնե չեզոքության՝ չի կարող կյանքի կոչել սահմանադրական փոփոխությունները, որոնք իր գլխավորած օլիգարխիայի վերարտադրության և Հայաստանում նեոբոլշևիկյան համակարգ ներդնելու համար են արվում (Բաղրամյան 26–ն իր այս նպատակները չի էլ թաքցնում)։
Նա նաև հասկանում է, որ ԲՀԿ–ի աջակցությանը և անգամ չեզոքությանը չի կարողանալու հասնել, ինչը նշանակում է, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կվերածվի իր անվստահության ակցիային՝ դրանից բխող բոլոր կանխատեսելի հետևանքներով։
Սարգսյանը սարսափելի վախենում է «փողոցի» ալեկոծումից (դա է պատճառը, որ Սերժի շրջապատը շատ ջղային արձագանքեց ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հրատապ հարցազրույցին, որովհետև պարզ տեսավ, թե ինչ է սպասվում հրապարակում), քանզի հասկանում է, որ այս անգամ չի կարողանալու կրկնել «Մարտի 1»–ը և ստիպված է լինելու լքել տարածքը։ Այդ վախը նրան ագրեսիվ է դարձրել։
«Վերջի բոլշևիկն» այժմ վերջին գրոհն է նախաձեռնել։ «Անկախ» մամուլը դարձել է ավելի հիստերիկ և ավելի ծիծաղելի։
Ծիծաղելի է «անկախ» մամուլն այն պատճառով, որ Սերժ Սարգսյանն իր Սաշիկի ու երիտսաշիկի միջոցով մխրճվել է տնտեսական հարաբերությունների մեջ և ամբողջությամբ գործում է ստվերում՝ Բաղրամյան 26–ը վերածելով բիզնես կանտորայի ու «քյաշ» փող հաշվող արտադրամասի, բայց, միևնույն ժամանակ, գնահատական է տալիս Գագիկ Ծառուկյանի՝ լավ կամ վատ հարկատու լինելու մասին։
Սերժն, ըստ միջազգային հեղինակավոր պարբերականի գնահատականների, Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից է (այդ գնահատականը տրվել է, երբ նա պաշտպանության նախարար էր. կարելի է պատկերացնել, թե հիմա ինչ աճ է արձանագրվել «նախաձեռնողի» մոտ)։ Նա այժմ Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխն է ու մի լումա հարկ չի տվել մեր երկրին՝ սկսած 1988ից (որպես պետական պաշտոնյա՝ ստացած աշխատավարձից պահվող չնչին եկամտահարկը չհաշված)։ Ու այսքանից հետո եթե Սերժին սատարող մամուլը փորձում է «կեղտ բռնել» ուրիշների վրա, պարզապես ծիծաղելի է։
Հայաստանի բոլոր հարկատուները՝ սկսած փոքր կրպակատիրոջից մինչև խոշոր բիզնեսմեն, բարոյական իրավունք ունեն թաքցնել իրենց հարկերը, քանի դեռ Սերժը, Սաշիկն ու երիտսաշիկը դուրս չեն եկել ստվերից։
Բազմագլուխ վիշապի վրա նստած Սարգսյանը սաշիկացման է ենթարկել մեր տնտեսությունը, և այդքանից հետո եթե «անկախ» մամուլը բլբլում է ստվերի դեմ պայքարից ու մյուս բաներից, ապա կարող ենք ասել, որ լկտիությունը նոր «բնագծեր» է նվաճել։
Սերժսարգսյանական օլիգարխիան պետք է բիզնես լյուստրացիայի ենթարկվի, և դրանից հետո միայն «անկախ» մամուլը կարող է խոսել հարկերից ու ստվերային տնտեսությունից։
Ինչ մնում է հիստերիկությանը, ապա «1in.am»–ներն անցել են բոլոր սահմանները։ Սրանք տնտեսության կենտրոնացման ու քաղաքական դաշտը Սերժի տակ մահացնելու նախաձեռնության անունը դրել են «օլիգարխիայի դեմ պայքար» և նույն Սերժից պահանջում են գնալ վճռական գրոհի օլիգարխների դեմ կռվում։
Փաստորեն, Սերժն ինքն իրեն ուզում է ներկայացնել որպես օլիգարխիայի ձեռքը կրակն ընկած ու զոհի կարգավիճակում հայտնված մեկը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Սերժը, «1in.am»–ների հետևում թաքնված, փորձում է հարձակվել Գագիկ Ծառուկյանի վրա, քանզի հասկանում է, որ նրա հետ լեզու գտնել չի կարողանալու։ Այդ անկարողության զգացողությունն է հիստերիկ դարձրել «անկախ» մամուլին, ինչը «շեֆի» հոգեվիճակի հայելային արտացոլանքն է։
Ծիծաղելի և հիստերիկ. ահա՛ այսօրվա իշխանության գնահատականը։ Ծիծաղելիից ու հիստերիկից հետո սաշիկներն ու երիտսաշիկները կհայտնվեն ողորմելի և լքված վիճակում, բայց դա արդեն Սերժի խնդիրն է։ Ամեն մարդ ինքն է ընտրում իր ճանապարհը։

Последняя атака сержсаргсяновской олигархии
Серж Саргсян прекрасно понимает, что без поддержки ППА или хотя бы ее нейтралитета не может реализовать конституционные изменения, которые предпринимаются для воспроизводства власти возглавляемой им олигархии и внедрения в Армении необольшевистской системы (эти свои цели президентский дворец даже не скрывает).
Он также понимает, что не может добиться поддержки ППА или ее нейтралитета, а это предполагает, что референдум по конституционным изменениям может перерасти в акцию по выражению ему вотума недоверия со всеми ожидаемыми последствиями.
Саргсян ужасно боится волнения «улицы» (именно поэтому окружение Сержа так нервозно отреагировало на интервью лидера АНК Левона Тер-Петросяна, поскольку ясно увидело, что ожидается на площади), так как понимает, что не сможет на этот раз повторить «1 марта» и будет вынужден покинуть поле. Этот страх сделал его агрессивным.
«Последний большевик» инициировал сейчас последнюю атаку. «Независимая» пресса стала еще истеричнее и смешнее.
Смешнее потому, что Серж Саргсян вместе с Сашиком и младосашиком вклинился в экономические отношения и полностью действует в тени, превратив Баграмяна 26 в бизнес-контору и цех по подсчету налички, а «независимая» пресса дает оценки по части того, каким налогоплательщиком является Гагик Царукян – плохим или хорошим.
Серж, согласно оценке авторитетного международного издания, является одним из самых богатых людей Армении (эта оценка была дана в его бытность министром обороны, и можно лишь представить, какой рост личного благосостояния был зафиксирован у «инициативного» Саргсяна). Сейчас он является олигархом номер один в Армении, и с 1988 года не заплатил ни копейки налога (не считая мизерного подоходного налога с зарплаты госчиновника). И если после столького поддерживающая Сержа пресса пытается «найти грязь» у других, это не может не быть смешным.
Все налогоплательщики Армении – от владельцев ларьков до крупных бизнесменов – имеют моральное право скрывать налоги, пока Серж, Сашик и младосашик не вышли из тени.
Сидящий на многоголовом драконе Саргсян подверг нашу экономику «сашикизации», и если после этого «независимая» пресса заливается соловьем на тему борьбы с тенью и прочим, то можно лишь констатировать, что она завоевала новые вершины наглости.
Сержсаргсяновская олигархия должна быть подвержена бизнес-люстрации, и лишь после этого «независимая» пресса может говорить о налогах и борьбе с теневой экономикой.
Что касается истеричности, то по этой части сайты вроде «1in.am» уже перешли все границы. Централизация экономики и умерщвление политического поля под Сержем ими называется «борьбой с олигархией», а от самого Сержа они требуют перейти в решительное наступление против этих олигархов.
Фактически, Серж хочет преподнести себя в качестве попавшего впросак в руках олигархии и невинной жертвы последней.
Скрываясь за «1in.am»-ми, Серж пытается предпринимать нападки на Гагика Царукяна, поскольку понимает, что найти с ним общий язык не удастся. Именно это ощущение бессилия сделало «независимую» прессу истеричной, что, в свою очередь, зеркально отражает душевное состояние шефа.
Смешна и истерична – такова оценка сегодняшней власти. После смешного и истеричного сашики и младосашики окажутся в жалком и покинутом состоянии, но это уже проблема самого Сержа. Каждый человек сам выбирает свою судьбу.