Աֆղանստանի նախագահի եղբայրը՝ մահապարտի հարձակման զոհ
Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Կարզայի ոչ հարազատ եղբայր Խաշմաթ Կարզայը սպանվել է սեփական տանը՝ Կանդագար քաղաքից ոչ հեռու, մահապարտ–ահաբեկչի հարձակման հետևանքով։ Այս մասին հայտնել է «Agence France-Presse»–ը։
«Ահաբեկիչը հյուրի տեսքով եկել է Խաշմատ Կարզայի տուն, որպեսզի ողջունի նրան Իդ ալ–Ֆիթր տոնի կապակցությամբ», – ասել է Կանդագարի մամուլի քարտուղարը։ Նա հավելել է, որ դրանից հետո զինյալը գործարկել է պայթուցիկ սարքը։ Բացի Խաշմաթ Կարզայից՝ ոչ ոք չի զոհվել։
Հիշեցնենք՝ Աֆղանստանի նախագահի նկատմամբ, որը շուտով կթողնի պաշտոնը, հուլիսի 17-ին մահափորձ է իրականացվել. զինյալները գրոհել էին նրա շքախումբը Պակտիա նահանգում՝ երկրի արևելքում։

Брат президента Афганистана убит при нападении смертника
Двоюродный брат президента Афганистана Хамида Карзая Хашмат Карзай убит в результате нападения террориста-смертника в своем доме неподалеку от города Кандагар. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, сообщило агентство «France-Presse».
«Террорист под видом гостя пришел в дом Хашмата Карзая, чтобы поприветствовать его по случаю праздника Ид аль-Фитр», - цитирует агентство пресс-секретаря провинции Кандагар. Он добавил, что после этого боевик привел в действие взрывное устройство. Кроме Хашмата Карзая, никто не погиб.
На самого президента Афганистана, который скоро оставит свой пост, 17 июля было совершено покушение: боевики атаковали его кортеж на востоке страны в провинции Пактия. В результате были ранены четверо сотрудников службы охраны главы государства.