Նորվեգիան մտադիր է միանալ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին
Նորվեգիան մտադիր է միանալ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին։ Մոտ ժամանակներս թագավորության Կառավարությունը նախատեսում է պայմանավորվել խորհրդարանի հետ այդ հարցի շուրջ։ Այս մասին ասվում է Նորվեգիայի ԱԳՆ ղեկավար Բյորգե Բրենդի հայտարարության մեջ։
«ԵՄ նոր պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ վկայում են իրավիճակի վատթարացման մասին Ուկրաինայում, – նշել է Բրենդը։ – Նորվեգիան պատրաստվում է մանրամասն դիտարկել ԵՄ երկրների համաձայնեցված միջոցները»։
Նրա խոսքերով՝ «մտադրությունը՝ միանալու պատժամիջոցներին, պայմանավորված է լուրջ արտաքին քաղաքական նկատառումներով»։

Норвегия намерена присоединиться к санкциям ЕС против России
Норвегия намерена присоединиться к санкциям ЕС против России. В ближайшее время правительство королевства планирует провести консультации с парламентом по данному вопросу. Об этом говорится в заявлении главы МИД Норвегии Бёрге Бренде, которое поступило в распоряжение ИТАР-ТАСС.
«Новые санкции ЕС против России свидетельствуют о серьезном ухудшении ситуации на Украине, - отметил Бренде. - Норвегия собирается тщательно изучить согласованные странами Евросоюза меры».
По его словам, «намерение присоединиться к санкциям продиктовано серьезными внешнеполитическими соображениями». «До окончательного принятия решения будут проведены парламентские консультации», - добавил Бренде.