ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել Օբամային դատելու բանաձևին
ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել բանաձևին, որը կարող է թույլ տալ հայց ներկայացնել ընդդեմ Բարաք Օբամայի առողջապահության ոլորտի բարեփոխման ընթացքում լիազորությունների չարաշահման համար։ Այս մասին հայտնում է «Ռոյթեր» գործակալությունը։
Համաձայն գործակալության տվյալների՝ այդ նախաձեռնությանը հավանություն է տվել Ներկայացուցիչների պալատի 225 անդամ, մինչդեռ 201 պատգամավոր դեմ է արտահայտվել։
Ընդդիմադիր հանրապետականները, որոնք վերահսկում են ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատը, մեղադրում են Օբամային լիազորությունների չարաշահման մեջ։ Մասնավորապես, հանրապետականները գոհ չեն, որ նախագահը, բախվելով խոչընդոտների Կոնգրեսում, սեփական քաղաքականությունն է վարում հրամանների միջոցով։ Օբաման հենվում է Սպիտակ տան իրավաբանների կարծիքին, թե որքանով են հրամանները համապատասխանում նախագահի լիազորություններին, որոնք Սահմանադրությամբ զգալիորեն սահմանափակված են հօգուտ Կոնգրեսի։ Այսպես, Օբաման երկար ժամանակ ձգտում էր աշխատանքի նվազագույն վարձատրության բարձրացմանը. չստանալով աջակցություն Կոնգրեսում՝ նա ինքնուրույն որոշում ընդունեց, սակայն միայն դաշնային հաստատությունների աշխատակիցների համար։
Ավելի վաղ Օբաման կոշտ քննադատել էր Նեկայացուցիչների պալատին անհեռանկարային հայց ներկայացնելու մտադրության համար։ Նրա խոսքերով՝ Կոնգրեսը չի կատարում իր անմիջական պարտականությունները՝ դեմ հանդես գալով երկրին անհրաժեշտ բարեփոխումներին։

Палата представителей США одобрила резолюцию, позволяющую судить Обаму
Палата представителей США поддержала резолюцию, которая может позволить подать иск против президента страны Барака Обамы за превышение полномочий при реформировании системы здравоохранения, передает РИА «Новости» со ссылкой на агентство «Рейтер».
Согласно данным агентства, данную инициативу поддержали 225 членов Палаты представителей, в то время как 201 депутат высказался против.
Оппозиционные республиканцы, контролирующие нижнюю палату Конгресса США, обвиняют Обаму в превышении полномочий. В частности, республиканцы недовольны тем, что президент, сталкиваясь с обструкцией в Конгрессе, проводит свою политику с помощью указов. При этом Обама опирается на мнение юристов Белого дома относительно того, насколько эти указы соответствуют полномочиям президента, которые по конституции существенно ограничены в пользу Конгресса.
Так, Обама долгое время добивался повышения минимальной оплаты труда, не получил в этом поддержки Конгресса и самостоятельно принял такое решение, но лишь для работников федеральных учреждений.
Обама резко раскритиковал ранее палату представителей за намерение выдвинуть бесперспективный с судебной точки зрения иск. По его словам, Конгресс не выполняет свои непосредственные обязанности, саботируя нужные стране реформы. На фоне постоянного противостояния президента и Конгресса популярность Обамы среди избирателей находится на рекордно низком уровне — чуть выше 40%, однако деятельность Конгресса одобряет всего примерно 13% американцев.