Մադուրոն առաջարկել է պաղեստինցի որբերի համար կացարաններ ստեղծել
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն առաջարկել է Բոլիվարյան դաշինքի երկրներում Ուգո Չավեսի անվան ապաստաններ ստեղծել պաղեստինյան պատերազմի որբերի համար, որոնց ծնողները զոհվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում։
Իսրայելա–պաղեստինյան հակամարտությունը Գազայի հատվածում 1.4 հազար պաղեստինցու կյանք է խլել և մոտ 60 իսրայելցու՝ դառնալով բախման ամենաարյունահեղ փուլը Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ–ի ութ տարվա կառավարման ընթացքում։
Մադուրոն խոստացել է, որ պաղեստինցի որբերը մոտ ժամանակում կտեղափոխվեն Վենեսուելա, որտեղ նրանց կշրջապատեն սիրով ու հոգատարությամբ։ Նախագահը հաղորդել է նաև, որ առաջիկա շաբաթ օրը Վենեսուելայի բոլոր քաղաքներում բողոքի ցույցեր կանցկացվեն իսրայելական ագրեսիայի դեմ պաղեստինյան ժողովրդի նկատմամբ։

Мадуро предложил создать приюты для сирот из Палестины
Президент Венесуэлы Николас Мадуро предложил накануне создать в странах Боливарианского альянса для народов нашей Америки (АЛБА) убежища, носящие имя Уго Чавеса, для сирот из Палестины, родители которых погибли в результате бомбардировок и иных военных действий. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на агентство «Notimex».
«Мы предлагаем в странах АЛБА создать по одному такому приюту под именем Уго Чавеса, чтобы принять там детей войны», — приводит слова Мадуро агентство.
Отметим, что израильско-палестинское противостояние в секторе Газа унесло уже жизни свыше 1,4 тысячи палестинцев и почти 60 израильтян, став самым кровопролитным раундом конфликта за восемь лет правления в Газе движения ХАМАС.
Мадуро пообещал, что палестинские сироты в скором времени уже будет привезены в Венесуэлу, где их окружат любовью и заботой. Президент сообщил также, что в ближайшую субботу во всех городах Венесуэлы пройдут марши протеста против израильской агрессии в отношении палестинского народа.