Ի պաշտպանություն «սաքուլիկների»
Համացանցային հանրությունը փոթորկվել է, ցնցվել ու թափահարվել։ Պատճառն այն է, որ քաղաքապետ նշանակված Տարոն Մարգարյանի թեկնածուական ատենախոսության «պաշտպանությունը» լրագրողական աչքից պաշտպանած «Սաքուլիկը» նշանակվել է բուհի պրոռեկտոր։ Արմեն Աշոտյանն էլ ստանձնել է այդ պրոռեկտորի փաստաբանի դերը։
Ահա այդ փաստից էլ ֆեյսբուքներում մարդկանց սրտերը չի դիմացել, և նրանք բացել են իրենց բերանները։ Բայց դա անարդար է, քանզի եթե Տարոն Մարգարյանը Երևանի քաղաքապետ է, ապա ինչո՞ւ «Սաքուլիկը» չպիտի դառնա պրոռեկտոր։
Եթե Մանվել Գրիգորյանն իր ռազմահայրենասիրական կեցվածքով դարձել է մեր պետության քայլող արդարադատությունն ու արտագաղթը որպես դրական երևույթ գնահատող գաղափարախոսը, ապա ինչո՞ւ եք աչքներդ տնկել «Սաքուլիկի» պրոռեկտորական աթոռին։
Լիսկան դարձել է այս իշխանությունների կողմից պահպանվող պատմամշակութային արժեք։ Այս պայմաններում ինչո՞ւ չպետք է «Սաքուլիկը» «բեզ պիծի մինուտ» ռեկտոր դառնա։
Գծատեր Գալուստ Սահակյանն այնքան մնաց իշխանական գծի մեջ, որ հասավ ԱԺ նախագահի աթոռին։ Բա «Սաքուլիկը» չդառնար պրոռեկտոր, ո՞վ դառնար։
Երբ տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանին Կառավարության շենքից հանում և ուղարկում են ոչ թե դատախազության շենք ցուցմունքներ տալու, այլ ԱՄՆ–ում դեսպան են նշանակում, ապա «Սաքուլիկն» ունի բոլոր իրավունքները պրոռեկտոր դառնալու համար։
Եվ վերջապես, եթե Սերժ Սարգսյանը, ձախողելով արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը, դեռ մնում է իշխանության ղեկին ու այն երկարաձգելու հայտ ներկայացնում, ապա ինչո՞ւ պետք է «Սաքուլիկը» պրոռեկտորի պաշտոն չստանա։
Մի խոսքով, «Սաքուլիկի» պրոռեկտոր դառնալը պատմական արդարության դրսևորում է և Աշոտյանի սիրած տեսաբաններ Լոկ–Մոնտեսքյուի առաջ քաշած քաղաքական սկզբունքների պահպանման տիպիկ օրինակ։
ՀՀԿ ղեկավարն ասաց, չէ՞, որ չի՛ կարելի լինել նախանձ, չար և տգետ։ «Սաքուլիկների» հաղթարշավին պետք է հետևել բարությամբ լցված (կամ նվազագույնը՝ բարի նախանձով) և բարձր գիտակցությամբ։

В защиту «сакуликов»
Интернет-общественность штормит, бурлит и трясет. Причина в том, что «Сакулик», защитивший от журналистов «защиту» кандидатской диссертации назначенного мэром Тарона Маргаряна, был назначен проректором вуза. Армен Ашотян же возложил на себя функцию адвоката новоиспеченного проректора.
Именно этот факт и взбудоражил фейсбуковцев, которые посчитали своим долгом выразить возмущение данным обстоятельством. Но это несправедливо, ведь если мэром Еревана является Тарон Маргарян, то почему бы проректором не быть «Сакулику»?
Если Манвел Григорян благодаря своей военно-патриотической манере стал живым воплощением правосудия нашего государства и идеологом оценки эмиграции как позитивного явления, то с чего вдруг вы стали так неприязнены в отношении «Сакулика» с его проректорским креслом?
Лиска стал охраняемой действующими властями историко-культурной ценностью. Почему же в этих условиях «Сакулик» не может стать без пяти минут ректором?
Владелец маршрутных линий Галуст Саакян так долго придерживался властной линии, что добрался до кресла спикера НС. Чем же хуже «Сакулик», чтобы не становиться проректором?
Когда печально известного Тиграна Саркисяна уводят из здания Правительства и направляют не в прокуратуру – на дачу показаний, а в США – послом, то быть проректором у «Сакулика» есть все права.
Наконец, если проваливший внутреннюю и внешнюю политику Серж Саргсян продолжает оставаться у руля власти и подает заявку на ее продление, тогда почему «Сакулик» не должен получать пост проректора?
Словом, становление «Сакулика» проректором – это проявление исторической справедливости и типичный пример следования политическим принципам, выдвинутым Локком и Монтескье, так горячо любимым Ашотяном.
Ведь сказал же руководитель РПА, что негоже быть завистливыми, злыми и невежественными. За победной поступью «сакуликов» нужно следить будучи преполнены добра (или как минимум белой зависти) и высокой сознательности.