Սիրիայում հրապարակվել է նոր կառավարության կազմը. բնապահպանության նախարարը հայ է
Չորեքշաբթի Դամասկոսում հրապարակվել է կառավարության կազմը, որը նորից ղեկավարելու է Վաիլ Նադեր ալ-Հալկին: 19 նախարար է պահպանել իր պաշտոնը նախկին կառավարությունից, ներառյալ կարևոր գերատեսչությունների ղեկավարները՝ ԱԳՆ (Վալիդ Մուալլեմ), ՆԳՆ (Մուհամմեդ աշ-Շահար) և ՊՆ (Ֆահդ Ջասեմ ալ-Ֆրեյջ): Եվս 15 նախարար նոր դեմք է:
«Ալ-Վաթանի» տվյալներով՝ նախարարների մեծամասնությունը պատկանում է Դամասկոսում կառավարող Արաբական սոցիալիստական վերածննդի կուսակցությանը:
Ազգային համերաշխության հարցերով պետնախարարի պաշտոնը պահպանել է լոյալ ընդդիմության ներկայացուցիչ Ալի Հայդարը («Սիրիայի ազգային սոցիալիստական կուսակցություն»): Ներքին ընդդիմության առաջատար խմբակցությունները նոր կառավարություն չեն մտել: Դա նշանակում է, որ նախագահ Բաշար Ասադը և նրա շրջապատը հարմար չեն համարում ազգային միասնության կառավարություն ստեղծելը:
Ի դեպ, Սիրիայի նոր կառավարության 35 նախարարներից մեկը հայ է՝ Նազիրա Սարգիսին: Նա ստանձնել է բնապահպանության նախարարի պաշտոնը:

В Сирии объявлен состав правительства
В среду в Дамаске был обнародован состав правительства, которое вновь возглавил Ваиль Надер аль-Хальки, сообщает ИТАР-ТАСС.
Правительственные посты сохранили 19 министров из прежнего кабинета, включая руководителей ключевых ведомств – МИД (Валид Муаллем), МВД (Мухаммед аш-Шаар) и минобороны (Фахд Джасем аль-Фрейдж). Еще 15 министров – новые лица.
Подавляющее большинство министров, по данным «Аль-Ватан», принадлежит к правящей в Дамаске Партии арабского социалистического возрождения. Пост госминистра по делам национального примирения сохранил за собой представитель лояльной властям оппозиции Али Хайдар (Сирийская социальная националистическая партия). Ведущие фракции внутренней оппозиции не вошли в состав кабинета.
Отметим, что в числе 34 министров нового правительства Сирии оказалась армянка Назира Фарах Саркис. Она назначена министром по вопросам охраны окружающей среды.