Քաղաքական կեղծ օրակարգերի թոփ եռյակը
Սեփական ձախողումները կոծկելու և հանրային ուշադրությունը շեղելու համար Բաղրամյան 26–ից մշտապես կեղծ օրակարգեր են դրվում շրջանառության մեջ։ Ստի ու կեղծիքի տարածմամբ զբաղվող «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան հենց դրա համար էլ ստեղծվել է։
300 հազար մարդու արտագաղթող դարձնելու գնով իշխանությունը մի 300 լրագրող, փորձագետ, «ընդդիմադիր», «քաղաքացիական» ու «ակԾիվիստ» է կերակրում և փորձում տեղեկատվական դաշտը լցնել աղբով։
Մի ժամանակ ասում էին, թե «ֆուտբոլային» դիվանագիտությամբ կա հային փրկություն։ Կյանքը, սակայն, ցույց տվեց, որ Հայաստանը մնացել է «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության տակ, ու ոչ մի կերպ չի կարողանում դրա տակից դուրս գալ։ Էդիկ Նալբանդյանի թշերն ասվածի վառ ապացույցներից են (տեսնես՝ «համամ» պրոցեդուրաներ կանցնի՞ նա Անկարայում, թե՞ ոչ)։
Հետո հայտարարվեց, թե «Հայկական աշխարհով» կա հային փրկություն։ Արդյունքը տեսանելի է բոլորին. արտագաղթը վերածվել է ազգային անվտանգության խնդրի։
Ձախողված «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը հաջորդեց ոչ պակաս ձախողված եվրաասոցացման գործընթացը։ «Արևմտամետ» իշխանություններն ու «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, ուս ուսի տված, չորս տարի շարունակ գնում էին դեպի ԵՄ ու հայ ժողովրդին փորձում համոզել, որ ճիշտ է՝ մենք ունենք կոռումպացված և ընտրակեղծարար իշխանություն, բայց «զատո» նա առաջադեմ է, քանզի մեզ տանում է դեպի ԵՄ, ու հետևաբար պետք է պայքարել ոչ թե կոռումպացված և ընտրակեղծարար իշխանության, այլ այդ իշխանության ընդդիմախոսների դեմ։
Ինչպես հայտնի է, եվրաասոցացման գործընթացն ավարտվեց Կրեմլի մատույցներում և վավերացվեց Գյուլիստանի պայմանագրին հավատարմության երդումներ տալով։
Իշխանությունների սիրած կեղծ օրակարգերից է նաև «Հակաօլիգարխիկ» պայքարը։ «Խոխման» այն է, որ թիվ մեկ օլիգարխին վերագրվում է օլիգարխիայի դեմ սրբազան պատերազմի ելածի կարգավիճակ, իսկ փաստն այն է, որ «հակաօլիգարխիկ» պայքարի շրջանակներում տնտեսությունն է՛լ ավելի կենտրոնացված է դարձել։
Այժմ էլ իշխանությունները կեղծ օրակարգեր են դրել շրջանառության մեջ՝ ձգտելով ներքաղաքական սպասվող զարգացումները «մուտիլովկաների» միջոցով դարձնել իրենց համար անվտանգ, պահել աթոռն ու ցմահ իշխելու հնարավորություն ստանալ։
Կեղծ օրակարգերի թոփ–եռյակը հետևյալն է.
1.Միայն արտաքին կողմնորոշմամբ կա հային փրկություն
Իշխանություններն իրենց դրածոների միջոցով տարածում են այն թեզը, թե քաղաքական դաշտում դիրքավորումը պետք է արվի ըստ արտաքին կողմնորոշման։ Արևմտամետ–ռուսամետ կեղծ բաժանումն է առաջ քաշվում։ Ուզում են ասել, թե, իբր, ներսում ոչ մի հարց չի լուծվում. ամեն ինչ Ռուսաստանն է որոշում (կամ էլ՝ Արևմուտքը), և հետևաբար պետք է կողմնորոշվես՝ կա՛մ ռուսների կողմը, կա՛մ Արևմուտքի։ Փաստացի, իշխանությունները վարում են հակաանկախական ու հակապետական քարոզ՝ հանուն սեփական աթոռի։
Ահագին անմեղսունակ կամ «ազնիվ քյարփինջ» կերել են այս «կտերը» և մտել արտաքին կողմնորոշումների դաշտ, բայց դե, դրանք որակ չեն ստեղծում, իսկ կեղծ օրակարգն էլ փուչիկի պես պայթում է։
Իսկ թե ինչ է լինում այն երկրի հետ, որը ներքին խնդիրները պայմանավորում է արտաքին կողմնորոշումներով, կարող ենք դատել Ուկրաինայի օրինակով։
2.Միայն քաղաքացիական հասարակությամբ կա հային փրկություն
Իշխանություններն իրենց հաճախորդների ու սրանց ջրերն ընկած «ազնիվ քյարփինջների» միջոցով հակաքաղաքականություն են քարոզում։ Սրանք մի նոր «տեսություն» են առաջ քաշել, ըստ որի՝ երկրում քաղաքական փոփոխությունների հասնելու համար պետք է ոչ թե քաղաքական պայքար մղել, այլ քաղաքացիական։ Ըստ այդմ՝ քաղաքական բոլոր ուժերը «քըխ» են, իսկ քաղաքացիականները՝ պուպուշ։ Զուգահեռաբար հայտարարվում է, որ «քաղաքացիականներն» առայժմ չեն կարող փոփոխության հասնել, բայց դե, քաղաքական ուժերով էլ չարժե, քանզի բոլորն էլ վատն են։ Ինչ մնում է հանրությանը, ապա այն վատն է ու հետ է մնում առաջադեմ և ինԾելեկտուալ «քաղաքացիականներից» (այդ «քաղաքացիականներն» իրականում կոմպլեքսավորված գեղցի կոսմոպոլիտներ են)։
Ըստ Բաղրամյան 26–ին կցված «տեսաբանների»՝ պետք է արժեքային ու մշակութային հեղափոխության հասնել, որից հետո արդեն քաղաքացիականների աճող սերունը կբերի փոփոխության (երևի՝ մի 150 տարի հետո)։
Առաջին հայացքից շատ գեղեցիկ մտքեր են ու պայքարի իրատեսական օրակարգ, սակայն դա դհոլության «քաղաքացիական» տարբերակն է, քանզի աշխարհում չկա փորձ, որ առանց քաղաքական պայքարի՝ հասնեն քաղաքական փոփոխությունների։ Իսկ եթե բոլոր կուսակցությունները վերանան, և միջկուսակցական պայքար չլինի, ապա կստանանք ԽՍՀՄ։
Ի դեպ, ԽՍՀՄ արժեհամակարգին, իբր, դեմ են արտահայտվում սութի քաղաքացիականներն, ու իրենք իրենց եզակի ինտելեկտուալներ համարող ծակ գիտնականները (դեմքի «արևմտամետ» հայացքը և ակնոցը դեռ ինտելեկտի ու առաջադեմ լինելու նշան չեն. ներքին դատարկությունը տեսախցիկը փոխանցում է ռենտգեն սարքի նման), բայց իրականում քարոզում են նեոբոլշևիզմ՝ կամա թե ակամա ծառայելով օրվա իշխանությանն ու մաս կազմելով «Գեբելսյան» քարոզչամեքենային։
Նրանք, ովքեր հայտարարում են, որ գործող իշխանությունը լավը չէ, բայց դե, ընդդիմախոսներն էլ մի բան չեն, քարոզում են Սերժ Սարգսյանի օգտին։ Պարզապես «չվառվելու» և դհոլական տեխնոլոգիան չփչացնելու համար «քաղաքացիական» գաղափարն են մեջտեղ բերում։ Սա «Սերժ Սարգսյանը չարյաց փոքրագույնն է» դեմագոգիկ կոդի դրսևորում է։
Այս կոդը տարածողներն են՝ «1in.am»–ի Արման Բաբաջանյանից մինչև «թունդ ընդդիմադիր» Արամ Սարգսյան, կոմերսանտ–քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանից մինչև ռուսախոս–արևմտամետ Իգոր Մուրադյան։
3.Միայն սահմանադրական փոփոխություններով կա հային փրկություն
Այս մի կեղծ օրակարգն ամենակենսական նշանակությունն ունի Սերժ Սարգսյանի համար, քանզի դրանով նա ուզում է լուծել վերարտադրվելու և ԱԺ նախագահի կարգավիճակով ցմահ իշխելու խնդիրը։
Ուշագրավն այն է, որ ԱԺ վերջին ընտրություններից առաջ իշխանությունները կատաղի պայքար էին մղում խորհրդարանական համակարգին անցնելու դեմ և օրինակ էին բերում, թե Հիտլերը խորհրդարանական համակարգով եկավ իշխանության, հետևաբար դա վատ կառավարման համակարգ է։ Իսկ հիմա դարձել են խորհրդարանական համակարգի մոլի ջատագովներ։ Իրականում, սակայն, ոչ թե խորհրդարանական, այլ խորհրդայի՛ն (սովետական) համակարգ է առաջարկվում, ըստ որի՝ երկիրը կառավարվելու է «Գենսեկի» կողմից, քաղաքական ուժեր չեն լինելու, իսկ «շուստրի» «քաղաքացիականները» կգան փոխարինելու երեկվա կոմսոմոլին (ոչ «շուստրիներին» ցույց կտան իրենց տեղը արտաքնոցի մոտ)։
Սահմանադրությունը պատի պես կանգնած է Հայաստանը դեպի նեոբոլշևիկացում տանելու ճանապարհին, և քաղաքական դաշտի բոլոր այն սուբյկետները, ովքեր չեն հասկանում կամ ցույց են տալիս, թե, իբր, չեն հասկանում, թե ինչու է Բաղրամյան 26–ը սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնել, առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակներ են կամ դեմագոգ–հաճախորդներ։
Նրանք, ովքեր ընդդիմադիր կարգավիճակով կողմ են արտահայտվում սերժսարգսյանական նախաձեռնությանը կամ չտեսնելու են տալիս այն ականները, որոնք նոր Սահմանադրությամբ ուզում են դնել մեր պետության տակ, շատ ավելի կեղտոտ գործառույթ են իրականացնում, քան Արտաշես Գեղամյանը 2003 և 2008 թվականներին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Ո՞ւմ համար պարզ չէ, որ սահմանադրական փոփոխությունները նպատակ չեն հետապնդում լուծելու կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման խնդիրը, պաշտպանելու մարդու իրավունքները կամ ավելի ժողովրդավար դարձնելու մեր պետությունը։ Սերժ Սարգսյանի ո՞ր նախաձեռնությունն է պետական շահին համահունչ եղել, որ այս մեկը լինի։ Հետևաբար, հայտնի կենդանու տեղ են իրենց դնում նրանք, ովքեր ՀՀԿ ղեկավարի նախաձեռնության մեջ բարեփոխման հնարավորություն են տեսնում։
Ու պետք է չէ «թունդ սկզբունքայինի» դերի մեջ մտնել։ Սկզբունքայինը չի պահանջում Էձիկի հրաժարականն ու միևնույն ժամանակ իր կարկառուն անդամին ուղարկում նույն Էձիկի ենթակայության տակ՝ «ֆուտբոլային» գիծը պաշտպանելու։ Ինչևէ։
Եվ այսպես, վերը թվարկված կեղծ օրակարգերով իշխանությունները փորձում են կերակրել հանրությանը, այսպես ասած, օրակարագներ տալ՝ հանուն սեփական խնդիրների լուծման։ Թե որքանով հասուն կգտնվի մեր հանրությունը և չի ուտի այդ «կարագ»–ները, մեծապես կախված է ոչիշխանական քաղաքական ուժերից։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ կեղծ օրակարգերով պետություն չես կառուցի։ Այլ կկառուցես մի դղյակ, որը կփլվի առաջին իսկ քամուց։ Հայաստանն իրեն նման շռայլություն թույլ տալու իրավունք չունի։ Եվ ուրեմն, պետք է առաջնորդվել իրական օրակարգով, այն է՝ քաղաքական փոփոխությունների իրականացման։

Топ-3 политических псевдоповесток
Для сокрытия собственных провалов и отвлечения общественного внимания президентский дворец постоянно вводит в оборот псевдоповестки. Занятый распространением лжи и фальши «Геббельский» агитпроп именно для этого и создавался.
Ценой эмиграции 300 тыс. граждан власти содержат 300 журналистов, экспертов, «оппозиционеров», «гражданственников» и «активистов», заполняя медиа-поле информационным мусором.
В одно время заявлялось, что спасение армян лежит в намеченных «футбольной» дипломатией целях. Однако жизнь показала, что Армения осталась под этой самой дипломатией, и никак не может из-под нее выбраться. Щечки Эдика Налбандяна – яркое тому доказательство (интересно, подвергнется ли он в Анкаре хамамным процедурам?).
Затем было заявлено, что спасение армян в «Армянском мире». Результаты обозримы для всех – эмиграция превратилась в проблему национальной безопасности.
За провальной «футбольной» дипломатией последовал не менее провальный процесс евроинтеграции. «Прозападные» власти и «Геббельский» агитпроп плечом к плечу на протяжении четырех лет шли в сторону ЕС и пытались убедить армянский народ, что, мол, действительно, у нас коррумпированные и фальсифицирующие выборы власти, но зато они прогрессивны, так как ведут нас в ЕС и, следовательно, нужно бороться не с ними, а с их оппонентами.
Как известно, процесс евроассоциации завершился на подступах к Кремлю – принесением клятвы верности Гюлистанскому договору.
Одной из излюбленных псевдоповесток властей является также «Антиолигархическая» борьба. Вся хохма в том, что олигарху номер один отводится статус вставшего на путь священной войны с олигархией человека. Фактом же является то, что в рамках «антиолигархической» борьбы экономика была еще более централизована.
Сейчас же власти внедрили псевдоповестки в попытке сделать ожидающиеся внутриполитические развития безопасными для себя, удержать свои кресла и получить возможность вечно править.
Топ-3 псевдоповесток выглядит следующим образом:
1. Спасение армян лишь в выборе соответствующей внешнеполитической ориентации.
Посредством своих ставленников власти распространяют тезис, согласно которому позиция на политическом поле должна определяться внешнеполитической ориентацией. Выдвигается псевдоразделение на прозападно и пророссийски ориентированных. Тем самым хотят сказать, что внутри страны якобы никаких решений не принимается, и все за нас решает Россия (или Запад), следовательно, нужно встать на сторону либо России, либо Запада. Фактически, во имя собственных интересов власти проводят антигосударственную и антисуверенную пропаганду.
Многие невменяемые и «честные кирпичи» проглотили эту наживку и вошли в поле внешнеполитических ориентаций, однако они не определяют качества, а псевдоповестка лопается подобно мыльному пузырю.
Что же случается с теми государствами которые обуславливают внутренние проблемы внешнеполитической ориентацией, можно проследить на примере Украины.
2. Спасение армян лишь в гражданском обществе.
Власти посредством своих клиентов и попавших под их влияние «честных кирпичей» пропагандируют аполитичность. Они выдвинули новую «теорию», согласно которой для достижения политических перемен в стране нужно вести не политическую, а гражданскую борьбу. В этом контексте все политические силы являются «бяками», а гражданские – «няшами». Параллельно заявляется, что «гражданственники» пока не могут добиться изменений, а с политическими силами идти их достижение не стоит, поскольку все они плохи. Что касается общества, то оно тоже дурно и отстает от прогрессивных и интеллектуальных «гражданственников» (в действительности эти «гражданственники» не более чем закомплексованные деревенщины-космополиты).
Согласно закрепленным за президентским дворцом «теоретикам», нужно осуществить ценностную и культурную революцию, лишь после которой подрастающее поколение гражданственников сможет добиться перемен (наверное, через каких-то там 150 лет).
На первый взгляд, довольно красивые идеи и реалистичная повестка борьбы, однако в действительности это очередной вариант «барабанства», поскольку нигде в мире нет опыта достижения политических изменений без политической борьбы. Если же все политические партии будут ликвидированы и не станет межпартийной борьбы, мы получим новую модель СССР.
Кстати, псевдогражданственники и считающие себя единственными интеллектуалами горе-ученые («прозападный» взгляд и очки еще не говорят об интеллекте и прогрессивности – внутреннюю пустоту видеокамеры передают подобно рентген-аппарату) выступают против советской системы ценностей, но в действительности пропагандируют необольшевизм, волей-неволей служа действующим властям и аккомпанируя «Геббельскому» агитпропу.
Те, кто заявляют, что нынешние власти плохи, но оппозиция ничем не лучше, агитируют в пользу Сержа Саргсяна. Просто для того, чтобы не «спалиться» и не испортить «барабанную» технологию, продвигают «гражданскую» идеологию. Это очередное проявление демагогичного кода «Серж Саргсян – меньшее из зол».
Этот код распространяют от Армана Бабаджаняна из «1in.am» до «яро оппозиционного» Арама Саркисяна, от политолога-коммерсанта Агаси Енокяна до русскоязычного прозападника Игоря Мурадяна.
3. Спасение армян лишь в конституционных изменениях.
Эта псевдоповестка имеет для Сержа Саргсяна самое жизненно важное значение, так как ею он хочет решить задачу воспроизводства своей власти и вечного правления в статусе спикера НС.
Примечательно, что перед последними парламентскими выборами власти вели яростную борьбу с идеей перехода на парламентскую систему и приводили в пример то, как Гитлер пришел к власти именно через нее, заключая, насколько плохой является данная система правления. Сейчас же они стали ярыми апологетами парламентской системы. Однако в реальности ими предлагается не парламентская, а советско-парламентская система, при которой срана будет управляться «генсеком», политических сил не будет, а шустрые «гражданственники» придут на смену вчерашнему комсомолу (указав «нешустрым» на их место у параши).
Конституция же непроницаемой стеной встала на пути внедрения в Армении необольшевистской системы, а все те субъекты политического поля, которые не понимают или прикидываются, что не понимают, почему президентский дворец инициировал конституционные изменения, как минимум являются политически невменяемыми или демагогичными клиентами власти.
Те, кто в оппозиционном статусе выступают в поддержку сержевских инициатив или делают вид, что не замечаю закладываемые новой Конституцией под наше государство мины, выполняют более грязную функцию, чем Арташес Гегамян в ходе президентских выборов 2003 и 2008 гг.
Кому не понятно, что конституционные изменения не преследуют цели повышения эффективности системы правления, защиты прав человека или большей демократизации нашего государства? Какая эта инициатива Сежа Саргсяна исходила из государственных интересов, чтобы таковой была и нынешняя? Следовательно, видящие в инициативе руководителя РПА возможность реформирования субъекты попросту ставят себя на место страусов.
И не нужно вживаться в роль «крайне принципиальных». Принципиальные не требуют отставки Эдика, отправляя при этом одного из ярких своих представителей работать в подчинении того же Эдика – отстаивать «футбольную» линию.
Итак, власти пытаются потчевать общество указанными выше псевдоповестками в целях решения собственных задач. Насколько же сознательным найдется наше общество и не поведется на эти «повестки», главным образом зависит от невластных политических сил.
Одно очевидно: псевдоповестками государства не построить. Максимум – воздушный замок, который сдует при первом же ветре. Армения не может позволять себе подобную роскошь. Следовательно, нужно руководствоваться реальной повесткой, а именно – осуществлением политических изменений.