Ուկրաինայի ԱԳՆ. «Ասոցացման պայմանագրի հետաձգումը չի խանգարի բարեփոխումներին»
ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագրի հետաձգումը մինչև 2016 թվականը չի ազդի բարեփոխումների տեմպերին, որոնք իրականացվում են Ուկրաինայում։ Այս մասին Յալթյան եվրոպական ռազմավարության ամենամյա հանդիպմանը հայտարարել է ԱԳՆ ղեկավար Պավել Կլիմկինը։ Նա ընդգծել է, որ բարեփոխումներն ընթանալու են «ամբողջ ընթացքով և լայնամասշտաբ»։
«Մենք հստակ տեսլական ունենք ԵՄ հետ, թե ինչպես ենք իրագործելու այդ բարեփոխումները», – ասել է նա։
Ուրբաթ՝ սեպտեմբերի 12-ին, որոշում է ընդունվել պայմանագրի ներդրման երկարաձգման վերաբերյալ մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ Ինչպես հայտնել են ուկրաինական արտգործնախարարությունից, այս ընթացքում Ուկրաինայի արտադրողները կարող են լրացուցիչ ժամանակ ստանալ՝ հարմարվելու ԵՄ հետ ազատ առևտրի գոտու ուժգնացող մրցունակ պայմաններին։
Իբրև անհամաձայնության նշան Ուկրաինայի և ԵՄ միջև պայմանագրի երկարաձգման՝ Ուկրաինայի ԱԳՆ փոխնախարար Դանիիլ Լուբկովսկին հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս։

МИД Украины: «Отсрочка с внедрением Соглашения об ассоциации с ЕС не повлияет на реформы»
Отсрочка с внедрением Соглашения об ассоциации с ЕС до 2016 года не повлияет на темпы реформ, проводимых на Украине. Об этом заявил на ежегодной встрече Ялтинской европейской стратегии министр иностранных дел Павел Климкин, сообщает ИТАР-ТАСС.
Он подчеркнул, что реформы будут проходить «полномасштабно и на полном ходу». «У нас есть четкое видение с ЕС, как мы будем осуществлять эти реформы», - сказал он.
Напомним, что 12 сентября было принято решение об отсрочке внедрения соглашения до 31 декабря 2015 года.
Как пояснили в украинском внешнеполитическом ведомстве, за это время товаропроизводители Украины смогут «воспользоваться преимуществами односторонних преференций ЕС и получат дополнительное время для приспособления к условиям усиливающейся конкуренции в рамках зоны свободной торговли Украина-ЕС».