Իշխանությունների լրացուցիչ փաստարկները
«Ժառանգություն» կուսակցության կազմակերպած քննարկումները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ սահմանադրական փոփոխություններն արհեստականորեն են քաղաքական օրակարգ մտցվել։ Նրանք, ովքեր պաշտպանում էին փոփոխությունների գաղափարը, ակամայից լրացուցիչ փաստարկներ էին ներկայացնում այդ փոփոխությունների դեմ։
ՀՀԿ–ական Կորյուն Նահապետյանի ու մյուսների ներկայացրած տեսակետները հերթական անգամ համոզում են բոլորիս, որ սահմանադրական փոփոխություններն արվում են մեկ մարդու համար, իսկ ԱԺ կոճակային մեծամասնությանը վերապահված է փաստաբանի ֆունկցիան։
Երբ հայտարարվում է, թե մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության ապահովման, իշխանության ճյուղերի տարանջատման և մարդակենտրոն համակարգ ներդնելու համար են արվում փոփոխությունները, պարզ է դառնում, որ ստանալու ենք հակառակ արդյունքը, քանզի իշխանությունների բոլոր նախաձեռնություններն այդպիսի ավարտ են ունեցել։
Հայտարարվում էր, որ Թուրքիա կմեկնենք բաց սահմաններով, կամ եթե լինենք բացման նախաշեմին, սակայն մինչև օրս այդ սահմանները փակ են ու չեն էլ բացվելու, քանզի Թուրքիան նախապայմաններ ունի, և միշտ է հայտարարել այդ նախապայմանների մասին։ Այլ հարց է, որ Երևանում այնքան էին տարված «ֆուտբոլով», որ չէին նկատում կամ չէին ուզում նկատել այդ նախապայմանները։
Հայտարարվում էր, որ տնտեսական ճգնաժամը շրջանցելու է Հայաստանն, ու մենք դեռ մի բան էլ շահած ենք դուրս գալու, սակայն մեր երկիրը գրանցեց տնտեսական անկման համաշխարհային ռեկորդ։ Ընդ որում՝ տնտեսական ճգնաժամին հղում անելը դարձավ տխրահռչակ կառավարության ամենասիրելի զբաղմունքը։
Հայտարարվում էր, որ 2012թ. և 2013թ. տեղի են ունենալու ամենալավ ընտրությունները, սակայն գրանցվեցին աննախադեպ ծավալի և բնույթի ընտրակեղծիքներ։ Տոկոսները «խփվում» էին՝ ինչպես «շտամպովչնի» արտադրամասում։
Հայտարարվում էր, թե գնում ենք դեպի ԵՄ, սակայն հայտնվեցինք ՄՄ–ում, և հիմա ճանապարհ ենք բռնել դեպի Գյուլիստան ու հերոսաբար կռիվ ենք տալիս Ղարաբաղի հետ մաքսային սահման չունենալու համար։
Էլի օրինակներ կարելի է բերել՝ հիշեցնելու համար, թե ինչ էր հայտարարվում, և իրականում ինչ ստացանք։ Այնպես որ, եթե Բաղրամյան 26–ում որոշել են զբաղվել մարդու իրավունքներով, ապա պետք է ամեն գնով դա թույլ չտալ՝ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության։
Հ.Գ.։ Երեկվա քննարկումը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ սահմանադրական փոփոխություններին կողմ են ՀՀԿ–ականները՝ ի պաշտոնե, և ՀՅԴ–ականները՝ ի ...

Дополнительные аргументы властей
Организованные партией «Наследие» обсуждения в очередной раз показали, что конституционные изменения были включены в политическую повестку искусственно. Те, кто поддерживали идею изменений, невольно приводили против них дополнительные аргументы.
Представленные членом РПА Корюном Нагапетяном и остальными точки зрения в очередной раз убедили всех том, что конституционные изменения предпринимаются в интересах одного человека, а «кнопочному» большинству НС отведена функция адвоката.
Когда заявляется, что изменения предпринимаются в целях защиты прав человека, обеспечения демократии, разделения ветвей власти и внедрения ориентированной на человека системы, становится ясно, что мы получим прямо противоположные результаты, поскольку подобный печальный конец имели все без исключения инициативы властей.
Заявлялось, что в Турцию мы отбудем при открытых границах или на пороге их открытия, однако границы по сей день на замке, и ряд ли откроются, так как Турция выдвигает предусловия, да и всегда заявляла о них. Другой вопрос, что в Ереване были настолько увлечены «футболом», что не замечали или не хотели замечать эти предусловия.
Заявлялось, что экономический кризис обойдет Армению стороной, и мы даже выиграем от него, однако наша страна зафиксировала мировой рекорд по спаду экономики. При этом ссылка на экономический кризис стала излюбленным занятием печально известного правительства.
Заявлялось, что в 2012 и 2013 гг. состоятся наилучшие выборы, однако были зафиксированы беспрецедентные по своему характеру и размаху фальсификации. Проценты «набирались» будто в штамповочном цехе.
Заявлялось, что мы идем в сторону ЕС, однако оказались в ТС, и сейчас держим путь на Гюлистан и героически боремся за исключение возможности установления таможенной границы с Карабахом.
Можно привести еще немало примеров того, что заявлялось и что мы получили в реальности. Так что, если в президентском дворце решили заняться правами человека, то этому нужно воспрепятствовать любой ценой – во имя защиты прав человека.
P.S. Вчерашнее обсуждение в очередной раз показало, что за конституционные изменения выступают лишь РПА – по долгу службы, и АРФД – …