Ոչիշխանական ուժերի համատեղ հանրահավաքին ՀՅԴ–ն չի մասնակցի (տեսանյութ)
«Քառյակի» այսօրվա դռնփակ հանդիպմանը որոշվել է համատեղ համապետական հանրահավաքը հրավիրել հոկտեմբերի 10–ին՝ 18:00–ին, Ազատության հրապարակում։ Այդ հանրահավաքին, սակայն, ՀՅԴ-ն չի մասնակցի։ Վերջինը չի մասնակցի նաև մինչ հանրահավաքը անցկացվելիք «եռյակի» մարզային հանդիպումներին։
–Կան էական տարաձայնություններ սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված, և, բնականաբար, հանրահավաքում չէր կարող սահմանադրական փոփոխությունների մասին խոսք չլինել,- «քառյակի» հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը։
Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ բազմաթիվ այլ հարցերում «քառյակը» միասնական է, և, մասնավորապես, հանրահավաքում «քառյակի» անունից կհնչեցվի 12 կետերի կատարման արդյունքների ամփոփումը:
Ն. Զոհրաբյանը չի համաձայնել տեսակետի հետ, որ այսօրվանից «քառյակը» կարելի է կազմալուծված համարել.
–«Քառյակը» «քառյակ» է, երբ կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ ունենք կոնկրետ դիրքորոշում։ Սա կոալիցիա չէ, որ կազմալուծվի։ Խորհրդարանում և բազմաթիվ այլ հարթակներում խորհրդարանական չորս ուժերի համագործակցությունը շարունակվում է:

АРФД не примет участия в митинге некоалиционных сил НС
В ходе сегодняшнего заседания некоалиционной «четверки» НС (ППА, АНК, «Наследие» и АРФД) за закрытыми дверями было принято решение о проведении совместного митинга на площади Свободы 10 октября в 18:00. В данном митинге, как и во встречах в марзах страны до проведения митинга, АРФД участвовать не будет.
«Имеются существенные разногласия в связи с конституционными изменениями, и, естественно, что в ходе митинга не может не пойти речи об этих изменениях», - сообщила после встречи журналистам секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян.
При этом она подчеркнула, что во многих других вопросах «четверка» едина. В частности, подведение в ходе митинга итогов выполнения властями 12 пунктов будет вестись от имени «четверки».
Зограбян не согласилась с тем мнением, что отныне «четверку» можно считать распавшейся:
««Четверка» является таковой, когда речь идет о конкретной позиции по конкретным вопросам. Это не коалиция, чтобы распасться. В парламенте и на других различных площадках сотрудничество четырех парламентских сил будет продолжено».