Մեքսիկայում առաջարկել են կրկնակի կրճատել նախագահի և կառավարության անդամների աշխատավարձերը
Մեքսիկայի նախագահ Էնրիկե Պենյի Նիետոյի և կառավարության անդամների աշխատավարձերը կրկնակի կրճատելու նախաձեռնությամբ են հանդես եկել հանրապետության մի խումբ սենատորներ։ Ինչպես նշել են նախաձեռնող խմբի սենատորները, աշխատավարձերի կրճատման շնորհիվ հնարավոր կլինի տարեկան 20 մլրդ պեսո (1.5 մլրդ դոլար) տնտեսել։ Այդ միջոցները կարելի կլինի օգտագործել երկրում սոցիալական և պարենային ծրագեր իրականացնելու համար։
Նախաձեռնության հեղինակ 43 սենատորները, որոնց թվում են բացառապես ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները, հույս ունեն ստանալ 33% պատգամավորների աջակցությունը Կոնգրեսի երկու պալատներից որևէ մեկից։ Այն ժամանակ տվյալ հարցով հանրաքվե կանցկացվի։
Համաձայն Մեքսիկայի կառավարության գործունեության արդյունքների մասին զեկույցի՝ գործադիր իշխանության ծախսերն ավելացել են 14%–ով այն բանից հետո, երբ իր պարտականություններին անցավ նախագահ Էնրիկե Պենյի Նիետոն 2012 թվականին։ Սակայն պետք է նշել, որ Նիետոյի ամսական եկամուտները զգալիորեն զիջում են նրանից առաջ եղած ղեկավարների եկամուտներին։

В Мексике сенаторы предложили вдвое сократить зарплату президента и членов правительства
С инициативой сократить вдвое зарплаты президента Мексики Энрике Пеньи Нието и членов его правительства выступила группа сенаторов этой республики, сообщает ИТАР-ТАСС.
Как указали представители инициативной группы сената, благодаря урезанию зарплат удастся ежегодно экономить до 20 млрд. песо (около 1,5 млрд. долларов) госбюджета. Эти средства можно будет использовать на реализацию социальных и продовольственных программ в стране.
Инициатива 43 сенаторов, в число которых входят исключительно представители оппозиционных партий, надеются получить поддержку 33% депутатов одной из двух палат конгресса. Тогда в республике будет проведен референдум по данному вопросу.
По данным доклада об итогах деятельности правительства Мексики, расходы исполнительной власти увеличились на 14% после того, как Пенья Нието приступил к исполнению обязанностей президента в начале декабря 2012 года.