ԱՄՆ–ը և դաշնակիցները հարվածներ են հասցրել իսլամիստների վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական գործարաններին
ԱՄՆ ԶՈւ և կոալիցիայի ուժերի ռմբակոծման հետևանքով վնասվել կամ ոչնչացվել է 15-20 նավթամշակող գործարան, որոնք գտնվում էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վերահսկողության տակ Սիրիայում։ Այս մասին հաղորդել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար, փոխծովակալ Ջոն Քիրբին։
«Առաջին գրոհների ժամանակ մենք հարվածներ ենք հասցրել 12 այդպիսի օբյեկտների, սակայն վերջին մի քանի օրվա ընթացքում մենք առաջ ենք շարժվել։ Ես չեմ կարող հստակ ասել՝ քանի նավթամշակող օբյեկտ ենք մենք խոցել։ Բայց մենք կարծում ենք, որ դրանց քանակը տատանվում է 15-20–ի սահմաններում։ Դրանք օբյեկտներ են՝ տեղակայված ամբողջ երկրում»։
Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ԻՊ վերահսկողության տակ գտնվող նավթամշակող գործարաններին հարվածներ հասցնելը նպատակ է ունեցել զրկել նրանց եկամուտներից, որոնք ստանում են այդ գործարաններից։

США и союзники нанесли удары по сирийским заводам, подконтрольным исламистам
В результате ракетно-бомбовых ударов ВС США и сил коалиции было повреждено или уничтожено от 15 до 20 нефтеперерабатывающих заводов, подконтрольных террористической группировке «Исламское государство» (ИГ) в Сирии. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сообщил во вторник в ходе регулярного брифинга для журналистов пресс-секретарь Пентагона контр-адмирал Джон Кирби.
Официальный представитель Пентагона обратил внимание на то, что при принятии решения о нанесении авиаударов по нефтеперерабатывающим предприятиям, подконтрольным боевикам ИГ, рассматривалась «идея лишить террористов доходов, которые они получают от этих заводов, то есть не обязательно, чтобы эти объекты были стерты с лица земли».
25 сентября Центральное командование вооруженных сил США сообщило о нанесении 13 ракетно-бомбовых ударов по 12 объектам нефтяной инфраструктуры, которая используется боевиками ИГ для контрабанды нефти в целях финансирования своей деятельности.
Согласно американским оценкам, ИГ может получать от продажи нефти и продуктов ее переработки на черном рынке, в том числе на границе с Турцией, до $1 млн. в день.