Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակման դեմ ստորագրահավաք է սկսվել
-Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակման փաստի հետ, կարծես, սյունեցիները համակերպվել են: Այս ընթացքում որևէ ընդվզման կամ բողոքի ալիք չբարձրացավ: Սա իրականության ճի՞շտ ընկալումն է:
-Ասել, որ կրքերը մարել են, ճիշտ չէ: Մի շարք հասարակական գործիչներ, արվեստագետներ, տարբեր բնագավառների ներկայացուցիչներ նոր նախաձեռնությամբ են հանդես եկել` իրենց անհամաձայնությունըտ հայտնելով Սուրեն Խաչատրյանի` մարզպետի պաշտոնում վերանշանակվելու քայլին:
-Ի՞նչ նախաձեռնություններ են:
-Սոցիալական ցանցերում արդեն տարածվում է Սուրիկ Խաչատրյանի դեմ պետիցիան: Մոտ 500 հոգի արդեն մասնակցել է դրան:
-Ովքե՞ր են նախաձեռնողները:
-Դուք կարող եք ընթերցել պետիցիայի էջում, որտեղ մասնակցել են մի շարք հասարակական գործիչներ, իհարկե, կապանցիներից նույնպես մասնակցել են: Նախաձեռնությունը եղել է կապանցիների հետ համագործակցությամբ:
-Ինչքա՞ն ստորագրություն եք նախատեսում, ի՞նչ կշիռ պետք է ունենա այդ ստորագրահավաքը:
-Ստորագրահավաքը հասարակական հնչեղություն տալու մեկ տարբերակ է: Չեմ կարծում, որ իշխանությունները ևս մեկ անգամ կանդրադառնան դրան, քանի որ առհասարակ իշխանությունների համար սպասելի էր, որ բուռն քննադատություն է ուղղվելու դեպի իրենց, սակայն անտեսեցին դա, ինչը վկայում է այն մասին, որ իշխանություններն այլընտրանք չունեին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում իրենց թեկնածուին նշանակելու հարցում:
-Մտավախություն կա՞, որ տեղական իշխանությունների կողմից ճնշումներ կգործադրվեն ստորագրավահավաքի նախաձեռնող խմբի անդամների վրա:
-Նախաձեռնողները շատ են` մոտ 60-70 քաղաքացիներ են, և հնարավոր չէ ճնշում գործադրել այդքան մարդկանց վրա, բացի դրանից, նախաձեռնողները սկզբունքորեն իրենց դիրքորոշումն են հայտնել, և չեմ կարծում, որ կլինեն մարդիկ, ովքեր հետքայլ կկատարեն իրենց նախաձեռնությունից:

Начался сбор подписей против переназначения Сурика Хачатряна
Интервью председателя общественной организации «Стабильное развитие» (город Капан) Армена Парсаданяна сайту «hetq.am»
-Сюникцы как будто смирились с фактом переназначения Сурика Хачатряна губернатором марза. За этот период не было никаких проявлений недовольства или акций протеста. Это объективное восприятие действительности?
-Я считаю неприемлемыми статьи с заголовками «Капанцы против» или «Сюникцы против». И среди капанцев, и среди сюникцев есть как сторонники, так и радикальные противники. Говорить, что страсти улеглись, будет неправильным. Ряд общественных деятелей и представителей различных сфер выступают с новыми инициативами, выражая свое несогласие с решением о переназначении Сурика Хачатряна губернатором марза.
-Что это за инициативы?
-В социальных сетях получила распространение петиция против Сурика Хачатряна, к которой уже присоединились 500 человек.
-Кто инициаторы?
-Об этом можно прочитать на странице петиции. Участвовал ряд общественных деятелей, в том числе, конечно, и капанцы. Инициатива появилась в результате сотрудничества с капанцами.
-Сколько подписей вы планируете собрать? Что может дать эта акция?
-Сбор подписей – один из способов придать вопросу общественный резонанс. Не думаю, что власти вернутся к этому вопросу. Они ожидали бурной критики в свой адрес, но проигнорировали ее, а это свидетельствует о том, что в вопросе назначения губернатором Сюника своего кандидата у них не было альтернативы.
-Есть ли опасение, что местные власти будут оказывать давление на членов инициативной группы по сбору подписей?
-Инициаторов много – около 70 человек, и оказывать давление на такое количество людей невозможно. Кроме того, инициаторы высказали свою принципиальную позицию, поэтому я не думаю, что найдутся такие, которые откажутся от своей инициативы.