Սերժ Սարգսյանի դժբախտությունը և Նիկոլ Փաշինյանի տվայտանքները
Ժամանակին Արտաշես Գեղամյանը սահմանեց այն չափորոշիչները, որոնցով այսօր առաջնորդվում է սերժսարգսյանական ագիտպրոպը։
«Ում անունը կապվի Սերժ Սարգսյանի անվան հետ՝ անմիջապես կվարկաբեկվի»,– «թունդ ընդդիմադիր» աշխատելու տարիներին հայտարարել էր Գեղամյանը։
Հարկ է նկատել, որ նախագահականին կից «անկախ» մամուլը ստեղծվել ու գործում է գեղամյանական պոստուլատներով։ Դա է պատճառը, որ առերևույթ այդ լրատվամիջոցները ներկայանում են ընդդիմադիր հագուկապով ու երբեմն քննադատում նաև Սերժ Սարգսյանին։
Բաղրամյան 26–ում շատ լավ գիտեն, որ Գեղամյանի դրած դիագնոզը ճիշտ է, և որպեսզի կարողանան պայքարել ՀՀԿ ղեկավարի հակառակորդների դեմ, իրենց սազանդարներին թույլ են տալիս նաև քննադատել բուն պատվիրատուին, որպեսզի մյուսների դեմ պայքարի արդյունավետությունը գոնե մի քիչ բարձրացնեն։
Սերժ Սարգսյանին այդ առումով կարելի է դժբախտ համարել։ Նրա հաճախորդները վարձատրվում են նաև իրեն հայհոյելու համար, բայց դե, նա ուրիշ տարբերակ չունի։ Պետք է համակերպվի այդ վիճակի հետ, քանի որ ունի աթոռը պահելու խնդիր։
Սերժ Սարգսյանին ուղղակիորեն պաշտպանում են ՀՀԿ–ականները, ավելի ճիշտ՝ իշխող կուսակցության «մահապարտների» թևի ներկայացուցիչներն ու օրթոդոքսները։ Ֆորմալ առումով ուրիշ մարդ չկա (հաստիքացուցակային պնակալեզներին չհաշված)։
Լիսկան ու նրա նմանները պաշտպանում են ՀՀԿ ղեկավարին, քանզի այդպիսով իրենք իրենց են պաշտպանում՝ «Ես քեզ, դու՝ ինձ» սկզբունքով։
Դե, իսկ կարենավագյանները Սարգսյանին պաշտպանում են, այսպես ասած, ի պաշտոնե։ Ընդ որում, «մահապարտներն» այդքան նվիրված չեն «շեֆին», որքան օրթոդոքս կարենավագյանները։ Վերջիններս «փարավոնի» հետ թաղվելու ենթակա հարեմի անդամներ են։ Բայց սրանք էլ անկեղծ չեն։ Սերժի հետ օրթոդոքսներին կապում է շահն ու կարիերային աճը։ Հենց դա չեղավ, անմիջապես կլքեն խորտակվող նավակը։
Սերժ Սարգսյանի իրական կողմնակիցները նրա հաճախորդներն են՝ Արամ Սարգսյան, Արման Բաբաջանյան, Աղասի Ենոքյան, «1in.am»–«tert.am» մայրուղու վրա հալումաշ լինող «փորձագետներ» և այլն։ Սրանք իրական մահապարտներ են՝ Սերժի մահապարտները, քանզի անցել են կարմիր գիծը (խոսքս Սերժի մանկության ընկերների սիրած կարմիր գծի մասին չէ)։ Բայց խնդիրն այն է, որ հաճախորդները ֆորմալ առումով անկախ կամ ընդդիմադիր են ներկայանում։ Այսինքն, չեն կարող բաց ճակատով ներկայանալ որպես սերժականներ, քանզի Գեղամյանի բանաձևն ուժի մեջ կմտնի ամենադաժան ձևով, թեև պետք է նկատել, որ նշյալ դեմքերն արդեն ընկել են «հոդվածի» տակ, ու փչացել են մինչև վերջ։ Ահա այսպես է ստեղծվում գաղջ մթնոլորտը։
Օրինակ՝ ինչպես չառաջանա գաղջ մթնոլորտ, եթե հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքի ու «եռյակի» դեմ պայքարի է նետվում Նիկոլ Փաշինյանը, ով, ըստ էության, մեղադրում է երեք ոչիշխանական ուժերին Սերժ Սարգսյանին ոչ թե «ա լյա» Քադդաֆի, այլ անցնցում տարբերակով հեռացնելու մտադրության մեջ։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանի շուրթերով քննադատում է ԲՀԿ–ին, ՀԱԿ–ին ու «Ժառանգությանն» այն բանի համար, որ նրանք չեն ուզում քառատել, մոտակա ծառից կախել և մորթազերծ անել իրեն։ Սարգսյանն ուզում է ասել, որ ինքն այնքան վատն է, որ իրեն խաղաղ ճանապարհով հեռացնողները վատ մարդիկ են, քանզի ճիշտը ջարդուփշուր անելն էր։ Ահա այդպես է նա պայքարում «եռյակի» դեմ. հիրավի, ողորմելի վիճակ։
Պատկերացնել կարելի է, թե ինչ օրն է ընկել Սարգսյանը, որ «թունդ հեղափոխականների» միջոցով փորձում է ջուր պղտորել ինքն իրեն հայհոյելով։
Ի դեպ, ուշագրավն այն է, որ 2011թ. ՀԱԿ–իշխանություն երկխոսության հիմնական քարոզիչ Նիկոլ Փաշինյանն այժմ մեղադրում է «եռյակին» այն բանի համար, որ այդ միավորումը չի գնում հեղափոխության ու ցնցումների ճանապարհով, այլ ուզում է աշխարհում հայտնի մեթոդներով խաղաղ ու անարյուն իշխանափոխության հասնել։
«Խոխման» այն է, որ Նիկոլի փոքրաթիվ կողմնակիցները ոչիշխանականներին մեղադրում են իշխանությունը սահուն կերպով ստանալու նպատակներ ունենալու համար, բայց, միևնույն ժամանակ, հայտարարում են, որ իրենք այս պահին չեն կարող իշխանափոխության հասնել։ Այլ կերպ ասած՝ նրանք դեմ են, որ այսօր իշխանափոխություն լինի, քանզի դա անում են ուրիշ ուժեր։ Պարզ լեզվով սա նշանակում է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կոչվածը կողմ է Սերժ Սարգսյանի դիրքերի պահպանմանը։ Մնացածը «ֆինտուֆլյուշկաներ» են՝ դեմագոգիա։
Տեղին է հիշեցնելը, որ 2011թ. ՀԱԿ–իշխանություն երկխոսության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը դուրս եկավ բանտից ու դարձավ Սերժ Սարգսյանի արտահաստիքային փաստաբանը՝ բոլոր սուր հարցերում և լարված իրավիճակներում աշխատելով նրա օգտին՝ լինի դա ԲՀԿ–ի դեմ քարոզ կամ ոչիշխանական ուժերի համախմբման խոչընդոտում։ Այս ամենն արդեն հասնում է զավեշտի. մարդիկ ծպտուն չէին հանում ամիսներ շարունակ, և հենց հանրահավաք եղավ, բներից դուրս հանեցին գլուխներն ու բացականչեցին «Դեմ ենք իշխանահանձմանը»։

Несчастье Сержа Саргсяна и муки Никола Пашиняна
В свое время Арташес Гегамян задал критерии, по которым сегодня работает сержсаргсяновский агитпроп.
«Тот, чье имя станет связываться с Сержем Саргсяном, автоматически дискредитируется», - заявил в годы работы «ярым оппозиционером» Гегамян.
Нужно отметить, что действующая при президентском дворце «независимая» пресса была создана и работает на гегамяновских постулатах. Именно поэтому эти СМИ внешне позиционируют оппозиционными и даже иногда критикуют Сержа Саргсяна.
На Баграмяна 26 прекрасно знают, что поставленный Гегамяном диагноз верен, и, чтобы суметь бороться с противниками руководителя РПА, позволяют своим сазандарам критиковать также самого заказчика, чтобы хоть немного повысить эффективность борьбы с остальными.
Сержа Саргсяна в этом плане можно считать несчастным человеком. Его клиенты получают деньги в том числе за оскорбления в его адрес, но ничего другого ему больше не остается. Он должен смириться с этим, поскольку перед ним стоит задача сохранения своего кресла.
В открытую Сержа Саргсяна защищают лишь члены РПА, вернее – ортодоксы и представители крыла «смертников» правящей партии. В формальном плане у него и нет других ресурсов (не считая штатных лизоблюдов).
Лиска и ему подобные защищают руководителя РПА, поскольку тем самым они защищаются сами – по принципу «Ты мне – я тебе».
Что касается каренавагянов, то они защищают Саргсяна, так сказать, по долгу службы. При этом «смертники» не преданы «шефу» настолько, насколько ортодоксальные каренавагяны. Последние являются членами гарема, который подлежит захоронению вместе с «фараоном». Тем не менее, в искренности их тоже не обвинишь. С Сержем ортодоксов связывают личные интересы и карьерный рост. Как только этого не будет, они сразу же покинут тонущий корабль.
Реальными сторонниками Сержа Саргсяна являются его клиенты: Арам Саркисян, Арман Бабаджанян, Агаси Енокян, изводящиеся на трассе «1in.am – tert.am» «эксперты» и др. Они – реальные смертники Сержа, так как перешли красную черту (речь не о красных разметках друзей детства Сержа). Однако проблема в том, что клиенты власти в формальном плане позиционируют независимыми или оппозиционными. То есть, они не могут открыто выступать в качестве сержевцев, поскольку формула Гегамяна в их отношении вступит в силу в самом жестоком своем проявлении. Хотя, необходимо также констатировать, что указанные лица уже попали под эту «статью» и дискредитировались дальше некуда. Именно так и формируется гнетущая атмосфера.
Как, например, не возникнуть этой атмосфере, когда на борьбу с «тройкой» и митингом 10 октября бросается Никол Пашинян, который, по сути, обвиняет три невластные силы в намерении отстранить Сержа Саргсяна без потрясений, а не а-ля Каддафи?
Фактически, Серж Саргсян устами Никола Пашиняна критикует ППА, АНК и «Наследие» за то, что они не хотят четвертовать, вешать или обезглавливать его самого. Саргсян хочет сказать, что он настолько плох, что желающие его отстранения мирным путем – еще хуже, так как правильным является вариант потрясений. Именно так он и борется с «тройкой» – поистине жалкое состояние.
Можно только представить, в каком убогом положении оказался Саргсян, что посредством «ярых революционеров» пытается мутить воду, охаивая самого себя.
Кстати, примечательно то, что основной пропагандист диалога между АНК и властью 2011 года Никол Пашинян сейчас обвиняет «тройку» в том, что это объединение не идет на революцию и потрясения, а известными во всем мире методами хочет добиться бескровной смены власти.
Хохма в том, что немногочисленные сторонники Никола обвиняют невластные силы в намерении получить власть по плавному сценарию, однако одновременно заявляют, что сами добиться власти на данный момент не могут. Иными словами, они против того, чтобы смена власти произошла сегодня, поскольку ее осуществляют другие силы. На простом языке это означает, что так называемый «Гражданский договор» поддерживает сохранение позиций Сержа Саргсяна. Всё остальное – обычная демагогия.
Уместно напомнить, что в результате диалога АНК-власть в 2011 году Никол Пашинян вышел на свободу и стал внештатным адвокатом Сержа Саргсяна, во всех острых вопросах и ситуациях работая в его пользу, будь это агитация против ППА или чинение препятствий консолидации невластных сил. Всё это уже становится курьезом: они молчали на протяжении месяцев и, как только состоялся митинг, высунулись из своих нор, скандируя «Мы против сдачи власти». Вот такие вот пироги.