ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարներն այսօր կհանդիպեն Լյուքսեմբուրգում
Այս տարվա փետրվարից Ուկրաինայում իրավիճակի զարգացումը չի դառնա ԵՄ 28 երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հերթական հանդիպման գլխավոր թեման, որը կկայանա այսօր Լյուքսեմբուրգում։ Նախարարների հիմնական ուշադրությունը կզետեղվի Եվրոպայում Էբոլա վարակի տարածման կանխարգելման և ԵՄ և ՆԱՏՕ պետությունների՝ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում ներդրած ջանքերի ուղղությամբ։
Ուկրաինայի իրավիճակի վերաբերյալ նախարարները կփոխանակվեն մտքերով, սակայն որևէ որոշում չեն ընդունի ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ամբողջական կամ մասնակի չեղարկման մասին։ Այս մասին «ՏԱՍՍ»–ին հաղորդել է ԵՄ խորհրդի աղբյուրը։
Հերթական գործնական քայլը պատժամիջոցների փոփոխման հարցում պետք է դառնա իրավիճակի գնահատումն Արևելյան Ուկրաինայում ԵՄ մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեի նիստում, որը կկայանա հոկտեմբերի վերջին։ Միայն դրանից հետո պարզ կդառնա՝ պատրա՞ստ են արդյոք ԵՄ անդամները պատժամիջոցների մասնակի կամ ամբողջական չեղարկման։ Այդ գնահատականի կարևոր գործոններից է հրադադարի պահպանումը, ՌԴ գործնական քայլերը բախման կարգավորման հասնելու ուղղությամբ, մինսկյան պայմանավորվածությունների կատարումը ևայլն։

Главы МИД ЕС обсудят в Люксембурге развитие ситуации на Украине
Развитие ситуации на Украине впервые с февраля этого года не станет главной темой очередной плановой встречи министров иностранных дел 28 стран Евросоюза, которая состоится в понедельник в Люксембурге. Основное внимание министров будет сосредоточено на вопросах предотвращения распространения в Европе вируса Эбола и усилиям государств ЕС и НАТО по борьбе с радикальной организацией «Исламское государство» в Ираке.
По ситуации на Украине министры «обменяются мнениями, но не будут принимать каких-либо решений в отношении частичной или полной отмены санкций ЕС против России». Об этом сообщил ТАСС источник в Совете ЕС.
По информации агентства, в заявлении, по итогам обсуждения ситуации на Украине, министры сделают акцент на необходимости всестороннего выполнения договоренностей о прекращении огня, выразят полную поддержку суверенитету и территориальной целостности страны и заявят о необходимости перезапуска политического процесса, включая проведение парламентских выборов на всей территории Украины, на которые ЕС направит своих наблюдателей.
Министры также рассмотрят возможности оказания содействия со стороны Евросоюза по обеспечению мониторинга на российско-украинской границе.