Ոչիշխանական խմբակցություններն ԱԺ երկու արտահերթ հարց են ներկայացրել
Այսօր մեկնարկած ԱԺ քառօրյայի ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը՝ 44 ստորագրությամբ, խորհրդարանի օրակարգում երկու արտահերթ հարց է ներառել՝ «Հայտարարություն Հայաստանում կառավարման ճգնաժամի մասին» և «Ընտրական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին։
Զուրաբյանը նշել է, որ միաժամանակ Կառավարությունն անհետաձգելի համարվող նախագծեր է ներկայացրել, որոնց քննարկման համար իրականում դեռ երեք ամիս ժամկետ կա։
–Ըստ ԱԺ կանոնակարգի՝ խորհրդարանի նախագահը լիազորություն չունի սահմանել հաջորդականություն արտահերթ հարցերի համար։ Մեզ համար ակնհայտ է, որ ըննդիմության կողմից ներկայացված հարցերն ունեն առաջնահերթություն Կառավարության ներկայացրած հարցերի նկատմամբ,–ասել է Լ. Զուրաբյանը,–մենք կառավարման ճգնաժամի մասին հարցը պատահական չենք ներկայացրել։ Հոկտեմբերի 10–ին Ազատության հրապարակում տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ արձանագրել են, որ Հայաստանի իշխանությունները ձախողել են բոլոր ուղղություններով։ Պետք է անհետաձգելի միջոցառումներ ձեռնարկել, քանի որ ամբողջ ժողովուրդը սպասում է այս հարցի լուծմանը։ Մեր բարձրացրած հարցն իսկապես անհետաձգելի է։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, սակայն, նկատել է. «Ինչպես կանոնակարգն է պահանջում, այդ նույն ոգով էլ կքննարկենք ձեր հարցը»։

Невластные фракции НС подняли в парламенте два внеочередных вопроса
В ходе сегодняшнего заседания Национального собрания РА руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян заявил о том, что оппозиция собрала 44 подписи депутатов для включения в повестку НС внеочередных вопросов о внесении изменений в закон «Об объявлении в РА правительственного кризиса» и Избирательный кодекс РА.
Зурабян отметил, что одновременно правительство представило так называемые неотложные законопроекты, которые в действительности могут быть рассмотрены в ближайшие три месяца.
«Согласно Регламенту НС, спикер парламента не уполномочен определять порядка рассмотрения внеочередных вопросов. Для нас очевидно, что поднятые оппозицией вопросы приоритетны по отношению к правительственных законопроектам, - отметил Зурабян. – Мы подняли вопрос о правительственном кризисе не просто так. 10 октября на площади Свободы десятки тысяч граждан зафиксировали, что власти страны провалились по всем направлениям. Нужно принять неотложные меры, так как решения этого вопроса ждет весь народ. Поднятый нами вопрос действительно неотложен».