Բ26–ը հայտարարում է սեզոնի բացումը
Ընդդիմության հանրահավաքը ստիպեց Սերժ Սարգսյանին հետաձգել իր փրկության ծրագրի մեկնարկը։ Նրա մամլո խոսնակը հայտարարեց, որ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ կարծիք կհնչեցվի հաջորդ տարվա փետրվար–մարտ ամիսներին։
«Նկատի ունենալով, որ հայեցակարգում արծարծված որոշ հիմնահարցեր ունեն ընդգծված քաղաքական բաղադրիչ, դրանց կապակցությամբ ակնկալվում են լրացուցիչ քաղաքական քննարկումներ և քաղաքական ավելի մեծ կոնսոլիդացիա: Ուստի, հայեցակարգի վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի 2015 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում»,– մասնավորապես նշված է Սարգսյանի մամլո խոսնակ Սաղաթելյանի պարզաբանման մեջ։
Եվ այսպես, ՀՀԿ ղեկավարն իր այս մոտեցմամբ, կամա թե ակամա, արձանագրել է երեք բան.
Ա. ներքաղաքական այս պայմաններում ռիսկ չի անում սկսել սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը,
Բ. սահմանադրական փոփոխությունների համար չկա հանրային պահանջ, և դա բացառապես իր նախաձեռնությունն է՝ հայտնի նպատակով,
Գ. փորձ է արվելու քաղաքական նոր առևտուր սկսել և նոր հաճախորդներ ձեռք բերել, որի անունը դնելու են «քաղաքական ավելի մեծ կոնսոլիդացիայի ապահովում»։
«Գ» կետի հետ կապված՝ ակնհայտ է, որ մինչև հաջորդ տարվա փետրվար–մարտ ամիսը «Վերջի բոլշևիկը» հաճախորդների մանրամեծածախ առևտուր է սկելու, և ձգտելու է գոնե ձևականորեն ընդլայնել սահմանադրական փոփոխությունների կողմնակիցների քանակը։
Առայժմ միայն ՀՅԴ–ի վերնախավից են լսվում հիացական գնահատականներ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ։
Ուշագրավն այն է, որ անգամ ՀՀԿ–ն ողջ կազմով չի ողջունում սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարը, դե, իսկ փոփոխությունների հայեցակարգը ներկայացնողները լվանում են իրենց ձեռքերը՝ հայտարարելով, թե քաղաքական կոնսենսուսի անհրաժեշտություն կա, և դա արդեն զուտ քաղաքական հարթության մեջ է։
Սարգսյանը շատ լավ հասկանում է, որ ՀՅԴ վերնախավի աջակցությամբ՝ հեռու չես գնա։ Դա է պատճառը, որ այժմ նա «գովազդային» դադար է վերցրել, որպեսզի գույքագրի իր ուժերը և հնարավորության դեպքում համալրի իր պաշտպանների շարքերը։
Մի խոսքով, հաճախորդների նոր՝ աշուն–ձմեռ հավաքածու է ներկայացվելու հանրությանը, եթե, իհարկե, ստացվի։
Քաղաքական դաշտում բոլոր լուրջ ուժերն արդեն դեմ են արտահայտվել Սերժի վերարտադրման ծրագրին։ Այդ առումով բան չի փոխվել։
ՀՀԿ ղեկավարի հույսն այն է, որ Ազատության հրապարակում սկիզբ դրված համաժողովրդական շարժումը կմարի, բայց դե, «եռյակն» այնպիսի նշաձող է սահմանել, որ հետդարձի ճանապարհ չկա։ Հետդարձի ճանապարհ ունի Սարգսյանը, ով կարող է արժանապատիվ ու անվտանգ հեռացման երաշխիքներ ստանալ, եթե չհամառի։ Մնում է միայն Սերժին հրաժարական պարտադրելու բոլոր նախադրյալներն առարկայական դարձնել և ուղարկել նրան չվաստակած հանգստի։

Президентский дворец открывает новый сезон
Митинг оппозиции заставил Сержа Саргсяна отсрочить старт программы по своему спасению. Его пресс-секретарь заявил, что окончательная позиция по конституционным изменениям будет озвучена в феврале-марте следующего года.
«Учитывая то, что в некоторых основных вопросах, затронутых в концепции, присутствует политическая составляющая, в связи с ними ожидаются дополнительные политические обсуждения и еще большая политическая консолидация. Окончательная позиция президента РА по концепции, по всей вероятности, станет известна в феврале-марте 2015 года», - отмечается, в частности, в разъяснении пресс-секретаря Саргсяна Армана Сагателяна.
Итак, этим своим подходом руководитель РПА, волей-неволей, констатировал три вещи:
а) в нынешних политических условиях он не рискует давать старт процессу конституционных изменений;
б) общественного требования конституционных изменений нет, и они являются исключительно его инициативой, проявленной в известных целях;
в) предпринимается попытка начать новые политически торги и приобрести новых клиентов власти под именем «еще большей политической консолидации».
По части пункта «в» понятно, что до февраля-марта следующего года «последний большевик» начнет новые мелкооптовые торги по заполучению клиентов и попытается хотя бы формально расширить список сторонников конституционных изменений.
Восторженные оценки по части конституционных изменений пока раздаются лишь из верхушки АРФД.
Примечательно то, что даже РПА не приветствует эти изменения в полном составе. Представляющие же концепцию умывают руки, заявляя, что в данном вопросе необходим политический консенсус, который находится в сугубо политической плоскости.
Саргсян прекрасно понимает, что на поддержке верхушки АРФД далеко не уедешь. Именно поэтому он и взял сейчас «рекламную» паузу, чтобы инвентаризировать свой арсенал и пополнить в случае необходимости ряды своих защитников.
Словом, обществу будет представлена новая осенне-зимняя коллекция клиентов власти, если, конечно, удастся.
На политическом поле все серьезные силы уже высказались против намерения Сержа воспроизвести свою власть. В этом плане ничего не изменилось.
Серж Саргсян надеется лишь на то, что зародившееся на площади Свободы общенародное движение угаснет, однако «тройка» уже задала такую планку, при которой нет дороги назад . Возможность пойти на попятную имеет Саргсян, который может получить гарантии достойного и безопасного ухода, если не будет упорствовать. Остается лишь материализовать все предпосылки принуждения Саргсяна к отставке и отправить его на незаслуженный отдых.