Բելառուսում մտադիր են պատժել ձրիակերության համար
Բելառուսում հնարավոր է՝ Վարչական իրավախախտումների կոդեքս վերադարձվի չաշխատող քաղաքացիներին պատասխանատվության ենթարկելու դրույթը, որոնք խուսափում են տեղավորվել աշխատանքի։ Հարցը բարձրացվել է նախագահ Լուկաշենկոյի մոտ կայացած նիստին։
«Ցանկանում եք վերադարձնել «ձրիակեր» հասկացությո՞ւնը՝ վերադարձրե՛ք։ Դա հասկանալի կլինի ժողովրդի համար։ Ոչ մի լավ բան, ինչ արվել է խորհրդային ժամանակներում, այդ թվում՝ եզրույթները, պետք չէ շպրտել», – ասել է նա։
Դրա հետ մեկտեղ՝ նախագահը պահանջել է անգործներին բոլոր հայտնի մեթոդներով ստիպել աշխատել, վերջ տալ պետական բարիքների անվճար բաժանմանը. «Մինչև հունվարի 1-ը միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի բոլորն աշխատեն, ստիպել բոլորին աշխատել»։
«Ինչպես ինձ զեկուցել են, մեր քաղաքացիներից 500 հազարը չի մասնակցում երկրի տնտեսությանը։ Թող 100 հազարը տնային տնտեսուհի լինի։ Իսկ 400 հազա՞րն ինչով է զբաղվում։ Ո՞ւմ հաշվին են ապրում», – նշել է Լուկաշենկոն։ Նրա խոսքերով՝ «ժամանակն է դադարեցնել ձրիակերությունը. 400 հազարը պետք է ներգրավվի աշխատանքի»։
Բելառուսի ֆիննախի ներկայացուցիչն էլ իր հերթին առաջարկել է երկրում ձրիակերության հարկ ներդնելու մասին։ Նախատեսվում է տարեկան հարկը սահմանել 2.6 մլն բելառուսական ռուբլի:

В Белоруссии намерены ввести наказание за тунеядство
В Кодекс об административных правонарушениях Белоруссии может быть возвращена норма, позволяющая привлекать к ответственности граждан, которые не работают и уклоняются от трудоустройства. Данный вопрос был поднят на совещании у президента страны Александра Лукашенко, сообщает ТАСС.
«Хотите вернуть понятие «тунеядство» – возвращайте. Это будет понятнее для народа. Ничего доброго, что было в советские времена сделано, отбрасывать, в том числе и терминологию, не надо», - сказал он.
При этом Лукашенко потребовал любыми известными способами заставить бездельников работать, прекратить бесплатно раздавать государственные блага.
«Как мне докладывают, около 500 тыс. наших граждан не задействованы в экономике страны. Пусть 100 тыс. – это домохозяйки и работающие на собственном подворье. А 400 тыс. чем занимаются? За чей счет живут?» - отметил Лукашенко. По его словам, «пора прекращать это иждивенчество, 400 тыс. должны быть вовлечены именем революции в работу».
Со своей стороны представитель Минфина Белоруссии сообщил о подготовке к введению в стране налога на тунеядство. Предполагается, что ежегодная сумма налога может составить 2,6 млн. белорусских рублей (около $280).