Շվեդիան չի անդամակցի ՆԱՏՕ–ին, սակայն կապերը դաշինքի հետ կարող են սերտանալ
Շվեդիան մտադիր չէ մտնել ՆԱՏՕ, սակայն կապերը դաշինքի հետ կարող են ավելի սերտանալ։ Այս մասին հայտնել է թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենը, որը պաշտոնական այցով Թալինում է։
«Շվեդիան շարունակելու է մնալ ՆԱՏՕ–ից դուրս։ Սակայն կարող է խոսքը գնալ առավել սերտ համագործակցության մասին ռազմական դաշինքի հետ», – նշել է շվեդ վարչապետը։
Էստոնական կառավարության ղեկավար Թաավի Ռիյվասը համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարել է, որ երկու պետությունների առաջնորդները միանման հայացքներ ունեն անվտանգության վերաբերյալ։
Հարցին՝ ի՞նչ հնարավոր գործողության կդիմի Շվեդիան, եթե Ոուսաստանը հարձակվի Էստոնիայի վրա, շվեդ վարչապետն ասել է՝ հարցը բավական շահադիտական է պատասխանելու համար։

Швеция не вступит в НАТО, но контакты с альянсом могут стать более тесными
Швеция не намерена вступать в НАТО, но контакты с блоком могут стать более тесными. Об этом, как передает ТАСС, сегодня заявил премьер-министр королевства Стефан Лёвен, находящийся с официальным визитом в Таллине.
На совместной пресс-конференции глава эстонского правительства Таави Рыйвас сообщил, что у лидеров двух государств одинаковые взгляды на вопросы безопасности.
По словам эстонского премьера, Швеция является одним из важнейших торговых партнеров Эстонии: на долю королевства приходится 25% эстонского импорта.
В ходе пресс-конференции Лёвену был задан вопрос о возможных действиях Швеции в случае, если Россия нападет на Эстонию. Глава шведского правительства сказал, что «вопрос слишком спекулятивный, чтобы на него отвечать».