ԱՄՆ–ը մտադիր է Իրաքին 46 հազար ական ու տանկի պահեստամաս վաճառել
ԱՄՆ–ը մտադիր է Իրաքին 46 հազար ական վաճառել «Abrams» տանկերի համար, ինչպես նաև դրանց պահեստամասեր «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում երկրի մարտունակությունն ամրապնդելու համար։ Այս մասին լրագրողների համար մշտական ճեպազրույցում հայտնել է ամերիկյան արտգործվարչության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Մարի Հարֆը։
«Հոկտեմբերի 20-ին պետքարտուղարությունը հավանություն է տվել Իրաքին «М1А1 Abrams»–ին 46 հազար ական վաճառելուն, ինչպես նաև համալրող սարքավորումներ, պահեստամասեր և լոգիստիկ աջակցություն՝ ընդհանուր 600 մլն դոլար արժողությամբ», – ասել է նա։ Հարֆը հստակեցրել է, որ այդպիսով ԱՄՆ–ն աջակցություն է ցուցաբերում Իրաքին՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի իսլամիստների դեմ պայքարում։

США намерены продать Ираку 46 тысяч снарядов и запчасти для танков
США намерены продать Ираку 46 тыс. снарядов для танков «Abrams», а также необходимые запчасти к ним для усиления возможностей страны в борьбе с группировкой «Исламское государство». Об этом на регулярном брифинге для журналистов сообщила заместитель главы пресс-службы американского внешнеполитического ведомства Мари Харф, передает ТАСС.
«Госдепартамент 20 октября одобрил продажу Ираку до 46 тысяч снарядов для «М1А1 Abrams», а также сопутствующего оборудования, запчастей и предоставление логистической поддержки на общую сумму в 600 млн. долларов», - сказала она. Харф пояснила, что таким образом США оказывают поддержку Ираку как стратегическому партнеру в борьбе с исламистами.
Она уточнила, что теперь предстоит 30-дневный период уведомления Конгресса об этой сделке, «после чего госдепартамент и правительство Ирака уладят технические и административные детали».