Ֆրանսիայի խորհրդարանը նախագահին պաշտոնից հեռացնելու կարգի մասին օրենք է ընդունել
Ֆրանսիական խորհրդարանը նախագահին պաշտոնից հեռացնելու կարգի մասին օրենք է ընդունել։ Քվեարկությունը կայացել է նախօրեին։ Ընթացիկ տարվա հունվարին նախագծին հավանություն է տվել Ազգային ժողովը։
Օրենքի դրույթները նախատեսում են պետության ղեկավարին իշխանությունից հեռացնելու արագ ընթացակարգ «նրա կողմից այնպիսի արարքների դեպքում, որոնք անհամատեղելի են բարձր պաշտոնում գտնվելու հետ»։ Համաձայն ֆրանսիացի իրավաբանների պարզաբանման՝ նախագիծը ենթադրում է ինչպես քրեական գործողությունների դեպքեր, օրինակ՝ սպանություն, այնպես էլ անմիջական պարտավորության չկատարում նախագահի կողմից, այդ թվում՝ Կառավարության նիստեր անցկացնելուց ու օրենքներին հավանություն տալուց հրաժարում։
Առիթ կարող են հանդիսանալ նաև նախագահի կողմից Սահմանադրության դրույթների կատարումը խոչընդոտելը և նրան տրված իշխանության չարաշահումը։
Նման իրավիճակի առկայության դեպքում խորհրդարանի երկու պալատները պետք է ձայների 2/3–ով քվեարկեն հատուկ Գերագույն դատական պալատի ձևավորմանը։ Կազմն ընդգրկում է երկու պալատների պատգամավորներին, իսկ այն գլխավորում է Ազգային ժողովի նախագահը։ Դատարանի ձևավորման նախաձեռնությամբ կարող է հանդես գալ ինչպես Սենատը, այնպես էլ Ազգային ժողովը։ Սակայն եթե խորհրդարանի երկրորդ պալատը մերժում է այդ մարմնի ձևավորումը, գործընթացը չեղարկվում է։

Парламент Франции принял закон о порядке отстранения президента страны от должности
Французский парламент принял закон о порядке отстранения президента страны от должности. Голосование по проекту состоялось минувшей ночью в Сенате, сообщает ТАСС. В январе текущего года этот проект поддержало Национальное собрание.
Положения закона предусматривают быструю процедуру отстранения лидера государства от власти в случае «совершения им проступков, не совместимых с нахождением на его высокой должности». Согласно пояснению французских юристов, имеются в виду как уголовные преступления, например, убийство человека, так и невыполнение президентом своих непосредственных обязанностей, в том числе отказ от проведения заседания совета министров и немотивированный отказ от одобрения законов.
Также поводом может послужить воспрепятствование президентом осуществлению положений конституции и злоупотребление предоставленной ему властью.
В случае возникновения подобной ситуации обе палаты должны большинством в две трети голосов проголосовать за формирование специальной Верховной судебной палаты. В ее состав входят депутаты двух палат парламента, а возглавляет ее председатель Национального собрания. Инициатива формирования суда может исходить как от Сената, так и от Национального собрания. Однако если вторая палата парламента, в которую передается предложение о созыве, отклонит его, процедура прекращается.
Решение о возможности отстранения его от должности должно быть вынесено в месячный срок. Голосование проводится бюллетенями и принимается большинством в две трети голосов.