Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հոսպիտալացվել է
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հոսպիտալացվել է Բրյուսելում, որտեղ գտնվում է ԵՄ գագաթաժողովին մասնակցելու համար։ Այս մասին հաղորդել է հանրապետության կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը։
Նրա կողմից տարածված հայտարարությունում նշվում է, որ առողջական վիճակի պատճառով նախագահը չի կարող մասնակցել գագաթաժողովին, սակայն ելույթի տեքստը կուղղի գրավոր տարբերակով։
68-ամյա նախագահը հոսպիտալացվել է քթից երկարատև արյունահոսության պատճառով՝ պայմանավորված բարձր ճնշմամբ։
Ավելի ուշ նախագահին դուրս են գրել, սակայն բժիշկները նրան երկու օրով անկողնային ռեժիմ են նշանակել։
Անաստասիադիսը գագաթաժողովին մասնակցելու գլխավոր խնդիրն է համարում ԵՄ իր գործընկերներին Կիպրոսի դիրքորոշումը ներկայացնելը՝ Թուրքիայի՝ հանրապետության բացառապես տնտեսական գոտի հետազոտական նավ ուղղելը Կիպրոսը համարում է ԵՄ անդամի ինքնիշխան իրավունքների խախտում բնական ռեսուրսների մշակման գործում։

Президент Кипра Никос Анастасиадис госпитализирован в Брюсселе
Президент Республики Кипр Никос Анастасиадис был госпитализирован в Брюсселе, где он находится для участия в саммите ЕС. Об этом сообщил официальный представитель правительства республики Никос Христодулидис, передает ТАСС.
68-летний глава государства помещен в больницу в связи с длительным кровотечением из носа, вызванном, скорее всего, повышенным давлением. Позднее президента выписали, однако врачи прописали ему соблюдать постельный режим в течение двух дней.
Главной задачей своего участия в саммите Анастасиадис считает доведение до своих коллег по ЕС позиции Кипра в отношении направления Турцией исследовательского судна в исключительную экономическую зону республики, что власти страны рассматривают как грубое нарушение суверенных прав члена ЕС на разработку природных ресурсов.
Этот шаг Анкары стал причиной приостановления Анастасиадисом своего участия в переговорном процессе по кипрскому урегулированию. Кипр хочет, чтобы ЕС оказал давление на Турцию с тем, чтобы она отказалась от «угроз и шантажа, что делает невозможным продолжение переговорного процесса» по воссоединению страны.