Ռ. Հակոբյան. «Դրված է իշխանափոխության հարց»
ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցներին «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը, գնահատելով անցած քառօրյան, ընդգծել է, որ իշխանությունը դիմել էր մանր խորամանկության, և ոչիշխանական «եռյակի» արտահերթ հարցը չքննարկելու համար օրակարգ էր բերել անհետաձգելի ճանաչված օրենսդրական փաթեթ։
«7օր»–ի հարցին ի պատասխան՝ նա նշել է, որ Հայաստանում կառավարման ճգնաժամի և Ընտրական օրենսգրքի հետ կապված նախագծերը քննարկելու համար «եռյակը» կարող է նաև արտահերթ նիստ հրավիրել։
–Բայց ունենք նաև ավանդույթ, որ անհրաժեշտ ստորագրություններն ապահովել ենք, արտահերթ նիստը հրավիրել են, բայց մեծամասնությունը չի եկել և ձախողել է այն,–ասել է Ռ. Հակոբյանը։
Ինչ վերաբերում է այսօր Ազատության հրապարակում հրավիրված համապետական հանրահավաքին, Ռ. Հակոբյանը նշել է, որ շարժման հիմնական նպատակն իշխանափոխությունն է։
–Ընդհանուր գծերով՝ «ճանապարհային քարտեզը» ճշտված է։ Դրված է իշխանափոխության հարց, և մենք ավելի շատ ուշադրություն ենք դարձնում արդյունքի վրա, քան լոզունգների։ Մենք տեսել ենք մեր քաղաքական մշակույթում, երբ գերի են ընկել լոզունգներին, և պարտվել են։ Միասնական օրակարգն այն է, որ «եռյակը» գնում է իշխանափոխության։ Որևէ խոսք իր արժեքը կորցրել է. իսկապես, պետք է արդեն գնալ գործողությունների, և հույս ունենք, որ այսօրվա հանրահավաքը չի լինի գեղեցիկ կարգախոսների հանրահավաք,–ավելացրել է Ռ. Հակոբյանը։
Նա ընդգծել է, որ շատ ավելի սահուն կլինեն արմատական փոփոխությունները, եթե իշխանություններն իրե՛նք նախաձեռնեն, և նույնիսկ ուղիղ եթերում նստեն և բաց քննարկեն ու գտնեն երկիրն այս իրավիճակից դուրս հանելու դեղատոմսը։

Рубен Акопян: «Поставлена задача смены власти»
Оценивая в ходе сегодняшнего брифинга в НС прошедшую четырехдневку заседаний парламента, руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян заявил, что власти идут на мелкие хитрости, и, чтобы не обсуждать внеочередные вопросы невластной «тройки», внесли в повестку признанный неотложным законодательный пакет.
В беседе с «7or» он отметил, что для рассмотрения законопроектов о правительственном кризисе и Избирательном кодексе «тройка» может инициировать также внеочередное заседание НС.
«Однако уже сложилась печальная традиция, когда мы собираем необходимые для созыва внеочередного заседания подписи, а парламентское большинство бойкотирует и срывает заседание», - сказал Акопян.
Что касается предстоящего сегодня на площади Свободы общереспубликанского митинга, то Акопян подчеркнул, что главной целью движения является смена власти.
«По основным положениям «дорожная карта» уже согласована. Поставлена задача смены власти, и мы больше внимания уделяем конечному результату, нежели лозунгам. Из опыта политической культуры нашей страны мы знаем, как легко оказаться в плену лозунгов и проиграть. Совместной повесткой является то что, «тройка» идет на смену власти. Слова уже потеряли свою ценность, и уже действительно нужно идти на конкретные шаги. Мы надеемся, что сегодняшний митинг не будет мероприятием красивых лозунгов», - добавил руководитель фракции «Наследие».
По его словам, коренные изменения пройдут более плавно, если их инициируют сами власти, если в прямом эфире сядут, обсудят и найдут рецепт выведения страны из этого состояния.