Պենտագոն. ««Իսլամական պետությունը» հարյուրավոր զինյալներ է կորցրել, սակայն մտադիր չէ հանձնվել»
ԱՄՆ օդուժը և հակաահաբեկչական կոալիցիայի այլ երկրներ ավիահարվածներ են հացրել «Իսլամական պետությանը»՝ զգալի կորուստներ պատճառելով նրա շարքերին և ստիպելով ահաբեկիչներին փոխել մարտավարությունը։ Այս մասին նախօրեին ասել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար, փոխծովակալ Ջոն Քիրբին։
Նրան հարց է տրվել կոալիցիայի ռազմավարության արդյունավետության մասին Իրաքում և Սիրիայում։
«Մենք հավատում ենք, որ այդ ռազմավարությունը գործում է։ Կոալիցիան շարունակում է ամրապնդվել։ Այդ գործողություններն ունեն ուղիղ ազդեցություն ունեն ԻՊ վրա», – ասել է պաշտպանական գերատեսչության մամուլի խոսնակը։
«Մենք հաստատ գիտենք, որ ազդել ենք այդ տղաների վրա։ Նրանք կորցնում են եկամտի աղբյուրը, հրամանատարական կետերը, ֆինանսավորումը, վարժական ճամբարները, անթիվ տրանսպորտ և հրետանի», – նշել է Քիրբին։
«Նրանք հարյուրավոր զինյալներ են կորցրել։ Կորցրել են ազատ տեղաշարժվելու հնարավորությունը. երբ նրանք տեղաշարժվում են, նրանց խփում են», – հավելել է նա։

«Исламское государство» потеряло сотни бойцов, но сдаваться не намерено – Пентагон
Авиаудары ВВС США и других стран антитеррористической коалиции по группировке «Исламское государство» (ИГ) привели к значительным потерям в ее рядах и заставили террористов поменять тактику. Как сообщает ТАСС, об этом накануне в ходе брифинга заявил пресс-секретарь Пентагона, контр-адмирал Джон Кирби.
Ему был задан вопрос, касающийся эффективности стратегии Запада по нанесению по исламистам ударов с воздуха в Ираке и Сирии. «Мы верим, что эта стратегия работает. Коалиция продолжает усиливаться. Эти действия имеют прямое влияние на ИГ», - сказал пресс-секретарь оборонного ведомства.
«Мы точно знаем, что мы повлияли на этих парней. Они теряют источники дохода, они теряют командные пункты, финансирование, они теряют тренировочные лагеря, бесчисленное количество транспорта и артиллерии», - отметил Кирби.
«Они потеряли сотни бойцов. Они точно утратили возможность свободно передвигаться, так, как они могли до этого. Когда они это делают, по ним бьют», - добавил он.