Յացենյուկը մտադիր է կոալիցիա ձևավորել «Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինքի» հետ
Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկի «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը մտադիր է մոտ ժամանակներս կոալիցիա ձևավորել «Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինքի» հետ։ Այս մասին նա հայտարարել է «Ուկրաինա 112» հեռուստաընկերության եթերում։
«Հենց նոր ես հանդիպում ունեցա Պյոտր Պորոշենկոյի հետ, և մենք մոտ ապագայում կոալիցիա կձևավորենք, – նշել է նա։ – Կոալիցիայի հիմքը ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագիրն է»։
Համաձայն Ուկրաինայի ԿԸՀ նախնական տվյալների՝ Յացենյուկի «Ժողովրդական ճակատը» խորհրդարանական ընտրություններում հավաքել է ընտրողների ձայների 21,71 %–ը, իսկ «Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինքը»՝ 21,62 %–ը։

Яценюк заявил, что скоро начнет формировать коалицию с «Блоком Петра Порошенко»
Партия «Народный фронт» Арсения Яценюка намерена в ближайшее время приступить к формированию коалиции с «Блоком Петра Порошенко». Об этом премьер-министр Украины Арсений Яценюк заявил в эфире телеканала «112 Украина», сообщает ТАСС.
«Только что у меня была встреча с Порошенко, и мы будем в ближайшие сроки формировать коалицию, – отметил он. – База для коалиции – Соглашение об ассоциации с ЕС».
Согласно данным экзит-полов, обе политические силы претендуют примерно на 45 процентов голосов избирателей.