Ոչ բոլոր ընտանիքներն են Չինաստանում օգտվել երկրորդ երեխա ունենալու հնարավորությունից
Ոչ բոլոր ընտանիքներն են Չինաստանում օգտվել երկրորդ երեխա ունենալու հնարավորությունից։ Այս մասին հաղորդում է Ընտանիքի պլանավորման և առողջապահության ազգային հանձնաժողովը։
Չինաստանի իշխանությունները 2013թ. նոյեմբերին թուլացրեցին 1970–ից գործող «մեկ երեխայի» քաղաքականությունը՝ թույլատրելով ընտանիքներին երկու երեխա ունենալ՝ պայմանով, որ ծնողներից մեկն ընտանիքում լինի միակ երեխան։ Ավելի վաղ այս պայմանը վերաբերում էր երկու ծնողին։
ՉԺՀ իշխանությունները ենթադրում էին, որ բնակչության թվաքանակը կավելանա 2 մլն–ով , սակայն 11 մլն զույգից միայն 700 հազարն է օգտվել այդ հնարավորությունից։
Քաղաքականության ազատականացմանը նպաստող գործոններից մեկը Չինաստանում դարձավ բնակչության ժողովրդագրական կազմի փոփոխությունը։ Վիճակագրության Ազգային բյուրոն հայտարարել էր, որ նախորդ տարի երկրի աշխատունակ բնակչությունը կրճատվել է 2.44 մլն–ով։

Немногие семьи в Китае воспользовались шансом завести второго ребенка
Лишь немногие семьи в Китае воспользовались шансом завести второго ребенка. Как передает РИА «Новости», об этом сообщает Национальная комиссия Китая по здоровью и планированию семьи.
В ноябре 2013 года власти Китая смягчили существовавшую с 1970 года политику «одного ребенка», разрешив семьям иметь двух детей при условии, что один из родителей сам является единственным ребенком в семье. Ранее оба родителя должны были быть единственными детьми в семье.
Власти КНР предполагали, что численность населения увеличится на два миллиона человек. Однако из 11 миллионов пар, у которых появилась возможность завести второго ребенка, лишь 700 тысяч воспользовались ей.
Одним из факторов, который способствовал либерализации политики, оказалось резкое изменение демографического состава населения. Китайское Национальное бюро статистики ранее заявляло, что трудоспособное население страны сократилось на 2,44 миллиона человек в прошлом году.