S&P-ն Ադրբեջանի վարկանիշն իջեցրել է «աղբային» մակարդակի
«Standard & Poor's» միջազգային վարկանշային գործակալությունը, նավթի գների անկման համապատկերին, ազգային արժույթով և արտարժույթով Ադրբեջանի երկարաժամկետ վարկային վարկանիշները BBB-ից (ներդրումային մակարդակի վերջին աստիճանը) իջեցրել է BB+–ի՝ «աղբային» մակարդակի։ Այս մասին հայտնում է «Գազետան»։
S&P-ից նշել են, որ Ադրբեջանի վարկանշավորման պատմության մեջ դա առաջին իջեցումն է։
«Նավթի գները շարունակում էին ընկնել վերջին մի քանի ամիսներին, և մենք այժմ սպասում ենք, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մինչև 2018թ. վերջը բյուջեի դեֆիցիտ կարձանագրի։ Մեր կարծիքով արտաքին ռիսկերն ուժեղանում են, իսկ ԿԲ միջազգային պահուստները կրճատվել են 2/3-ով 2014-ի կեսերի պիկային մակարդակից հետո»,- մեկնաբանել են S&P–ի վերլուծաբանները։
Նշենք, որ օրերս Ադրբեջանի իշխանությունները դիմել էին ԱՄՀ–ին և Համաշխարհային բանկին 4 մլրդ դոլար խնդրելով տնտեսական բարեփոխումներ անցկացնելու համար։
«Interfax»-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանն այդպիսով առաջին երկիրը կդառնա, որն այդ կազմակերպություններից վարկեր կստանա նավթի գների անկումից տուժած երկրների համար նախատեսված օգնության արտակարգ փաթեթների շարքից։

S&P снизило рейтинг Азербайджана до «мусорного» уровня
Служба кредитных рейтингов «Standard & Poor's» в пятницу снизила долгосрочные кредитные рейтинги Азербайджана в национальной и иностранной валютах с «BBB-» , последней ступени инвестиционного уровня, до «мусорного» уровня «BB+» на фоне обвала цен на нефть, передает «Интерфакс».
Как говорится в сообщении S&P, это первое снижение за все время рейтингования Азербайджана. Прогноз изменения рейтинга – «стабильный».
Краткосрочные рейтинги страны в национальной и иностранной валютах снижены с «A-3» до «B».
«Цены на нефть продолжили снижение в последние несколько месяцев, и мы теперь ожидаем, что правительство Азербайджана будет фиксировать дефицит бюджета до конца 2018 года. На наш взгляд, внешние риски усиливаются, при этом международные резервы центрального банка сократились на две трети с пикового уровня в середине 2014 года», – комментируют аналитики S&P.
Ранее на этой неделе стало известно, что Азербайджан рассчитывает получить от Всемирного банка кредиты в размере $1 млрд, от Международного валютного фонда – на $3 млрд.