Բ26–ի լավությունը հայ ժողովրդին
Մինչ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը մտածում է, թե ինչպես է պաշտպանելու Սերժ Սարգսյանի շրջապատի մասնավոր շահը և հիմնավորելու Հայաստանում հեղուկ վառելիքի գների էական տարբերությունը Վրաստանում նույն ապրանքի գներից (մեզ մոտ բենզինի մեկ լիտրը 390 դրամ է, իսկ Վրաստանում՝ 245 դրամի կարգի լարի, դիզվառելիքը մեզ մոտ 380 դրամ է, իսկ Վրաստանում՝ 200 դրամի կարգի), Բաղրամյան 26–ը լավություն է անում հայ ժողովրդին։
Լավությունն այդ հետևյալ տեսքն ունի։
Նախագահականից եկած ցուցումով՝ Կառավարությունը հաստատել է մի որոշում, ըստ որի՝ բենզին և դիզելային վառելիք վաճառող «Ֆլեշ» ընկերությանը պետբյուջեից դոտացիա կտրվի, և ահա թե ինչու։
Այսպես, Կառավարության նիստերից մեկի մասին պատմող հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք. «Դիզելային վառելանյութի նկատմամբ 2016թ. գյուղատնտեսական աշխատանքների համար պահանջարկը կազմում է 6.000.000 լիտր, որը հողօգտագործողներին կտրամադրվի 1 լիտրը 280 դրամով»։
Գործելու է հետևյալ մեխանիզմը՝ Սերժ Սարգսյանի հետ մտերմագույն հարաբերություններ ունեցող Բարսեղ Բեգլարյանին պատկանող «Ֆլեշը» գյուղացուն Հայաստանում գործող 380 դրամի փոխարեն դիզվառելիքը տալու է 280 դրամով, իսկ գնային տարբերությունն էլ հարկատուներիս հաշվին փակելու է պետությունը՝ «Ֆլեշին» տալով լրացուցիչ գումար ամեն մի լիտրի համար։ Դե, բազմապատկեք 6 միլիոնը համապատասխան թվով ու տեսեք, թե ինչ հաջող բիզնես գործարք է կնքվել՝ երաշխավորված եկամտով։
Այսպիսով, ստացվում է, որ համ «Ֆլեշն» է երաշխավորված սպառում ապահովում իր դիզվառելիքի համար, համ էլ դա արվում է հարկատուներիս հաշվին, և դա կոչվում է լավություն գյուղացուն, քանզի նա 380 դրամի փոխարեն վճարելու է 280 դրամ։
Կուզենայի առանձնահատուկ ընդգծել, որ խնդիրն ամենևին էլ «Ֆլեշը» չէ։ Դրա փոխարեն կարող էր այլ կազմակերպություն լինել։ Խնդիրը, հետևաբար, վերաբերում է պետական կառավարման համակարգին և առկա խաղի կանոններին։
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք. Հայաստանում դոտացիոն գնով տրամադրվող դիզվառելիքն ավելի թանկ է, քան Վրաստանի բենզալցակայաններում են առաջարկում։ Վրաստանի սահմանը հատող դիզվառելիքը մեզ մոտ գրեթե կրկնակի թանկանում է։ Այսինքն՝ դառնում է գազի գնի պատմությունը, որի 1000 խմ–ն սահմանի վրա 180 դոլար է, իսկ սպառողին հասնում է կրկնակի թանկացած։
Դե, հիմա եկեք պատկերացնենք Վրաստանի հետ սահմանակից տավուշցու կամ լոռեցու վիճակը, ով շատ լավ գիտի, որ ընդամենը մի քանի կիլոմետր այն կողմ՝ Վրաստանում, նույն դիզվառելիքի մանրածախ գինը, առանց լավության, կազմում է 200 դրամ։ Մեզ, փաստորեն, առաջարկվում է ուրախանալ այն փաստով, որ դիզվառելիքը գյուղացին գնելու է ոչ թե 380, այլ 280 դրամով, այն էլ՝ հարկատուներիս հաշվին։ Ասել է թե՝ մեր վճարած հարկերից գոյացած պետբյուջեն սպասարկելու է իշխանական լծակներ ունեցող մարդկանց մասնավոր բիզնես շահը։ Ու դեռ մի բան էլ պետք է ասենք շնորհակալություն «Տարոն պարոն Մարգարյանի՞ն» (դե՛, հասկանում եք, էլի՛, ում)։
«Մարդակենտրոն» են, էլի՛, հո զոռո՞վ չէ։ Եվ ինչո՞ւ պետք է թույլ տանք՝ այս համակարգը վերարտադրվի 2017–ի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ։

Одолжение Б26 армянскому народу
Пока руководитель Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян думает над тем, как будет защищать частные интересы окружения Сержа Саргсяна и обосновывать существенную разницу в ценах на жидкое топливо в Армении по сравнению с ценами в Грузии (литр бензина в Армении стоит 390 драм, в Грузии – около 245, а цена на дизельное топливо у нас составляет 380 драм, когда в Грузии она колеблется в районе 200), президентский дворец делает одолжение армянскому народу.
Одолжение это выглядит следующим образом.
По спущенному с Баграмяна 26 указанию правительство утвердило решение, согласно которому продающей бензин и дизтопливо компании «Флеш» будут выделены дотации из госбюджета, и вот почему.
Итак, из одного из рассказывающих о ходе заседания правительства сообщений узнаем: спрос на дизельное топливо для сельскохозяйственных работ в 2016 году составит 6 млн литров, которые будут проданы крестьянам по 280 драм за литр.
Будет действовать следующий механизм: компания «Флеш», принадлежащая Барсегу Бегларяну, который находится в теснейших отношениях с Сержем Саргсяном, будет поставлять крестьянам дизтопливо по 280 драм, вместо 380 драм в среднем по стране, а разницу в цене за счет налогоплательщиков будет компенсировать государство. А теперь умножим эту разницу на 6 млн и убедимся, насколько успешная бизнес-сделка с гарантированным доходом была заключена.
Получается, что тем самым «Флеш» обеспечивает себе гарантированный спрос на дизтопливо, к тому же за счет налогоплательщиков, а преподносится это в качестве одолжения крестьянам, так как вместо 380 драм они будут платить 280.
Хотелось бы особо подчеркнуть, что проблема отнюдь не в компании «Флеш». Вместо нее могла быть другая. Следовательно, проблема касается системы государственного управления и действующих правил игры.
Обратите внимание: поставляемое в Армении по дотационной цене дизельное топливо дороже, чем предлагаемое на бензозаправках в Грузии. Пересекающее границу Грузии дизтопливо у нас дорожает практически в два раза. То есть получается аналогичная газовой история, когда 1000 куб. м газа на границе стоит 180 долларов, а потребителю он поставляется в два раза дороже.
Теперь давайте представим состояние жителей приграничных с Грузией Тавуша или Лори, которые прекрасно знают, что всего в нескольких от них километрах розничная цена на то же дизтопливо, без одолжения, составляет 200 драм. Фактически, нам предлагается радоваться тому факту, что крестьянин будет покупать дизельное топливо за 380, а не 280 драм, к тому же за счет нас, налогоплательщиков. То есть формирующийся за счет уплаченных нами налогов госбюджет будет обслуживать частные бизнес-интересы обладающих властными рычагами людей. Вдобавок к этому мы еще должны сказать спасибо «Тарону парону Маргаряну» (ну, вы понимаете, кому).
«Ориентированные на человека» именно такими и бывают. Спрашивается, и почему мы должны позволить этой системе воспроизвестись в ходе парламентских выборов 2017 года?