Ի՞նչն է միավորում Սերժ Սարգսյանին ու Հրանտ Մարգարյանին
Երբ գրում էինք, որ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը պետք է վերանվանել Փայ հակահեղափոխական դաշնակցության, ոմանք (հատկապես դաշնակցական շրջանակները) դա տենդենցիոզ գնահատական էին համարում և ծանր տանում (ի դեպ, ՀՅԴ–ին որպես Փայ հակահեղափոխական դաշնակցություն մենք ներկայացրել էինք դեռևս 2009–ին՝ «Գյուլաշապատում. 2109 թվական» անտիուտոպիայում)։
Երկու օր առաջ, սակայն, ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանն է, ըստ էության, ընդունել, որ ՀոՅիԴա-ն այլևս ՓոՀիՀիԴաաաաաա է: Նա հայտարարել է, որ հեղափոխությունների ժամանակներն անցել են։ Մարգարյանն այդպիսով, կամա թե ակամա, ընդունել է, որ «հեղափոխություն» բառն իր անվան մեջ ունեցող ՀՅԴ–ն ժամանակավրեպ կուսակցություն է։ Դե ինչ, դո՛ւ ասացիր։
Քաղաքական համագործակցության համաձայնագրի կնքմանը նախորդող իրադարձությունները
Հայ–թուրքական արձանագրություններով պայմանավորված՝ ՀՅԴ–ն 2009–ին դուրս եկավ իշխող կոալիցիայից՝ հակասական ընկալում ունեցող «Նախագա՛հ, մի՛ զիջիր» կարգախոսի ներքո (2008-ի մարտի 1-ի զոհերի արյան հետքերն այդ ժամանակ դեռ թարմ էին, ու փողոցում ակցիա անելու ընթացքում Սարգսյանին նախագահ կոչելը, մեղմ ասած, ոչ միանշանակ էր ընդունվում հանրության լայն շերտերի մոտ)։
ՀՅԴ–ն այդ օրերին հա՛մ պայքարում էր «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության դեմ, հա՛մ Սերժ Սարգսյանին կոչ անում չզիջել՝ փորձելով շատ կոշտ ձևով հանդես չգալ նրա դեմ, համ էլ պահանջում էր ... Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը, որպեսզի փորձի ընդդիմադիր ընկալվել։
Դա ցույց էր տալիս, որ ՀՅԴ–ի՝ իշխանություններից տարանջատվելու գործընթացը ներքին որոշակի դիմադրության էր հանդիպում։
Ժամանակի ընթացքում ՀՅԴ–ում միասնական կարծիք ձևավորվեց Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանության դեմ պայքարելու հարցում։ Դա տևեց մինչև 2012թ. ԱԺ ընտրությունների ավարտը։
ՀՅԴ–ն, չնայած իր անկեղծ ընդդիմադիր կեցվածքին, մի կերպ կարողացավ հաղթահարել խորհրդարանական հինգ տոկոսանոց արգելքը, քանզի հանրային սպասումներն այլ քաղաքական ուժից էին։ ԱԺ ընտրություններից որոշ ժամանակ անց ՀՅԴ–ն չկարողացավ հաղթահարել Երևանի ավագանու կազմում ընդգրկվելու համար անհրաժեշտ արգելքը։
Նման արդյունքներից հետո ՀՅԴ փաստացի ղեկավար Հրանտ Մարգարյանը որոշեց վերադառնալ Սերժ Սարգսյանի տիրույթ, սակայն որպեսզի այդ ամենին տրվեր «գաղափարական» տեսք, առաջ քաշվեց յոթ կետից բաղկացած պլատֆորմ։ ՀՅԴ–ն հայտարարեց, որ քաղաքական դաշտում կհամագործակցի այն սուբյեկտի հետ, ով կընդունի այդ կետերը։ Դա 2013–ի նախագահական ընտրությունների նախաշեմին էր։
Ու թեև ԱԺ ոչիշխանական ուժերի մի մասն ու նախագահի պոտենցիալ թեկնածուներից ոմանք հայտարարեցին, որ իրենք ընդունելի են համարում ՀՅԴ–ի առաջ քաշած պլատֆորմը, ՀՅԴ–ն չմիացավ նրանց։ Չմիացավ, որովհետև, ինչպես կյանքը ցույց տվեց, Հրանտ Մարգարյանի խնդիրն այդ պլատֆորմի քողի տակ Սերժ Սարգսյանի հետ համագործակցելն էր։ Հենց այդ օրերին էր, որ ընդդիմադիր հռետորաբանությամբ հանդես եկող ՀՅԴ ներկայացուցիչներն անսպասելի ու ընդդիմադիր ընտրազանգվածի համար անընդունելի այց կատարեցին Բաղրամյան 26։
Ս. Սարգսյանին այդ այցը պետք էր նախագահական ընտրություններից առաջ ոչիշխանական ճամբարում պառակտում մտցնելու, այլ ոչ թե ՀՅԴ–ին իշխանության մեջ փայ տալու և, առավել ևս, ՀՅԴ յոթ կետերը կատարելու համար։ Մինչդեռ Հրանտ Մարգարյանն ու Արմեն Ռուստամյանը նախագահական նստավայր էին գնացել իշխանության մաս կազմելու նպատակով, և նրանց ընդամենը հայ–թուրքական արձանագրություններից ՀՀ ստորագրությունը հետ կանչելու ձևական ակտն էր անհրաժեշտ, որպեսզի կարողանային համ սկզբունքային երևալ ու դեմքները փրկել, համ էլ իշխանական լծակներ ստանալ ու լուծել կուսակցության առաջ ծառացած ֆինանսական խնդիրները՝ ապագա խորհրդարանում տեղ գրավելու նպատակով (այն, որ հայ–թուրքական արձանագրություններից ՀՀ ստորագրությունը հետ կանչելու պահանջը ՀՅԴ–ի համար ձևական էր, ապացուցվեց օրերս. ՀՅԴ–ն համագործակցեց Սարգսյանի հետ չարաբաստիկ ստորագրությունների առկայությամբ՝ դառնալով «ֆուտբոլային» դիվանագիտության համահեղինակ և իր ստորագրությունը դնելով Նալբանդյանի ստորագրության կողքին)։
Սարգսյանը 2013–ին մերժեց ՀՅԴ-ի առաջարկը, քանզի չէր ուզում իշխանությունից փայ տալ որևէ մեկին։
Սարգսյանն իմաստ չէր տեսնում 2013–ի «ֆեյք» ընտրություններից առաջ կամ հետո ՀՅԴ–ին կոալիցիա մտցնելու մեջ, քանզի իր հիմնական մրցակիցների՝ ընտրարշավ չմտնելու որոշումից հետո ինքնավստահ էր զգում։
Բայց կյանքը ցույց տվեց, որ Սարգսյանն այնքան անընդունելի է հանրության լայն շրջանակների համար, որ անգամ «ֆեյք» մրցակիցներով «ֆեյք» ընտրություններում է պարտվում։
ՀՀԿ ղեկավարը պատրաստվում էր ձևական առումով համեմատաբար մաքուր ընտրություններով 80–90 տոկոս «խփել» 2013–ին և ինքնահռչակվել որպես «ազգի առաջնորդ», սակայն չստացվեց։ Նա պարտվեց նույնիսկ «էպոսագետին» և միայն հայտնի տեխնոլոգիաներով կարողացավ «հաղթել»։ Բացի այդ՝ հետընտրական գործընթացի ժամանակ նրա նյարդերն ահագին քայքայեց նախնական պայմանավորվածությունից դուրս եկած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Եթե Սարգսյանը կարողանար մեծ տոկոս «խփել» նախագահական «ֆեյք» ընտրությունների ժամանակ, ապա հետագայում իշխանության մեջ մնալու նպատակով սահմանադրական փոփոխություններ կաներ՝ ընդամենը նախագահի ժամկետային սահմանափակումը վերացնելով այնպես, ինչպես, օրինակ, Ալիևն էր արել Ադրբեջանում։ Այսինքն՝ պետական կառավարման մոդելի փոփոխության մասին չէր մտածի։ Բայց երբ տեսավ, որ անգամ իր «ֆեյքերին» է պարտվում, և որ ոչիշխանական ուժերին խաղից դուրս թողնելու ծրագիրը չի ստացվում, որոշեց փոխել մոտեցումը։
Դա էր պատճառը, որ 2012–ին սահմանադրական փոփոխությունները մերժող և խորհրդարանական կառավարման համակարգը չընդունող Սերժ Սարգսյանը մեկ տարի անց դարձավ սահմանադրական փոփոխությունների ջատագով և խորհրդարանական մոդելի կողմնակից։
Մինչ Սարգսյանը փորձում էր հրապարակային դարձնել իր «սահմանադրական» ծրագրերը, ոչիշխանական «քառյակը», որի մեջ էր նաև Սարգսյանից մերժված ՀՅԴ–ն, 2014-ի ապրիլին շուրջօրյա հանրահավաքներ անցկացնելու սպառնալիքի միջոցով հասավ ՀՀԿ ղեկավարի համար կարևորագույն գործիք հանդիսացող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականին։ Դա լուրջ հարված էր Սարգսյանին, ու վիճակը շտկելու համար նա դիմեց փորձված մեթոդին: Սարգսյանը սկսեց կուլիսային գործընթաց՝ «քառյակը» պառակտելու և իր վերարտադրության ծրագիրը կյանքի կոչելու նպատակով։
Առաջինը հենց ՀՅԴ–ն «երկխոսացվեց»։ «Գաղափարական» հիմնավորում դարձավ սահմանադրական փոփոխությունների հարցը։
Մարգարյան–Սարգսյան կուլիսային հարաբերությունները, սակայն, մինչև սահմանադրական հանրաքվեն չպաշտոնականացվեցին, քանզի Սարգսյանը չէր ուզում, և բացի այդ՝ դեռևս կար ՀՅԴ վերնախավի համար ձևական խոչընդոտ հանդիսացող ստորագրությունը հայ–թուրքական արձանագրություններում, ինչը վերջինս փորձում էր վերացնել։
Նախորդ տարվա փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո, սակայն, ՀՅԴ–ի համար այդ ձևական խոչընդոտն էլ խնդիր չէր կոալիցիա մտնելու համար, քանզի անապատացված քաղաքական դաշտում արդեն սկզբունքայնություն խաղալու անհրաժեշտություն չկար։ Հատկապես որ քաղաքական դաշտի մեծ մասն էր հաճախորդացել ու ֆոտոսեսիայի ենթարկվել։
Բնականաբար, ՀՅԴ–ի յոթ կետերն արդեն նույն այդ կուսակցության կողմից ուղարկվեցին աղբաման, և դաշնակցականները պատրաստվեցին պաշտոն ստանալու «հանդիսավոր» արարողությանը։
Սերժ Սարգսյանն, իհարկե, կարող էր «քցել» իր հին ընկերներին ու «սահմանադրական» հեղաշրջումն անցկացնելուց հետո վարկաբեկված ՀՅԴ–ին ուղարկել գրողի ծոցը, ինչպես որ հաճախ արել է, սակայն այս անգամ դա տեղի չունեցավ, և ահա թե ինչու։
Մարգարյանն ու Սարգսյանը բացահայտեցին իրենց մտահոգությունները
Համագործակցության մասին համաձայնագիր կնքելով՝ Հրանտ Մարգարյանն ու Սերժ Սարգսյանը բացահայտեցին իրենց ներքին վախերն ու մտահոգությունները։
ԱԺ–ում հսկիչ փաթեթ ունեցող և գրպանային պատգամավորներ տնօրինող ՀՀԿ ղեկավարին բացարձակապես պետք չէր պաշտոններով կիսվել հինգ հոգանոց խմբակցություն ունեցող ՀՅԴ–ի հետ, սակայն նա գնաց այդ քայլին։ Գնաց, քանզի ՀՅԴ–ն իրեն պետք է ոչ թե այսօր, այլ վաղը։ Ու որպեսզի նա կարողանա վաղն օգտագործել ՀՅԴ–ին, այդ ուժին նա լծակներով է օժտում այսօր։
Փոխարենը՝ ՀՅԴ–ին հենց այսօր էր պետք Սերժ Սարգսյանը, քանզի միայն նա կարող էր պաշտոն տալ։
Հրանտ Մարգարյանը շատ լավ հասկանում էր, որ առանց վարչական լծակների ու այդ լծակներից ստացվող «ձախ» եկամտի՝ ՀՅԴ–ն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հինգ տոկոսը հաղթահարելու հնարավորությունից կզրկվի։ Ասել է թե՝ ՀՅԴ–ին ընտրակեղծիքի ռեսուրս էր պետք, և ՀՅԴ–ն այն ստացավ Սերժ Սարգսյանից։
Իսկ թե ինչու Սարգսյանն այդքան մեծահոգի գտնվեց, դժվար չէ հասկանալ։
Բանն այն է, որ նախագահական համակարգը վերացնելուց և սեփական վերարտադրության հարցը խորհրդարանական համակարգի միջոցով լուծելու առաջին փուլը հաղթահարելուց հետո Սարգսյանի մոտ ամեն ինչ «OK» չէ։
Նա շատ լավ հասկանում է, որ հանրության լայն շրջանակներից զատ՝ ինքը չի ընդունվում նաև պետական ապարատի ու ՀՀԿ–ի մի հսկայական ազդեցիկ հատվածի կողմից, քանզի վերջին տարիներին վարվող ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում երկրում բիզնես միջավայրը վատացել է, տնտեսությունը հետընթաց է ապրել, ավելացել է աղքատությունը, և որպես հետևանք՝ տուժել են բիզնեսի բոլոր շերտերը, այդ թվում՝ ՀՀԿ–ի հետ կապեր ունեցողները։ Արտագաղթի աճի ու սպառման ծավալների կրճատումը չէր կարող չհարվածել բուրժուազիային։
2008–ից հետո տուժել են բոլորը։ Տուժել է Հայաստանը՝ որպես պետություն, բայց դրան զուգահեռ՝ շահել են Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը։ Սա, բնականաբար, չի կարող ընդունելի լինել ինչպես հանրության, այնպես էլ իշխանական բուրգի մաս կազմող տարատեսակ սուբյեկտների համար։
Ս. Սարգսյանն այս ամենի մասին գիտի և մտահոգված է։ Նա հասկանում է, որ նոր Սահմանադրության պայմաններում, երբ ինքը չի ունենա նախագահական լայն լիազորություններ, կախված է լինելու ՀՀԿ–ից ճիշտ այնպես, ինչպես է ՀՀԿ–ն է այսօր կախված իրենից։ Իսկ դա նշանակում է, որ բոլորը, այդ թվում՝ ՀՀԿ-ն է որպես կորպորատիվ միավոր «X» պահին մաքրելու իր հաշիվները Սերժ Սարգսյանի հետ: Այդ հարցում, ի դեպ, ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության և իշխանական բուրգի տարբեր հատվածների շահերը կնույնանան:
Սարգսյանը վախենում է հանրությունից և իր «թիմակիցներից»։ Բայց եթե հանրության հարցերը նա համոզված է, որ կարող է լուծել ընտրակեղծիքներով, ապա «թիմակիցների» հարցը բարդ է։ Պատահական չէ, որ իր վերջին ելույթում Սարգսյանը կառավարման նոր համակարգը գնահատեց բարդ։ Դա նախ և առաջ բարդ է ի՛ր համար, քանզի նոր Սահմանադրությամբ ստեղծվել է անորոշ ու անկայուն համակարգ։
Ահա այդ անորոշությունն ու անկայունությունը հետագայում իր համար որոշակիացնելու և կայունացնելու համար Սարգսյանը ՀՅԴ–ին այսօր տեղ է տալիս ու զուգահեռաբար «փչացնում» այդ ուժին, որպեսզի վերջինս համ կարողանա ձայն հավաքել ընտրությունների ժամանակ, համ էլ այնքան գեղամյանացած լինի, որ այլ տարբերակ չունենա, քան իր հետ համագործակցելը։
«Դե, իսկ եթե Հրանտ Մարգարյանը խաղեր տա ու որոշի 2018-ին «քցել», ապա գործի կդրվեն կոմպրոմատները, և բերդից բաց կթողնվի Հրանտին ահագին ասելիք ունեցող, ցմահ դատապարտյալ Արմենակ Մնջոյանը»,- մտածում է Սերժ Սարգսյանը՝ թերևս ինքն էլ մինչև վերջ չըմբռնելով այն հանգամանքը, որ նախագահական իր լիազորությունների ավարտից հետո ոչ մի կոմպրոմատ ու ոչ մի այլ բան չի աշխատելու, քանզի ինքը դառնալու է ընդամենը ՀՀԿ-ական՝ անկախ կուսակցությունում զբաղեցրած իր պաշտոնից:
Սարգսյանը գուցեև հասկանում է այս ամենն ամբողջությամբ, բայց դե, ուրիշ ճար չունի և ստիպված պետք է ՀՅԴ-ին որպես «զապաս պագրիշկա» պահի: Ու թեև ՀՅԴ-ն ու ՀՀԿ-ն այժմ իրար հավատարմության երդումներ են տալիս ու հայտարարում, որ, ժողովրդական լեզվով ասած, մի բարձի են ծերանալու, այդուհանդերձ, ամեն ինչ կախված կլինի իրավիճակից: Ասել է թե՝ համագործակցությունը փոխադարձ կասկածամտության ու «քցոցիի» վրա է հիմնված: Երկուսի համար էլ ամեն ինչ անորոշ է:
Մեկ բան հստակ է և ապացուցված փորձով՝ դեռ ոչ մեկը չի շահել Սերժ Սարգսյանի «գործընկերը» դառնալուց: Ու ոչ մեկը չի «խերվել» նաև ՀՅԴ-ից: Այնպես որ, արժեհամակարգային առումով այս սուբյեկտներն, իրոք, իրար նման են:
Եվ այսպես, Մարգարյանի ու Սարգսյանի գործողությունների հիմքում վախն է ու մտահոգությունը։ Համաձայնագիր ստորագրելով՝ կողմերը ցույց տվեցին, որ գոնե այս պահին ու առնվազն մարտավարական առումով սիամական երկվորյակներ են դառնում և ունեն միմյանց կարիքը։
Մարգարյանը վախենում էր, որ չի անցնի հաջորդ խորհրդարան ու դրա համար էլ թուքումուր ուտելու գնով գնաց կոալիցիա, որպեսզի կարողանա ընտրակեղծիքների ռեսուրս ստանալ ու լուծել ՀՅԴ–ին հուզող՝ ապագա ԱԺ–ում տեղ ունենալու հարցը։
Սարգսյանը վախենում է, որ 2017–ից ու հատկապես 2018–ից հետո ինքը չի կարողանա վերարտադրության ծրագիրը կյանքի կոչել և «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել՝ ապահովելով «ա լյա» թուրքմենբաշի ցմահ իշխանություն։ Ահա այդ վախը հաղթահարելու համար նա, որպես լրացուցիչ ուժ, հենց այսօր է ուզում իր կողմը քաշել ՀՅԴ–ին, որպեսզի հետագայում թույլ չտա հանրային դժգոհությանը միացած ՀՀԿ–ի մի մեծ թևի հնարավոր ներքին հեղաշրջումը։ Ասել է թե՝ ՀՅԴ–ն Սերժ Սարգսյանին պետք է ոչ թե պետական ու հանրային խնդիրներ լուծելու, այլ անձնական շահն առաջ տանելու և «թիմակիցներից» պաշտպանվելու համար։ Նաև՝ հերթական պետական հեղաշրջումը կազմակերպելու համար:
Համագործակցության համաձայնագիրն, ըստ այդմ, երկու մասնավոր անձանց առևտրային պայմանագիր է՝ մասնավոր ծրագրերը կյանքի կոչելու համար։ Ուրիշ ոչինչ։
Թե ինչքանով կստացվեն այդ առևտրային համաձայնության մեջ չգրված, բայց իրականում հենց այդ ծրագրին ծառայող կետերը, կախված է հանրությունից ու քաղաքական իրավիճակից։
Եթե քաղաքական նոր ուժ ձևավորվի, և ապահովվի հասարակական–քաղաքական լայն համախմբում, ապա հնարավոր կլինի վիժեցնել մենաշնորհային տնտեսաքաղաքական համակարգ ձևավորելու սերժսարգսյանական ծրագրերը և Հայաստանը դուրս բերել դեպի զարգացման ուղի։
Նորի հանրային մեծ պահանջ կա, իսկ եթե պահանջը կա, ապա առաջարկը կծնվի։
Նոր ծրագրերը, նոր թիմը, նոր դեմքերն ու նոր հարաբերություններն օդի ու ջրի պես են անհրաժեշտ բարդ տարածաշրջանում գտնվող Հայաստանին ու Ղարաբաղին։

Что объединяет Сержа Саргсяна и Гранта Маргаряна
Когда мы писали, что Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн» должна быть переименована в Пайскую контрреволюционную федерацию, некоторые (в особенности дашнакские круги) называли это тенденциозной оценкой, и тяжело переносили (кстати, АРФД в качестве Пайской контрреволюционной федерации мы преподносили еще в 2009 году, в антиутопии «Гюлификация: 2109 год»).
Однако два дня назад представитель Бюро АРФД Грант Маргарян, по сути, признал, что АРФД впредь является ПКРД. Он заявил, что времена революций прошли. Тем самым Маргарян, волей-неволей, принял, что имеющая в своем названии слово «революция» АРФД – анахроничная партия. Что ж, не мы сказали.
Предшествовавшие подписанию соглашения о политическом сотрудничестве события
В связи с армяно-турецкими протоколами в 2009 году АРФД вышла из правящей коалиции под противоречиво воспринимавшимся лозунгом «Президент, не уступай!» (страсти в связи кровавыми событиями 1 марта 2008 года еще не улеглись, и обращение в ходе уличных акций к Саргсяну как к президенту широкими слоями общества воспринималось, мягко говоря, неоднозначно).
В те дни АРФД одновременно боролась с «футбольной» дипломатией, призывала Сержа Саргсяна не уступать, стремясь не выступать против него слишком жестко, и требовала отставки… Эдварда Налбандяна – в попытке восприниматься оппозиционной силой.
Это говорит о том, что процесс дистанцирования АРФД от власти встречал определенное внутреннее сопротивление.
С течением времени АРФД сформировала единое мнение в вопросе борьбы с возглавляемой Сержем Саргсяном властью. Это продлилось до конца парламентских выборов 2012 года.
АРФД, несмотря на свое искреннее оппозиционное поведение, едва смогла преодолеть проходной 5-процентный барьер, так как общественные ожидания связывались с другой силой. Спустя некоторое после выборов НС время АРФД не смогла преодолеть необходимый процентный барьер для вхождения в Совет старейшин Еревана.
После подобных результатов фактический руководитель АРФД Грант Маргарян решил вернуться в орбиту Сержа Саргсяна, но, чтобы придать всему этому «идейный» облик, была выдвинута состоящая из 7 пунктов платформа. АРФД заявила, что на политическом поле будет сотрудничать с тем субъектом, который согласится принять эти пункты. Это было в преддверии президентских выборов 2013 года.
И хотя часть невластных сил НС и некоторые из потенциальных кандидатов в президенты заявили, что считают выдвинутую АРФД платформу приемлемой, последняя к ним не присоединилась. Произошло же это потому, что, как показала жизнь, задачей Гранта Маргаряна было налаживание под прикрытием данной платформы сотрудничества с Сержем Саргсяном. Именно в эти дни выступавшие с оппозиционной риторикой представители АРФД совершили неожиданный и неприемлемый для оппозиционного электората визит на Баграмяна 26.
Данная встреча нужна была Саргсяну для внесения раскола в невластный лагерь накануне президентских выборов, а не выделения АРФД доли во власти и, уж тем более, выполнения 7 пунктов АРФД. Между тем, Грант Маргарян и Армен Рустамян посетили с визитом президентский дворец как раз с целью вхождения во властную коалицию, и им нужен был лишь формальный акт отзыва из-под армяно-турецких протоколов подписи РА, чтобы получить возможность как казаться принципиальными и спасти своё лицо, так и получить властные рычаги и решить возникшие перед партией финансовые проблемы – с целью получения мест в будущем парламенте (то, что требование отзыва подписей РА из-под армяно-турецких протоколов являлось для АРФД чисто формальным, было доказано на днях – «Дашнакцутюн» пошла на сотрудничество и при подписях, став соавтором «футбольной» дипломатии и подписавшись рядом с росписью Налбандяна).
В 2013 году Саргсян отклонил предложение АРФД, так как не хотел делиться с кем-либо властью.
Саргсян не видел смысла во введении АРФД в коалицию ни до, ни после «фейковых» президентских выборов, так как его основные соперники после отказа от участия в этих выборах чувствовали себя уверенно.
Однако жизнь показала, что Саргсян настолько неприемлем для широких слоев общества, что проигрывает на «фейковых» выборах даже подставным соперникам.
В 2013 году руководитель РПА готовился «набрать» на сравнительно чистых в формальном плане выборах 80-90 процентов и самопровозгласиться «лидером нации», но не получилось. Он проиграл даже «эпосоведу», сумев «выиграть» лишь благодаря известным технологиям. Кроме того, в ходе поствыборных процессов его нервы изрядно потрепал вышедший из предварительной договоренности Раффи Ованнисян.
Если бы Саргсяну удалось «набрать» на «фейковых» выборах большие проценты, то впоследствии он предпринял бы нацеленные на воспроизводство своей власти конституционные изменения всего лишь в виде изъятия из Конституции пункта об ограничении по срокам, например, как это сделал Алиев в Азербайджане. То есть не задумался бы об изменении модели государственного правления. Но когда увидел, что проигрывает даже своим «фейкам» и что план оставления невластных сил за бортом политических процессов не срабатывает, решил изменить подход.
Именно поэтому не допускавший в 2012 году конституционные изменения и отклонявший парламентскую систему правления Серж Саргсян год спустя стал апологетом конституционных изменений и сторонником парламентской модели.
Пока Саргсян придавал своему «конституционному» проекту публичный характер, невластная «четверка», в которую входила также отверженная им АРФД, угрозой проведения в апреле 2014 года круглосуточных митингов добилась отставки являвшегося для руководителя РПА важнейшим инструментом Тиграна Саркисяна. Это было для Саргсяна серьезным ударом, и для исправления ситуации он пошел на испробованный метод. Саргсян инициировал закулисный процесс с целью раскола «четверки» и реализации плана по воспроизводству своей власти.
Первой была «диалогизирована» как раз АРФД. «Идейным» обоснованием стали конституционные изменения.
Закулисные взаимоотношения Маргаряна и Саргсяна до конституционного референдума не были официализированы, так как этого не хотел руководитель РПА, к тому же для верхушки АРФД всё еще сохранялось формальное препятствие в виде подписей РА под армяно-турецкими протоколами, которое они хотели ликвидировать.
Однако после известных февральских событий прошлого года для АРФД это тоже перестало быть формальной проблемой на пути вхождения в коалицию, так как в условиях опустошенного политического поля необходимости в заигрывании в принципиальность больше не было. В особенности когда клиентизирована и подвергнута фотосессии была большая часть политического поля.
Естественно, 7 пунктов АРФД были отправлены на свалку самой партией, и дашнакцаканы приготовились к «торжественной» церемонии получения постов.
Конечно же, Серж Саргсян мог бы «кинуть» своих старых друзей, отправив после «конституционного» переворота дискредитированную АРФД ко всем чертям, как часто поступал, но в этот раз данного не произошло, и вот почему.
Маргарян и Саргсян раскрыли свои опасения
Подписав соглашение о сотрудничестве, Грант Маргарян и Серж Саргсян обнажили свои внутренние страхи и опасения.
Обладающему в НС контрольным пакетом и карманными парламентариями руководителю РПА абсолютно не нужно было делиться постами с состоящей из 5 членов фракцией АРФД, но он пошел на этот шаг. Пошел, потому что АРФД ему нужна не сегодня, а завтра. И дабы суметь использовать АРФД завтра, он наделяет данную силу властными рычагами сегодня.
Партии же «Дашнакцутюн» Серж Саргсян нужен был сегодня, так как выделить им посты в состоянии лишь он один.
Грант Маргарян прекрасно понимал, что без административных рычагов и получаемых от них «левых» доходов АРФД лишится возможности преодоления на ближайших парламентских выборах 5-процентного проходного барьера. То есть АРФД нужен был ресурс фальсификации выборов, и она получила его от Сержа Саргсяна.
Почему же Саргсян нашелся настолько щедрым, понять не трудно.
Дело в том, что после ликвидации президентской системы и преодоления первого этапа решения вопроса воспроизводства собственной власти посредством парламентской системы у Саргсяна не всё «окей».
Он прекрасно понимает, что, помимо широких слоев общества, не принимается также государственным аппаратом и значимой влиятельной частью РПА, так как в результате проводимой в последние годы внутренней и внешней политики бизнес-среда в стране ухудшилась, экономика пережила спад, выросла бедность и, как следствие, пострадали все слои бизнеса, в том числе связанные с РПА. Рост эмиграции и сокращение объемов потребления не могли не ударить по буржуазии.
С 2008 года пострадали все. Пострадала Армения – как государство, при этом в выигрыше оказались Серж Саргсян и его узкое окружение. Естественно, это не может быть приемлемым ни для общества, ни для составляющих часть властной пирамиды различных субъектов.
Серж Саргсян знает обо всём этом, и обеспокоен. Он понимает, что в условиях новой Конституции, когда не будет обладать широкими президентскими полномочиями, он будет зависеть от РПА точно так же, как РПА сегодня зависит от него. А это означает, что все, в том числе РПА, как корпоративная единица, в момент «Х» сведут с ним свои счета. Кстати, в этом вопросе интересы подавляющего большинства граждан РА и различных сегментов властной пирамиды отождествятся.
Саргсян боится общества и своих «соратников». Однако, если он чувствует уверенность по части решения вопросов общества посредством фальсификации выборов, то с «соратниками» куда сложнее. Неслучайно, что в своем последнем выступлении Саргсян оценил новую систему правления как сложную. Прежде всего, она сложна для него самого, так как новой Конституцией была создана неопределенная и нестабильная система.
Именно для придания большей для себя определенности и стабильности Саргсян и выделяет АРФД некоторые рычаги, параллельно «портя» данную силу, чтобы последняя могла собрать голоса на выборах, одновременно гегамянизировавшись, что лишило бы ее возможности альтернативного сотрудничества.
«Если же Грант Маргарян решит пойти на заигрывание с другими и «кинуть» его в 2018 году, в дело будут пущены компроматы, и из тюрьмы будет выпущен пожизненно осужденный Арменак Мнджоян, которому Гранту многое что есть сказать», – думает Серж Саргсян, сам, по-видимому, не до конца понимая, что после завершения его президентских полномочий никакой компромат или что-либо другое не сработают, так как он станет всего лишь РПА-евцем, независимо от занимаемой в партии должности.
Возможно, Саргсян всё это и понимает, но у него нет другого выбора, и он вынужден держать АРФД в качестве «запасной покрышки». И хотя сейчас АРФД и РПА клянутся друг другу в верности и заявляют, что будут вместе, образно говоря, «ныне, и присно, и вовеки веков», все будет зависеть от ситуации. То есть сотрудничество основано на взаимной подозрительности и обоюдном «кидалове». Для обоих все довольно-таки неопределенно.
Одно неоспоримо и доказано опытом: еще никто не выигрывал от бытности «партнером» Сержа Саргсяна, как и никто не видел проку от АРФД. Так что, в плане разделяемой системы ценностей эти субъекты друг друга стоят.
Итак, в основе действий Маргаряна и Саргсяна лежат страх и обеспокоенность. Подписав соглашение, стороны показали, что хотя бы на данный момент и как минимум в тактическом плане становятся сиамскими близнецами, и нуждаются друг в друге.
Маргарян боялся, что не пройдет в НС следующего созыва, поэтому пошел на коалицию ценой самодискредитации. Ему нужно было завладеть ресурсами фальсификации выборов и решить беспокоящий АРФД вопрос получения мест в будущем парламенте.
Саргсян боится, что после 2017-го и в особенности 2018 года ему не удастся реализовать план воспроизводства своей власти и построить «Экономику одного олигарха», обеспечив пожизненное правление а-ля туркменбаши. Для преодоления этого страха он и хочет привлечь сегодня на свою сторону АРФД, как дополнительную силу, чтобы не допустить впоследствии возможного внутреннего переворота со стороны одного из влиятельных крыльев РПА, которое может присоединиться к общественному недовольству. То есть АРФД нужна Сержу Саргсяну не для решения государственных и общественных проблем, а продвижения личных интересов и защиты от «соратников». Кроме того, для организации очередного государственного переворота.
В этом плане соглашение о сотрудничестве – это торговая сделка частных лиц в целях реализации личных программ. Ничего другого.
Будут ли реализованы не прописанные в этом торговом соглашении, но в действительности служащие целям его воплощения пункты, зависит от общества и политической обстановки.
Если будет сформирована новая политическая сила и обеспечена широкая общественно-политическая консолидация, срыв сержсаргсяновских планов по формированию монопольной экономико-политической системы и выведение Армении на путь развития станут возможными.
Имеется общественный спрос на новое, а если есть спрос, то предложение обязательно должно родится.
Новые программы, новая команда, новые лица и новые отношения нужны находящимся в трудном регионе Армении и Карабаху как воздух и вода.