«Ներդրումներ» օպերացիան
2008-ից հետո Հայաստանում մակրոտնտեսական բոլոր ցուցանիշները վատացել են: Անգամ ամենակարող Ազգային վիճակագրական ծառայությունը չի կարողացել թաքցնել այդ փաստը:
Ամենացավոտ խնդիրներից է ներդրումների կրճատումը: Պատճառն այն չէ, որ փող չկա: Փող կա և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս:
Հայաստանից կապիտալը փախչում է և, բնականաբար, չի վերածվում ներդրումների: Դե, իսկ դրսի ներդրողը հիմար չէ, որ Հայաստանից կապիտալի փախուստի պայմաններում գումար ներդնի այստեղ: Ահա այսպիսին է պատկերը Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռողական» ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում:
Մարդիկ տեսնում են, որ Հայաստանի տնտեսության թուլացման, աղքատության ավելացման ու արտագաղթի աճի համապատկերին վատանում է բիզնես միջավայրը, և ֆինանսապես տուժում են բիզնեսի բոլոր շերտերը: Տեսնում են նաև, որ սրան զուգահեռ՝ ֆինանսապես շահում են ՀՀԿ ղեկավարն ու իր նեղ շրջապատը: Տեսնում են ու հետևություններ անում:
Պարզ է, որ այս պայմաններում ոչ մի ներդրման մասին խոսք անգամ լինել չի կարող, և Հայաստանն իր ֆինանսական անցքերը փակում է բացառապես արտաքին պարտքի ավելացման միջոցով՝ «Ինձանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» մտածողության շրջանակներում:
Սարգսյանը գիտի, որ արտաքին ներդրումներ չեն լինելու իր իսկ կողմից թելադրված խաղի կանոնների պայմաններում: Գիտի, բայց ցուցադրական ակցիաներ է կազմակերպում՝ դեսպանների մասնակցությամբ: Այդ ակցիաները շատ նման են իրենց բնույթով Տիգրան Սարգսյանի՝ «Հայաստանը դարձնենք տարատեսակ միջազգային կենտրոններ» բլեֆին:
Դեսպանների մասնակցությամբ նյուվասյուկիստական ոճի խորհրդակցությունների կազմակերպումը զուտ ներքին «մուտիլովկայական» նպատակ է հետապնդում: Սարգսյանն ուզում է ցույց տալ, թե, իբր, մինչև հիմա ինքը տնտեսությամբ չի զբաղվել, քանի որ կամ գլուխն է խառը եղել, կամ էլ կողքից խանգարել են: Եվ ահա, հիմա նա ձեռնամուխ է եղել ներդրումների հայթայթմանը:
Ի դեպ, նման ձևով «PR»-ակցիաներ էին արվում Սերժ Սարգսյան – Աբդուլլահ Գյուլ հանդիպումների, Սերժ Սարգսյան – ՀՀ-ում գրանցված տասնյակ կուսակցությունների ղեկավարներ ձևաչափով անցկացվող թամաշա-խորհրդակցությունների, Սերժ Սարգսյանի «եվրաասոցացման», Սերժ Սարգսյանի ԵՏՄ-ացման, Սերժ Սարգսյանի կողմից «ապահով Հայաստանի» ստեղծման, Սերժ Սարգսյանի՝ Իրան-Հայաստան երկթագծի ու նոր ատոմակայանի կառուցում, ինչպես նաև Համահայկական բանկի միջոցով բազմամիլիոնանոց ծրագրերի ֆինանսավորում խոստանալու և այլ նմանատիպ պատմությունների ժամանակ: Արդյունքները բոլորի աչքի առաջ են:
Հիմա էլ շրջանառության մեջ է դրվել «Սերժ Սարգսյանը՝ ներդրումների հայթայթող» սերիալը, որի բոլոր մասնակիցները գիտեն, թե ինչն ինչոց է, բայց դե, դեր է՝ կատարում են:

Операция «Инвестиции»
После 2008 года в Армении ухудшились все макроэкономические показатели. Скрыть этот факт не удается даже Национальной статистической службе.
Одной из самых болезненным проблем является сокращение инвестиций. Причина не в том, что нет денег. Они есть и в Армении, и за ее пределами.
Капитал из Армении убегает и, естественно, не превращается в инвестиции. Иностранные же инвесторы пока не обезумели, чтобы на фоне бегства капитала из Армении вкладывать здесь деньги. Такая вот картина сложилась в результате проводимой Сержем Саргсяном «инициативной» внешней и внутренней политики.
Люди видят, что на фоне ослабления экономики Армении, роста бедности и темпов эмиграции ухудшается бизнес-среда, и финансово страдают все слои бизнеса. Видят также, что, параллельно этому, финансово процветают руководитель РПА и его окружение. Видят и делают соответствующие выводы.
Понятно, что в этих условиях об инвестициях не может идти и речи, и Армения залатывает свои финансовые бреши исключительно за счет увеличения внешнего долга – в рамках мышления «После меня хоть потоп».
Саргсян знает, что внешних инвестиций в условиях диктуемых им же правил игры не будет. Знает, но проводит показательные акции с участием послов. Данные акции по своему характеру крайне схожи с блефом Тиграна Саркисяна «Превратим Армению в различные международные центры».
Организация консультаций в нью-васюкистском стиле с участием послов преследует сугубо внутренние «мутиловочные» цели. Саргсян хочет показать, что, якобы, до сих пор не занимался экономикой, так как либо был занят другим, либо ему мешали. И вот теперь он взялся за поиск инвестиций.
Кстати, в аналогичном стиле пиар-акции предпринимались и во время встреч Сержа Саргсяна с Абдуллой Гюлем, его шоу-консультаций с руководителями десятка зарегистрированных в РА партий, «евроассоциации» Сержа Саргсяна, а затем – евразиации, создания им «обеспеченной Армении», строительства Сержем Саргсяном железной дороги Иран-Армени и новой АЭС, а также обещаний по части финансирования Панармянским банком различных многомиллионных программ и во время других подобных историй. Результаты у всех перед глазами.
Сейчас раскручивается сериал «Серж Саргсян – выискивающий инвестиции», все участники которого прекрасно знают, что к чему, но всё еще продолжают исполнять.