Նոր Սահմանադրության վտանգներն ու հնարավորությունները
Կեղծիքներով անցած նոր Սահմանադրությունն ական է մեր պետության տակ: Այն կարող է արևելյան ոճի առևտրային տարածքի վերածել խորհրդարանը, հաճախորդությունը դարձնել «ինստիտուցիոնալ» և ոչնչացնել առողջ քաղաքական համակարգ ստեղծելու հնարավորությունները:
Ամենավտանգավորը, որ կարող է տեղի ունենալ այս Սահմանադրության պայմաններում, քաղաքական ու տնտեսական գերմենաշնորհային համակարգի ձևավորումն է, որը պարզապես լուրջ հարված կլինի Հայաստանի ու Ղարաբաղի անվտանգությանը՝ անցանկալի հետևանքներով:
Մյուս կողմից, սակայն, այս նոր Սահմանադրությունը կարելի է օգտագործել վերը նշված գործընթացները թույլ չտալու, քաղաքական դաշտում բեկում մտցնելու, հաղթանակ ապահովելու և մեր երկիրում առաջընթաց ապահովելու համար:
Օրինակ՝ Վրաստանում Սահակաշվիլին փոխեց Սահմանադրությունը, որպեսզի կարողանա վերարտադրվել, սակայն ինչպես «դասականը» կասեր՝ խիարը թարս բուսնեց: Եվ դա այն դեպքում, երբ բոլոր աղաղակող բացասական երևույթներով հանդերձ՝ Վարդերի հեղափոխության առաջնորդը Վրաստանում նաև ահագին դրական բարեփոխումներ էր իրականացրել:
Հիմա նույն բանն ուզում է անել Սերժ Սարգսյանը և վերարտադրվել, բայց, ի տարբերություն Սահակաշվիլու, նա միայն ու միայն ձախողումներ է ունեցել ներքին և արտաքին քաղաքական ոլորտներում՝ լավ արդյունքներ ապահովելով նախագահի աթոռը պահելու և իր նեղ շրջապատի համար ֆինանսական դրախտ ապահովելու հարցերում: Հայաստանը թուլացել է, և այդ թուլացմանը զուգահեռ՝ ֆինանսապես հզորացել է իշխող սարգսյանական կլանը:
Թե որքանով կհաջողվի ՀՀԿ ղեկավարին սեփական վերարտադրության ծրագիրը կյանքի կոչել, Հայաստանում տնտեսաքաղաքական գերմենաշնորհային համակարգ ստեղծել, ցմահ իշխել և հարցականի տակ դնել Հայաստանի ու Ղարաբաղի գոյությունը, կախված է մեզանից:
ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունն ուզում է փոփոխություններ և այդ փոփոխությունների պարտադիր նախապայման է տեսնում պետական կառավարման համակարգից Սերժ Սարգսյանի հեռացումը: Հարցը, հետևաբար, կազմակերպվածության մեջ է:
Հասարակական ու քաղաքական լայն համախմբումը, քաղաքական բոլոր առողջ ուժերի համագործակցված աշխատանքը կբերեն դրական փոփոխության:
Սարգսյանից ակնկալիք չկա, և իմաստ էլ չունի բողոքել, թե նա կրկին գնալու է հայտնի ձևերով վերարտադրության: Նա անում է այն, ինչ կարող է, և անելու է այնքան, ինչքան թույլ կտան հանրությունն ու չհաճախորդացված քաղաքական դասը:
Մեզ պետք է, հետևաբար, չհետաքրքրի, թե ինչ է անում Սարգսյանը: Նրա հետ ամեն ինչ պարզ է:
Բոլորիս պետք է հետաքրքրի այն հարցը, թե ինչ ենք անում և անելու մենք: Մնացածն անիմաստ նվնվոց է:
Եթե դիմադրություն և կազմակերպված պայքար չլինի, ապա նոր Սահմանադրությունը կգործի այնպես, ինչպես ծրագրել են Բաղրամյան 26-ում՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով: Հակառակ պարագայում կունենանք հաղթանակ և դրական փոփոխություններ: Եվ ուրեմն, պետք է օգտագործել հակառակ թևի գործիքն իր իսկ դեմ:

Угрозы и возможности новой Конституции
Проведенная посредством фальсификаций новая Конституция – мина, заложенная под государством. Она с легкостью может превратить парламент в подобие восточного базара, поставить клиентсво на «институциональные» основы и лишить возможности сформировать здоровую политическую систему.
Самое опасное, что может произойти в условиях этой Конституции, – это формирование супермонопольной политической и экономической системы, которая может нанести серьезный удар по безопасности Армении и Карабаха, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Однако, с другой стороны, новую Конституцию можно использовать также для недопущения указанных выше процессов, внесения перелома на политическом поле, обеспечения победы и прогресса в стране.
Например, в Грузии Саакашвили поменял Конституцию, чтобы суметь воспроизвести свою власть, но, как сказал бы «классик», огурец взрос неправильно. И это в том случае, когда, наряду со всеми пугающими негативными явлениями, лидер Революции роз провел также множество позитивных реформ.
Сейчас то же самое хочет сделать Серж Саргсян, пытающийся воспроизвести свою власть, но, в отличие от Саакашвили, он получил лишь провалы во внутри- и внешнеполитической сфере, обеспечив хорошие результаты исключительно в деле удержания президентского кресла и создания финансового рая для своего узкого окружения. Армения ослабла, но на этом фоне финансово процветает правящий саргсяновский клан.
Насколько руководителю РПА удастся реализовать план воспроизводства своей власти, создания в Армении супермонопольной экономико-политической системы, обеспечения пожизненного правления и оставления под вопросом будущего Армении и Карабаха, зависит от нас.
Подавляющее большинство граждан РА хочет изменений, и в качестве их обязательного предусловия видит отстранение Сержа Саргсяна от системы госуправления. Следовательно, вопрос в организации.
К позитивным изменениям приведет лишь широкая общественная и политическая консолидация и скоординированная работа всех здоровых политических сил.
Ожиданий от Саргсяна нет, и не имеет смысла жаловаться, что он пойдет на воспроизводство известными методами. Он делает то, что может, и будет делать настолько, насколько ему позволят общество и неклиентизированная политическая элита.
Следовательно, нас должно интересовать не то, что делает Серж Саргсян. С ним всё понятно.
Всех должно волновать, что делаем и должны предпринять мы. Остальное – бессмысленное нытье.
Если не будет сопротивления и организованной борьбы, то новая Конституция будет действовать именно так, как это запланировали на Баграмяна 26, со всеми вытекающими из этого негативными последствиями. Победы и позитивных изменений мы добьемся лишь в противном случае. Поэтому нужно использовать в отношении противника его же инструментарий.