Ընտրությունները կեղծվեցին, և բնական է, որ մարդիկ պետք է ընդվզեին։ Ընդվզումն ուժով ճնշվեց, և Սերժ Սարգսյանը հայտնվեց ՀՀ նախագահի աթոռին։
Ասել, որ միայն Սերժ Սարգսյանն է մեղավոր մարտի 1–ի համար, սխալ կլինի։ Սակայն ակնհայտ է, որ ուժի միջոցով ԿԸՀ–ի հայտարարած արդյունքները պաշտպանելու առաջին շահագրգիռ անձը հենց Սարգսյանն էր։
Նա մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառուն է։ Բայց այդ օրն ունեցավ նաև այլ շահառուներ, ընդ որում՝ բարիկադի երկու կողմերում։
Ինչպես բոլոր հեղափոխական ու փոթորկալից իրադարձությունների ժամանակ է լինում, հասարակությունն իր տակից հանեց կեղտն ու ի ցույց դրեց։ Այդպիսով եկավ տականքների ժամանակը։
Մարտի 1–ին բոցաշունչ կռիվ տվողներից կամ բարիկադի ընդդիմադիր կողմին համակրողներից ոմանք այսօր Սերժ Սարգսյանի թիմակիցներն են (Խաչատուր Սուքիասյանի մոլը դեռ չե՞ն բացել, լենտը դեռ չի՞ կտրել Սերժ Սարգսյանը)։ Սրանք բացահայտ կամ «տակից» աշխատում են մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառուի օգտին՝ ցինիկաբար կուրծք ծեծելով մարտի 1–ի զոհերի համար և դեմագոգիկ ձևով խոսելով արևմտյան (համամարդկային) արժեքներից ու քաղաքացիականությունից։ Այդպես է ստեղծվում գաղջ մթնոլորտը։
Մարտի 1–ի ի հայտ բերած շահառուների կարկառուն ներկայացուցիչ է «1in.am» կայքի ղեկավար և համատեղությամբ մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառուի փաստացի մամլո խոսնակ Արման Բաբաջանյանը (սա հիմա «ընդդիմադիր» ու «անկախ» դիրքերից ակտիվորեն քարոզում է Ս. Սարգսյանի փետրվարյան «թեզիսների» օգտին ու խոսում այն մասին, թե ինչպես պետք է նա վերարտադրվի, և ինչպես է պետք այդ գործում սատարել ՀՀԿ ղեկավարին)։ Այսպիսի դեպքերի համար են ասում, որ հեղափոխությունն անում են ռոմանտիկները, իսկ օգտվում են սրիկաները կամ տականքները։
Նախագահական նստավայրի «պասով» գովազդի մեջ լող տվող, հայրենիքից ու երկրի շահերից ճամարտակող այս տղան 2008–ի դեպքերի ժամանակ բանտում էր։ Նա դատապարտվել էր բանակից ապօրինաբար խուսափելու համար։ Ընդդիմության կողմն անցնելն ու քաղհալածյալի կարգավիճակով բանտից դուրս պրծնելը սրա համար դարձավ տեխնոլոգիական ճանապարհ։ Մարտի 1–ին, սակայն, այդ տեխնոլոգիան չաշխատեց, քանզի հակառակ ճամբարից տիրացան իշխանությանը։ Բայց դա նրան չխանգարեց։ Ճկուն Արմանը շատ արագ վերակողմնորոշվեց ու դարձավ Սերժ Սարգսյանին կցված «անկախ» խոսափող։
Հիմա սա մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառուի քարոզով է զբաղված՝ բնականաբար, կոկորդիլոսի արցունքներ թափելով նույն մարտի 1–ի համար։
Ա. Բաբաջանյանն այդ գործում միայնակ չէ։ Նրա պես լիքը կան հաճախորդաց ճամբարում, բայց սա մեջներից ամենակարկառունն է։
Հաշվի առնելով տականքների խրախճանքը վերջին ութ տարիների ընթացքում՝ կարող ենք ասել, որ 2008–ի մարտի 1–ի հետևանքները մինչև հիմա զգացնել են տալիս ու դեռ տալու են, քանի դեռ քաղաքական սանացիա տեղի չի ունեցել։
Հ.Գ.։ Քաղաքական «մուտիլովկաների» շրջանակներում Արման Բաբաջանյանը դարձել է Վարդգես Գասպարիի պաշտպանը։ Սա էլ է ցինիզմի և դեմագոգիայի դրսևորում։
Եթե Արմանն այդքան անհանգստացած է քրեակատարողական հիմնարկում Գասպարիի հանդեպ վատ վերաբերմունքի կապակցությամբ, ապա թող դիմի իր վերադասին՝ Բաղրամյան 26, այլ ոչ թե էժանագին բաներ անի՝ ինքզինքը ներկայացնելով որպես քաղհալածյալ։
Թեև, ումից ենք ինչ ակնկալում։ Տականքների ժամանակներ են եկել, ու պետք է փոխել այդ ժամանակները՝ երկաթե ավելով սրբելով հասարակական, քաղաքական ու լրատվական դաշտը մարտի 1–ի բերած կեղտից։
Մարտի 1–ի շահառուների ժամանակը

Выборы были сфальсифицированы, и естественно, что люди должны были восстать. Протест был подавлен силой, и Серж Саргсян оказался на кресле президента РА.
Утверждать, что в событиях 1 марта виноват один лишь Серж Саргсян, было бы неправильно. Однако очевидно, что первым выгодополучателем отстаивания объявленных Центризбиркомом результатов был Саргсян.
Он – главный бенефициар «1 марта», но этот день имеет и других выгодоприобретателей, причем по обе стороны баррикад.
Как это бывает во все революционные и беспокойные периоды, общество выставило на первый план свою наиболее неприглядную часть – настало времямерзавцев.
Часть яростно выступавших 1 марта или симпатизировавших оппозиционной стороне баррикад сегодня оказалась в команде Сержа Саргсяна (молл Хачатура Сукиасяна еще не открыли, Серж Саргсян еще не разрезал красную ленту?). Они в открытую или подспудно работают в пользу главного выгодополучателя «1 марта», цинично ударяя себя в грудь по жертвам этих событий и демагогично заявляя о западных (общечеловеческих) ценностях и гражданственности. Так и формируется гнетущая атмосфера.
Одним из ярких представителей извлекших выгоду из «1 марта» является руководитель сайта «1in.am» и по совместительству фактический пресс-секретарь главного выгодоприобретателя «1 марта» Арман Бабаджанян (сейчас он с «оппозиционных» и «независимых» позиций активно агитирует в пользу «февральских тезисов» Саргсяна и говорит о том, как тот должен воспроизвести свою власть и как нужно поддержать руководителя РПА в этом деле). Именно в таких случаях и говорят, что революцию осуществляют романтики, а ее плодами пользуются мерзавцы или негодяи.
Этот купающийся с подачи президентского дворца в рекламе, разглагольствующий о родине и интересах страны субъект во время событий 2008 года был в тюрьме. Он был осужден за отклонение от службы в армии. Переход на оппозиционную сторону и намерение выйти из тюрьмы в статусе политически гонимого стали для него частью технологии. Однако 1 марта данная технология не сработала, так как властью завладели из противоположного лагеря. Но это ему не помешало. Изворотливый Арман очень быстро переориентировался, став закрепленным за Сержем Саргсяном «независимым» рупором.
Сейчас он занят агитацией в пользу главного выгодополучателя «1 марта», естественно, одновременно проливая крокодиловы слезы по тем же событиям.
В этом деле Бабаджанян не одинок. В лагере клиентов власти подобных ему много, но он – самый яркий из них.
Учитывая торжество мерзавцев в последние восемь лет, можем сказать, что последствия событий 1 марта 2008 года до сих пор дают о себе знать, и продолжат это делать, пока не произошло политической санации.
P.S. В рамках политических «мутиловок» Арман Бабаджанян стал защитником Вардкеса Гаспари. Это тоже – проявление цинизма и демагогии.
Если Арман настолько обеспокоен плохим отношением к Гаспари в уголовно-исполнительном учреждении, то пусть обратится к своему начальнику с Баграмяна 26, а не занимается дешевым пиаром, преподнося самого себя в качестве политически гонимого.
Хотя, было бы с кого требовать. Настали времена мерзавцев, которые нужно сменить, выметя железной метлой занесенную «1 марта» на общественное, политическое и информационное поле грязь.
Время выгодополучателей «1 марта»
Как это бывает во все революционные и беспокойные периоды, общество выставило на первый план свою наиболее неприглядную часть – настало время мерзавцев.