Հակառակորդը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել
Մարտի 10-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և վերջինիս հասցնելով առնվազն 2 զոհ և վիրավորներ, հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ կանխարգելիչ գործողության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից 60 (17 արկ) և 82 (47 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7 (4 արկ) ու ՀԱՆ-17 (4 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալից՝ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաուբից տիպի հրանոթներ:
Հատկանշական է մանավանդ այն հանգամանքը, որ հակառակորդը նշված հրանոթներից անցած գիշեր արդեն հրետակոծության է ենթարկել ոչ միայն Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների դիրքերը, այլև առաջնային գծից բավականին մեծ խորությամբ գտնվող որոշ տարածքներ, ինչը թերևս, աննախադեպ է 1994թ. մայիսից հաստատված հրադադարի ողջ ընթացքում: Նման նախահարձակ գործողություններից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ հակառակորդը որդեգրել է հակամարտության գոտում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված առավել սանձարձակ մարտավարություն, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են նպատակաուղղված և պատժիչ գործողությունների: Առաջնային գծի ողջ երկարությամբ հայկական ուժերը վստահորեն վերահսկում են օպերատիվ իրավիճակը:

Противник принял тактику, направленную на дестабилизацию ситуации в зоне конфликта
10 марта в 23:20 часов в юго-восточном направлении АО противник предпринял очередную попытку диверсионного проникновения. Передовые подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики вовремя обнаружили передвижение разведывательно-диверсионной группы противника, и, нанеся последнему урон в лице как минимум двух человек убитыми и несколько человек ранеными, противник был отброшен на исходные позиции.
Как передает пресс служба МО НКР Армия обороны потерь не понесла.
На линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана 10 марта и в ночь на 11 марта противник из стрелкового оружия различного калибра, а также минометов калибра 60-мм (17 снарядов), 82-мм (47 снарядов), гранатометов «АГС-17» (4 снаряда), «РПГ-7» (4 снаряда) произвел в сторону армянских позиций свыше 5500 выстрелов.
Кроме этого, ВС Азербайджана использовали гаубицу.
Важно отметить тот факт, что прошедшей ночью артиллерийскому обстрелу со стороны противника подверглись не только армянские позиции, дислоцированные в направлении Акна (Агдам), но и территории, находящиеся достаточно глубоко от линии соприкосновения. Это беспрецедентное явление с момента подписания соглашения в мае 1994 года о прекращении огня.
Можно сделать вывод о том, что противник принял тактику, направленную на дестабилизацию ситуации в зоне конфликта, что чревато непредсказуемыми последствиями.
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к карательным мерам. Армянские силы уверенно контролируют ситуацию по всей линии передовой.